Visuomenės sveikatos biuro projektai vandenyje skatina druskininkiečių fizinį aktyvumą ir gerina sveikatą

Druskininkų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (VSB) toliau tęsia rugsėjo mėnesį pradėtus įgyvendinti du naujus projektus, kurie yra finansuojami iš Druskininkų savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos. Programos tikslas – remti Druskininkų savivaldybėje vykdomas visuomenės sveikatinimo priemones, stiprinančias gyventojų sveikatą, mažinančias sveikatą žalojančios elgsenos paplitimą, formuojančias aktyvų visuomenės požiūrį į sveikatą ir sveiką gyvenseną, užtikrinančias sveikatai palankią aplinką bei kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas.

Atsižvelgia į esamas problemas

Kaip teigė Druskininkų savivaldybės VSB direktorė Inga Kostina, kiekvienais metais, atsižvelgiant į visuomenės sveikatos stebėsenos ataskaitos išvadas, esamas problemas ir gyventojų sveikatos būklę, pagal nustatytus programos prioritetus yra skelbiamas viešas projektų atrankos konkursas, kurio metu atrenkamos finansuotinos priemonės. Šiemet buvo vykdomi du programos projektai.

Pirmasis projektas – „Plaukimo užsiėmimai Druskininkų savivaldybės gyventojams“ buvo vykdomas sanatorijos „Belorus“ baseine, jo tikslas – skatinti Druskininkų savivaldybės gyventojų fizinį aktyvumą bei mokyti teisingos plaukimo technikos. Specialistų teigimu, treniruotės vandenyje turi itin teigiamą poveikį visam žmogaus organizmui. Vandenyje traumų ir patempimų tikimybė yra mažesnė, vanduo palengvina stuburui ir sąnariams tenkančią apkrovą. Mankšta vandenyje padeda atsikratyti varginančių nugaros skausmų. Taip pat projekto metu siekiama pagerinti plaukimo įgūdžius – kad ateityje būtų galima išvengti skendimų. Treniruotės vyksta du kartus per savaitę. Plaukimo grupę sudaro 15 asmenų, kuriems suteiktos keturios nemokamos treniruotės. Pirmajame projekto etape dalyvavo 60 dalyvių, dabar, gavus finansavimą, jis toliau tęsiamas.

Išmoko taisyklingai plaukti

Šiame projekte dalyvavusi druskininkietė Julija Ramanauskienė pripažįsta, jog projektas jai tikrai buvo naudingas.

„Dirbu sėdimą darbą, todėl man pasimankštinti tikrai naudinga –  ir ne tik dėl fizinės sveikatos, bet ir dėl psichologinės, nes pakeiti aplinką, kitaip susikaupi. Jeigu žmogus nemokėjo plaukti, tai to projekto metu jis turėjo ir galimybę išmokti plaukti, suaktyvinti visą organizmą“, – sakė Julija.

Ji pasidžiaugė, kad užsiėmimai buvo nemokami, todėl jie dar labiau traukė žmones pasinaudoti tokia prasminga galimybe ištraukti juos iš įprastos aplinkos, išjudinti.

„Pusantros valandos užsiėmimui visai pakanka, nes, jei intensyviai mankštiniesi, tai susidaro nemažas krūvis. Pirmiausia būdavo apšilimo mankšta, o paskui – plaukimas. Aš intensyviai plaukiojau. Mus pamokė, kaip reikia gelbėti skęstantįjį, tai – labai naudinga. Manau, kad dauguma dalyvių mielai pakartotų tuos užsiėmimus, dėkojame VSB už puikias iniciatyvas“, – kalbėjo Julija.

Tame pačiame projekte dalyvavusi Viktorija Mažeikienė džiaugėsi, jog projekto metu buvo mokoma taisyklingai plaukti – treneris stebėjo ir sakė pastabas, taip pat padėjo ištaisyti netaisyklingo plaukimo įgūdžius.

„Netaisyklingas plaukimas gali būti ir žalingas. Treneris parodė, kokie raumenys dirba, plaukiant, kuriuos labiau reikėtų „apšildyti“. Paskui jis supažindino su įvairiomis plaukimo technikomis. Daugelis turi stuburo problemų, bet jos kiekvienam kitokios, todėl reikėjo surasti individualius plaukimo metodus. Projekto metu buvo atsižvelgiama į kiekvieno poreikius ir galimybes. Pabandai ir atrandi, kas tau tinka plaukimo užsiėmimuose, kas padeda spręsti sveikatos problemas“, – kalbėjo Viktorija. Ji pripažino, jog visi VSB renginiai yra orientuoti į žmogų, jie yra ir malonūs, ir naudingi sveikatai. 

Senjorai mankštinasi vandenyje

Antrasis Druskininkų VSB inicijuotas projektas yra skirtas gerinti širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos asmenų sveikatą.

