Verslus Dzūkijos jaunimas Druskininkuose pristatė savo originalias idėjas

Dzūkijos krašto jaunimas yra kūrybingas ir pilnas įvairių idėjų, kurios galėtų tapti verslu. Tai įrodė spalio pabaigoje surengtas tradicinis ir jau ketvirtasis mokinių verslo idėjų konkursas „Dzūkų pitch‘as 2022“. Šįkart iš Alytaus renginys buvo perkeltas į Druskininkus. Druskininkų jaunimo užimtumo centre organizuotame renginyje dalyvavo 22 jaunuolių komandos iš Alytaus apskrities.

Ričardas Malinauskas, Druskininkų savivaldybės meras: „Džiugina jaunimo iniciatyvos, jaunų žmonių noras kažką sugalvoti, sukurti, padaryti – nuo fantazijų iki visiškai realių dalykų. Kai kada be fantazijos ir realaus darbo nepadarysi. Ugdyti jaunimo ekonominį raštingumą, mokyti taikyti verslumo įgūdžius – ne mažiau svarbu nei mokytis dešimtukais mokykloje. Gyvenime tų įgūdžių tikrai prireiks – jei ne kuriant verslą, tai projektuojant savo ateitį. Manau, kad žmogus turi daug svajoti, daug fantazuoti, nes tos aukštumos, kurios yra užsibrėžiamos, visada pasiekiamos. Reikia kartelę užsikelti aukštai, o tada ieškoti galimybės realiai įgyvendinti vieną ar kitą planą. Kai kurios šiame renginyje pristatytos idėjos buvo nuostabios, prie kai kurių jau kelerius metus dirba ir savivaldybė – pavyzdžiui, į Druskininkus atvykstančiųjų vaikų užimtumas, programos, teatro pamokos. Tokie renginiai, kaip „Dzūkų pitch‘as“, labai reikalingi. Pirmiausia – dėl jaunimo subūrimo į komandas, kuriose galvojama apie rimtus dalykus, apie rytdieną ir tolesnę ateitį. Labai palaikau tokius renginius“.

Komandos – iš viso Alytaus regiono

Renginio dalyvius pasveikinęs „Junior Achievement“ Dzūkijos regiono vadovas ir renginio organizatorius Donatas Vasiliauskas pasidžiaugė, kad Dzūkijos kraštas yra vienas aktyviausių ir sėkmingiausių mokinių verslumo srityje Lietuvoje.

Moksleivius pasveikino ir Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas, pastebėjęs, kad jaunų žmonių verslo idėjos yra įdomios, inovatyvios, jos atspindi šiandieninės visuomenės poreikius ir niekuo nenusileidžia verslo senbuviams.

Komandų idėjas vertino autoritetinga komisija – Druskininkų verslo kubo atstovai Modestas Vitkauskas, Arnoldas Vasiliauskas, Albertas Katilovskis ir Alytaus „Rotary“ klubo prezidentas Saulius Ivoška. Komisija atidžiai stebėjo komandų pristatymus, pateikė klausimų, pagyrė stipriąsias projektų vietas bei nurodė, ką būtų galima tobulinti.

Daugiausia komandų į konkursą atsiuntė Alytaus miesto mokyklos – net 13. Druskininkų savivaldybei atstovavo šešios komandos – iš „Ryto“ gimnazijos, „Saulės“, „Atgimimo“, Viečiūnų pagrindinių mokyklų, dvi komandas delegavo Lazdijų rajonas, viena komanda atvyko iš Varėnos.

Renginio akimirkas užfiksavo Marius Dovidauskas

Stebino idėjų įvairovė

Komandų pateiktas idėjas galima sugrupuoti į keturias grupes: IT technologijų panaudojimas, daiktų gamyba, maisto produktai ir pramogos. Daugiausia idėjų, pateiktų renginyje, buvo susijusios su įvairių daiktų gamyba.

