„Atgimimo“ mokyklos japonų kalbos ir kultūros klubo nariai priimti į VDU „Drakonų akademiją“

Kiekvienas metų laikas Japonijoje lydimas įvairių švenčių. Pavasaris neatsiejamas nuo mergaičių dienos, gėrėjimosi sakurų žydėjimu ir, be abejo, Tango no Sekku, berniukų šventės, kuri nuo 1948 metų Japonijoje paskelbta valstybine švente – Vaikų diena.

„Atgimimo“ mokyklos japonų kalbos ir kultūros klubo nariai šią dieną paminėjo ypač linksmai, nes šventė ją kartu su Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) japonistikos klubu „Hashi“. Džiaugiamės, kad drauge su klubo prezidente Kotryna Kvietkauskaite atvyko net dvylika VDU mainų programos studentų iš Japonijos.

Šventės kulminacija tapo VDU Azijos centro vyriausios koordinatorės Simonos Kumpės atvežta žinia ir oficialus pažymėjimas, liudijantis, kad „Atgimimo“ mokyklos japonų kalbos ir kultūros klubas priimamas į universiteto „Drakonų akademiją“. Tai – formalaus ir neformalaus švietimo įstaigas vienijantis tinklas, jungiantis besidominčiuosius ir skleidžiančiuosius žinias apie Rytų Azijos kalbas bei kultūras. „Drakonų akademija“ vienija mokyklas, kurios domisi Rytų Azijos šalių (Japonijos, Kinijos, Korėjos) kultūromis ir norėtų gauti daugiau žinių apie jas ar mokytis jų kalbų. Jau ne vienerius metus bendradarbiaujame su VDU, todėl šis naujas žingsnis bus dar viena paskata naujoms veikloms ir idėjoms.

Renginio pradžioje mokytojos Valės Šmitienės paruoštos merginos svečius sužavėjo šokiu pagal labai populiarią japonišką dainą „Furusato“ (liet. gimtinė). Vaikų dienos minėjimas Japonijoje turi gilias tradicijas, todėl studentai pirmiausia trumpai pristatė šios dienos istoriją ir tradicijas.

Tango no Sekku šventė gyvuoja jau daugiau nei tūkstantį metų. Šventiniu laikotarpiu lauke iškabinami spalvoti popieriniai ar medžiaginiai karpiai – Koinobori (koi – karpis, noboru – kopti, lipti). Tradiciškai iškabinami 4 karpiai: didžiausias, juodos spalvos – tėtis, mažesnis, raudonos spalvos – mama ir du mažiausieji – vaikai. Japonų manymu, karpis – pati energingiausia ir atkakliausia žuvis, nebijanti plaukti prieš srovę, ryžtingai įveikianti visas kliūtis. Tai drąsos, sugebėjimo pasiekti labai didelius tikslus ženklas. Džiaugiamės, kad, bendradarbiaujant su ponia Mitsuko Watanabe, mūsų nuolatine geradare iš Japonijos, kuri remia mūsų klubo veiklas, atsiųsdama dekoracijas šventėms, mūsų mokykloje taip pat atsirado Koinobori.

Dauguma japoniškų švenčių lydimos specialių patiekalų. Ne išimtis ir ši – jos metu gaminamas Kashiwa Mochi, saldumynas iš ryžių ir pupelių, įvyniotas į ąžuolo lapą. Jo forma panaši į šalmą, todėl buvo tikima, kad toks saldumynas padeda samurajams laimėti kovas. Ąžuolas, kaip tvirčiausias medis, simbolizuoja stiprybę.

Pirmosios renginio dalies pabaigoje „Atgimimo“ mokyklos septintokė Gustė Šematovičiūtė pagrojo kanklėmis: instrumentas buvo pasirinktas neatsitiktinai, mat kanklės labai primena tradicinį japonišką instrumentą koto.

Antroje renginio dalyje svečiai japonų klubo nariams surengė kūrybines dirbtuvėles. Penkiose simbolinėse edukacinėse stotelėse studentai siūlė išbandyti įvairias veiklas – origami, kaligrafiją, žaidimą „Karta“.

 

„Atgimimo“ mokyklos japonų kalbos ir kultūros klubo ir VDU japonistikos klubo „Hashi“ nariai Tango no Sekku – Vaikų Dieną – šventė drauge/Atgimimo“ mokyklos archyvo nuotrauka

Rovena Kvaraciejūtė,
„Atgimimo“ mokyklos japonų kalbos ir kultūros klubo „Sakuros žiedas Druskininkuose“ vadovė