„Lietuvoje sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis bei mirštamumo nuo jų rodikliai apie tris kartus didesni už Europos Sąjungos vidurkius. Pagrindinė priežastis, dėl kurios Lietuvoje stebimas didelis mirštamumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų, yra nepakankamas dėmesys savo sveikatai. Pagal paskutinę Druskininkų savivaldybės visuomenės sveikatos biuro ataskaitą, Druskininkų savivaldybėje mirčių nuo širdies ir kraujagyslių skaičius – 209 iš 349. Tai sudaro apie 60 proc. visų 2020 m. mirčių Druskininkuose“, – negailestingus skaičius išvardijo I. Kostina.

Direktorė pasakojo, kad Druskininkų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras nuo 2015 metų įgyvendina širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos grupių asmenų sveikatos stiprinimo programą, siekdamas pagerinti širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos asmenų sveikatą.

VSB projektas ,,Mankšta vandenyje širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos grupių asmenų sveikatos stiprinimo programos dalyviams“ vykdomas Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centre „Aqua“. Projekte dalyvauja 20 asmenų, užsiėmimus veda kineziterapeutai.

Žmonės greitai sustiprėja

Su šiame projekte dalyvaujančiais žmonėmis dirbanti kineziterapeutė Ieva Blažytė sakė, kad į užsiėmimus atvyksta vyresnio amžiaus žmonės, turintys širdies ir kraujagyslių ligų.

„Sportas baseine yra tinkamas įvairaus amžiaus bei fizinio pasirengimo žmonėms ir yra puiki priemonė, siekiant palaikyti reikiamą fizinį pajėgumą, suteikia judėjimo laisvę, sumažina sąnariams ir sausgyslėms tenkantį krūvį, todėl mažėja pažeidimų rizika. Tai tinka įvairaus amžiaus žmonėms, nes vanduo atpalaiduoja ir sumažina skausmus. Vanduo leidžia palaipsniui atkurti ir pagerinti prarastas atramos ir judamojo aparato funkcijas, eiseną, pusiausvyrą. Dėl vandenyje kylančio pasipriešinimo, vienu metu krūvį patiria visos raumenų grupės.

Mankšta vandenyje yra specifinė, kai kurių judesių žmonės, turintys sveikatos problemų, negali daryti salėje, o vandenyje tai daryti lengviau. Per mankštas vandenyje dirba visos raumenų grupės, žmogus vandenyje jaučiasi geriau ir gali atlikti daugiau bei sudėtingesnių pratimų“, – pasakojo kineziterapeutė.

Ji sakė, kad į užsiėmimus Vandens pramogų parko baseine susirenka apie 20 vyresnio amžiaus žmonių, kuriems skiriami pratimai, atsižvelgiant į kiekvieno galimybes.

„Žmonės pradžioje šiek tiek bijojo aktyviau judėti. Kai paprašiau pašokinėti, sakė, kad to nepadarys. Bet po to jie jautėsi drąsiau ir išėjo su geromis emocijomis, fiziškai sustiprėję. Ši mankšta vandenyje tinka ir kaip atsipalaidavimo priemonė, nuimanti stresą, atpalaiduojanti sąnarius, kai dirba daug raumenų, todėl žmonės greitai sustiprėja“, – pasakojo I. Blažytė.

Druskininkuose – daug motyvacijos sportuoti

Šiame projekte dalyvavusi druskininkietė Elena Lazickienė sakė, jog labai apsidžiaugė, kai sužinojo, kad yra toks projektas, ją į mankštas vandenyje pakvietė draugė.

„Sąžiningai mankštose dalyvavome visus 10 kartų, labai patiko. Noriu padėkoti trenerėms, kurios labai nuoširdžiai dirbo, parodė mums daug naudingų pratimų. Beje, mankšta trukdavo pusvalandį, o vėliau dar galėjome lankytis pirtyse ir maudytis baseine. Aš po dešimties vandens mankštų jaučiuosi puikiai. Jei tik būtų galimybė, vėl dalyvaučiau“, – pasakojo Elena. .

Pašnekovė pasidžiaugė, kad yra žmonių, kurie rūpinasi druskininkiečių sveikata ir suteikia galimybę sveikai pajudėti, nes judėjimas, anot Elenos, ypač vyresniame amžiuje, labai reikalingas.

„Visada sakau – kol judi, tol ir eisi – kol jėgos leidžia, negalima užsisėdėti. Ypač tada, kai mieste yra visos sąlygos sportuoti, o Visuomenės sveikatos biuras dar ir įdomių projektų pasiūlo. Visada labai džiaugiuosi, matydama judančius, sportuojančius žmones, kurie kartais būna ir labai garbingo amžiaus sulaukę“, – kalbėjo E. Lazickienė.

Moteris akcentavo, kad Druskininkuose tikrai yra pakankamai motyvacijos sportuoti, tam sudarytos puikios sąlygos, kiekvieną dieną galima rasti vis naujų veiklų.

Parengė Laimutis Genys