Jaunimo sveikatos stiprinimas – „Be streso“

„Koks amžius tinkamas pradėti kalbėti apie lytiškumą su vaikais?“, – Druskininkų JUC klausė VšĮ Įvairovės ir edukacijos namų komandos. Jų rekomendacijose nuskambėjo atsakymas, kad apie pasiruošimą brendimui bei pokalbiams apie pirmąsias draugystes ir įsimylėjimus svarbu kalbėti jau nuo pat pirmosios klasės. Tokie užsiėmimai didina bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius, savo ribų brėžimo ir kito ribų atpažinimo įgūdžius, prisideda prie vaiko saugumo užtikrinimo.

Druskininkų JUC, įgyvendindamas visuomenės sveikatos projektą „Be streso“, į lytiškumo paskaitas pasikvietė VšĮ Įvairovės ir edukacijos namų komandą / Deivido Laukionio nuotraukos

Kasmet Druskininkų JUC teikia Druskininkų savivaldybei visuomenės sveikatos projektą „Be streso“, kad organizuotų lytiškumo paskaitas visų Druskininkų savivaldybės mokyklų septintokams.

Taigi ir šiųmetį rugsėjį tokios paskaitos buvo organizuotos. VšĮ Įvairovės ir edukacijos namų komanda dalijosi įspūdžiais iš surengtų paskaitų ir sakė, kad labai skyrėsi darbas skirtingose klasės grupėse. Vienoje grupėje dinamika buvo puiki – pavyko susikaupti ir sukurti saugią aplinką, kurioje mokiniai klausė apie jiems rūpimus dalykus, ramiai išbuvo ir per pokalbius apie brendimą, pornografiją. Kai kurie mokiniai į užsiėmimą jau atėjo su daug žinių apie lyčių stereotipus, todėl noriai dalijosi nuomonėmis, asociacijomis šia tema, įvardijo, kad diskutuoti apie stereotipus buvo įdomiausia užsiėmimo dalis.

Buvo tokių klasių, kuriose moksleiviams buvo gana sudėtinga susikaupti, tačiau pasiteikė ir tokių, kurie įsitraukė į grupines užduotis, gražiai diskutavo tarpusavyje, atrodė, kad klasėje visai darnūs tarpusavio santykiai. Edukatorės pastebėjo, kad kai kuriose klasėse ryškiai jautėsi berniukų ir mergaičių brandos skirtumas, o, atliekant užduotis, sunkiausiai sekėsi klausyti vieniems kitų. Apibendrinus šias išvadas, galime teigti, kad lytiškumo paskaitos yra reikalingos, aktualios ir vertingos, nes visi metodai pateikiami jaunimui priimtinomis priemonėmis, saugioje aplinkoje ir iš patikimų šaltinių.

Šiais metais į projektą įtrauktos ne tik lytiškumo paskaitos – įsigytas ir higienos rinkinys, kuris nuo šiol prieinamas visoms Druskininkų JUC besilankančioms merginoms. Ši iniciatyva įgyvendinta, siekiant užtikrinti, kad merginos rūpintųsi savo sveikata bei asmenine higiena. Lietuvoje jau ilgokai vis garsiau skamba „menstruacijų skurdo“ terminas bei diskutuojama šia moterims ir merginoms aktualia tema. Vyriausybėje pasigirsta siūlymų, tvirtinant higienos normas mokyklose, bibliotekose bei kitose ugdymo įstaigose, tualeto patalpose numatyti ne tik privalomas higienos priemones (muilas, džiovintuvas, tualetinis popierius), bet įtraukti ir menstruacijų higienos rinkinius. Tokį rinkinį Druskininkų JUC prieinamai įkurdino merginų tualeto patalpose.

Tęsdamos higienos temą, šio projekto metu Druskininkų JUC bei Druskininkų visuomenės sveikatos biuro komandos dalyvavo lytiškumo temų seminare, kalbėjo apie bręstančių paauglių higieną (prausimąsi, asmeninę higieną, nemalonų kvapą). Su šiais aspektais susiduria visi su jaunimu dirbantys profesionalai. VšĮ Įvairovės ir edukacijos namų lektoriai pasidalijo patarimais, kaip išvengti nepatogumo apie tai kalbėti bei kaip apie šį subtilų momentą užsiminti jauniems žmonėms.

Svarbi ne tik asmeninė higiena, bet ir psichologinė sveikata. Projektas suteikia galimybę centre užtikrinti kokybiškas psichologų paslaugas, kurioms registruotis kviečiami visi 14-29 m. jaunuoliai, patiriantys sunkumus ir nežinantys, kur kreiptis pagalbos.

Druskininkų jaunimo užimtumo centras stengiasi atkreipti dėmesį į tai, kas aktualu jaunam žmogui, todėl bus tęsiamos projekto „Be streso“ veiklos, skirtos visuomenės sveikatos stiprinimui bei ugdymui.

Projektas „Be streso“ finansuotas Druskininkų savivaldybės lėšomis.

Druskininkų jaunimo užimtumo centro informacija