Lazdijiečiai pasiūlė iš nereikalingų medžiagos skiaučių gaminti lėles, Viečiūnų progimnazijos komanda pristatė suvenyrus iš molio. Komandos taip pat siūlė magnetukus, šunelių iš prieglaudų nuotraukas, gėlių konfeti, sodą namuose, taupykles be atidarymo, daugkartinio naudojimo užrašines, lentos nutrynimo įrenginį, daugkartinio naudojimo krepšius, eterinius aliejus, universalią pagalvę.

Renginyje buvo pateikta nemažai idėjų, susijusių su skaitmeninių ir IT technologijų panaudojimu. Komanda „Cherie“ pasiūlė kompiuteriu perpiešti nuotraukas, „Time Till“ – pristatė programėlę, kuri kontroliuotų šaldytuve esančių maisto produktų galiojimo laiką, „Dogis“ pateikė šunų buvimo vietos nustatymo programą, komanda „Lietuviai – lietuviams“ pateikė programėlę lankytinoms vietoms įkelti, o „Sermos“ komanda pasiūlė būdą, kaip patogiau surasti reikiamas paslaugas. Taip pat buvo pristatytas ir elektros taupymo mechanizmas.

Maisto produktų gamybos kategorijoje buvo pristatyti obuolių sūrio skanukai, produkcija iš nekondicinių obuolių, taip pat suvenyriniai meduoliai su valgomais logotipais.

Pramogų kategorijoje Druskininkų „Saulės“ mokyklos komanda pristatė teatralizuotas paslaugas teikiantį projektą.

Paskelbė nugalėtojus

Pasibaigus idėjų pristatymui, komisija kibo į darbą. Vertinimo komisijos narys A. Katilovskis sakė, kad idėjų pristatymai jam paliko gerą įspūdį, jį nudžiugino komandų gausa, rodanti jaunimo verslumą.

„Smagu, kad jau dvylikamečiai nori pristatyti savo produktus. Džiugina, kad dominuoja aplinkosaugos tematika, iš esmės, jei bus daugiau bus tokių renginių, tai pas mus atsiras daugiau žmonių, kurie nelaukia, kad jiems kas nors ką duos, bet ir patys pasiūlys mums kažką nauja, įdomaus. Nuo to bus visiems tik geriau“, – sakė A. Katilovskis.

Vertinmo komisija išrinko 8 komandas, kurioms atiteko „Dzūkų PITCH‘o 2022“ nominacijos ir statulėlės.

Geriausios verslo idėjos nominaciją, komisijos sprendimu, gavo Alytaus šv. Benedikto gimnazijos komanda „Spring Punch“, pasiūliusi džiovintų žiedlapių konfeti, taip saugant aplinką ir augaliją. Geriausia technologinio sprendimo nominacija taip pat atiteko Alytaus Šv. Benedikto gimnazijos komandai „Venera“, kuri pristatė inovatyvią pagalvę su LED žibintais ir įmontuotais garsiakalbiais. Geriausio gamybinio sprendimo statutėlė atiteko Alytaus „Jotvingių“ gimnazijos komandai „Zeco“, kurios idėja – išmanusis daržas. Alytaus „Volungės“ progimnazijos komanda „MGS“ buvo įvertinta už Socialiai atsakingą verslo idėjos pristatymą. Ši komanda numatė, kad iš obuolių, kurie jau netinkami valgyti, gamins įvairius saldumynus, uogienes. Tvariausio produkto nominacija atiteko Alytaus „Likiškėlių“ progimnazijos komandai „Voratinklis“, nusprendusiai gaminti užrašų knygeles iš perdirbtų medžiagų. Šios komandos narė Kamilė Gvildytė buvo pripažinta „Dzūkų Pitch‘as“ lydere.

Geriausio Pitch‘o nominacija ir statulėlė, komisijos sprendimu, atiteko Druskininkų „Ryto“ gimnazijos komandai „Rotulis“, pristačiusiai obuolių sūrio suktinukus su šūkiu „Geriau kramtyc, nei rūkyc!“. Geriausios turizmo idėjos nominacija įteikta Druskininkų „Atgimimo“ mokyklos komandai „LTU 4U“, prisidėsiančiai savo idėją, kaip populiarinti Druskininkų turizmą.

Parengė Laimutis Genys