„Ryto“ gimnazijoje – viešoji įskaita-konferencija

Vasario dvidešimt ketvirtą dieną Druskininkų „Ryto“ gimnazijoje jau ketvirtą kartą buvo organizuota abiturientų lietuvių kalbos ir literatūros viešoji įskaita-konferencija. Konferencijos vedėja Karolina Matekonytė renginį pradėjo poeto Justino Marcinkevičiaus žodžiais apie knygos vertę. Gimnazijos direktorė Egidija Vilkienė pasveikino dalyvius ir paskelbė konferencijos pradžią. Gausi auditorija klausėsi aštuonių merginų kalbų.

Konferencijoje kalbėjusios dvyliktokės savo kalbose palietė įvairias temas: valdovo ir žmogaus santykius, istorines asmenybes, avangardo meną, jauno žmogaus paveikslą, absurdo žmogų, ironijos prasmes/„Ryto“ gimnazijos archyvo nuotrauka

Skirtingos dvyliktokių kalbos ir kalbėtojų nuomonės palietė įvairias temas: valdovo ir žmogaus santykius, istorines asmenybes, avangardo meną, jauno žmogaus paveikslą, absurdo žmogų, ironijos prasmes. Merginoms kalbant, auditorija turėjo galimybę kartu pasinerti į įvairius literatūrinius pasaulius, svarstyti teismo procesus bei apgalvoti, kaip kūriniai atspindi lyčių stereotipus. Konferencija naudinga buvo ir klausytojams, ir kalbėtojoms: pastarosios gavo viešojo kalbėjimo patirties ir naudos, ruošiantis  įskaitai ir egzaminams, o auditorija galėjo pasiklausyti, pamąstyti bei imti pavyzdį savo būsimoms kalboms.

Kalbėtojoms – Evijai Buraitei, Eivilei Čakaitei, Aistei Dagytei, Rusnei Kuliešiūtei, Viktorijai Pravednajai, Ievai Sutkutei, Livijai Šeputytei, Giedrei Karlonaitei – paprasta nebuvo. Jaučiant atsakomybę kalbėti didelei auditorijai, teko rimtai ruoštis, todėl merginas konsultavo jų mokytojos Lina Dudulienė ir Ramunė Karlonienė. „Pasirinkau kalbėti konferencijoje, nes esu įpratusi stovėti prieš auditoriją, – pasakojo E. Buraitė. – Nors visada jaučiu šiek tiek jaudulio prieš svarbius renginius, daug nesinervinau. Tačiau, kai konferencijos vedėja pasakė: „Kviečiame abiturientę Eviją“, supratau, koks atsakingas įvykis yra lietuvių kalbos ir literatūros įskaita. Savo temą buvau pasirinkusi dar nuo spalio, daug papildomai domėjausi, nes norėjau paruošti brandžią ir išsamią kalbą.“ Akivaizdu, kad pastangos atsipirko, Evija sakė, kad kalbėti pavyko, ji džiaugiasi puikiu rezultatu.

Klausytojų atsiliepimai apie konferenciją yra geri, jie tiki, kad toks renginys yra vertingas ir reikalingas. „Visada malonu pasiklausyti bendraamžių minčių, – sakė dvyliktokė Emilija Kravčenko. – Jų kalbos yra artimos širdžiai ir atviros. Kai matai, kaip drąsiai žmonės, pakviesti kalbėti prieš didžiulę auditoriją, eina link mikrofono, supranti, kad tau pačiam nebus taip baisu kalbėti tik dviem žmonėms.“ Vienuoliktokas Julius Gvozdiovas pridūrė, kad kai kurios temos buvo tokios įdomios, kad jau dabar norisi skaityti tų autorių, kuriuos merginos analizavo, kūrinius.

Auditorija bei kalbėtojos sutinka, kad organizuoti konferenciją kiekvienais metais yra naudinga. Tai yra išskirtinis būdas gauti viešojo kalbėjimo įskaitą, ir mokiniams svarbu turėti galimybę ir kalbėti konferencijoje, ir jos pasiklausyti. Renginys yra puiki galimybė pasisemti minčių, sukaupti drąsą, gauti papildomų žinių įvairiomis temomis.

Rusnė Kuliešiūtė, 4a klasės gimnazistė