E. Raulušaitienė: „Kasdienė akistata su pandemija dar labiau sutelkė mūsų kolektyvą“

Pandemija sutrikdė įprastą visų žmonių gyvenimo ritmą, tačiau iš arčiausiai su jos iššūkiais tenka susidurti medikams, ypač tiems, kurie dirba ligoninėje. Druskininkų ligoninės direktorė Evelina Raulušaitienė sako, kad gydytojams ir visam personalui teko labai greitai prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkybių ir sutelkti visą dėmesį į kiekvieną ligonį. Pacientų vis daugėjo ir darbo krūvis didėjo. Tačiau, net ir dirbant tokiomis aplinkybėmis, ligoninės vadovę džiugina kolektyvo susitelkimas. Kai visi dirba, kaip vieninga komanda, visos iškilusios problemos sprendžiamos greitai ir efektyviai.

Ligoninės vadovė E. Raulušaitienė džiaugiasi kolektyvo susitelkimu/Asmeninio archyvo nuotrauka

– Druskininkų ligoninė yra viena tų, kurioje gydomi COVID-19 liga sergantys pacientai. Kaip personalui pavyksta su iššūkiais susidoroti? Ar užtenka medikų, dirbančių šiame skyriuje?

– Druskininkų ligoninė yra paskirta Vilniaus regiono atramine Ligonine, skirta gydyti COVID-19 infekcija sergančius ligonius. Nuo pat pirmų antrojo karantino paskelbimo dienų ypatingai padidėjo darbo krūvis visam ligoninės personalui. Tenka iš esmės reorganizuoti įstaigos veiklą, siekiant sveikatos priežiūros paslaugas užtikrinti ne tik COVID-19 liga sergantiems asmenims, bet ir visiems druskininkiečiams bei kitiems Alytaus regiono gyventojams. Alytaus miesto ligoninė paskelbta išimtinai COVID-19 infekcija sergančių asmenų gydymo įstaiga, todėl dalis kitomis ligomis sergančių asmenų yra gydomi Druskininkų ligoninėje. Vykdant šias funkcijas, dėl didėjančio darbo krūvio bei pačių medicinos darbuotojų užsikrėtimo COVID-19 infekcija, nuolat ieškome medicinos personalo rezervo, taip pat sprendžiame kitus būtinus organizacinius klausimus, kurie įprastu metu nebuvo aktualūs.

Šiuo metu dalis mūsų personalo gydo COVID-19 liga sergančius pacientus, kita dalis teikia būtinąsias, stacionarines ar ambulatorines konsultacines sveikatos priežiūros paslaugas. Personalas kasdien susiduria su vis naujais pandemijos iššūkiais, tačiau dirba, negailėdami nei savęs, nei laiko.

Sergantiems koronavirusu skirtame skyriuje paruošta 30 lovų, ten yra galimybė taikyti deguonies terapiją. Mūsų ligoninėje jau gydėsi 133 COVID-19 sirgę pacientai iš viso Vilniaus regiono.

Liga – klastinga, jos eigą nuspėti labai sunku, todėl pacientų skaičiai per dieną kartais keičiasi kelis kartus. Šiuo metu situacija tapo stabilesnė. Tikimės, kad ateityje užsikrėtusių ir sergančių žmonių taip drastiškai nedaugės.

Gydytojams ir visam personalui teko labai greitai prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkybių/Asmeninio archyvo nuotrauka

– Nemažai žmonių jau pasveiko nuo COVID-19, tačiau pasitaiko, kad savijauta dar nėra ideali. Ką būtina žinoti tokiems žmonėms? Su kokiais gydytojais turėtų konsultuotis?

– Pirmiausia, žinoma, dėl savo sveikatos būklės reikia konsultuotis su Šeimos gydytoju. Nes tik jis gali nukreipti specifiniam gydymui pas tam tikros specializacijos gydytoją-konsultantą. Pagal dabar galiojančia tvarką, lengvus ligos simptomus jaučiantys asmenys turėtų gydytis ambulatoriškai, o sunkesniais atvejais – patekti į ligoninę. Tačiau realybė yra kitokia. Iš visų pacientų, besikreipiančių į Priėmimo ir skubios pagalbos skyrių, daugiau nei pusei po medikų apžiūros ir tyrimų skiriamas ambulatorinis gydymas. Tačiau pastebima ir nerimą kelianti situacija, kai į Priėmimo ir skubios pagalbos skyrių patenka pacientai su jau progresavusia liga arba ilgai negydytu lėtiniu susirgimu. Tokių pacientų gydymas užtrunka daug ilgiau, ir pasveikimo prognozės būna ne visada džiuginančios. Tokių apleistų pacientų paskutinius mėnesius sulaukėme labai daug.

Todėl nuolatos raginame nedelsti ir kreiptis į savo Šeimos gydytojus, dalyvauti įvairiose prevencinėse programose, o, atsiradus naujiems nusiskundimams, laiku atlikti reikiamus tyrimus ir atsakingai gydytis.

– Darbai ligoninėje nestovi vietoje. Gydytojai dirba, konsultuoja. Ar teikiamos visos paslaugos?

– Ligoninės medikai gydo ir gelbėja ne tik COVID-19 sergančiuosius. Dedame visas pastangas palaikyti įprastą ligoninės darbą, maksimaliai suteikiant visas paslaugas. Toks modelis, kokį turime šiandien, manau, yra pats geriausias, nes paslaugas gauna ir koronavirusu, ir kitomis ligomis sergantys pacientai, kuriems yra taip pat svarbu laiku sulaukti gydymo.

Šiuo metu ligoninėje pilnai užtikrinama skubi ir neatidėliotina pagalba, teikiamos diagnostikos paslaugos, gydytojų specialistų ambulatorinės konsultacijos. Kiekvieną savaitę ir socialinėje erdvėje, ir spaudoje papildomai skelbiame, kad yra laisvų vietų pas gydytojus. Žinoma, pas kai kuriuos gydytojus laisvi laikai ištirpsta, nespėjame užregistruoti, nes paklausa labai didelė. Tačiau, vos tik atsiranda bent kokia galimybė, didiname konsultacijų apimtis. Šiuo metu sustabdytos tik planinės operacijos, bet tikimės jau kitą savaitę paslaugas atnaujinti.

Laboratorija, kaip ir visos pandemijos metu, dirba pakankamai įtemptu režimu. Aktyviai testuojamas ne tik personalas. Persirgę pacientai intensyviai dalyvauja sveikatos ištyrimo programose, renkasi atlikti imunologinius tyrimus – stebima, ar, persirgus COVID-19 liga, yra susiformavęs imunitetas.

– Druskininkų ligoninės personalas pirmieji Druskininkuose buvo paskiepyti „BioNTech & Pfizer“ vakcina. Kiek medikų paskiepyta? Ar visi norėjo skiepytis?

– Mūsų ligoninėje, lyginant su kitais miestais, atsisakiusių buvo vos 5 procentai. Ir tuo labai džiaugiuosi. O iš viso paskiepyti 185 asmenys. Dalis personalo jau persirgo COVID-19 liga, tad, pagal skiepijimosi tvarką, jeigu nebus susiformavęs imunitetas, juos skiepysime ne anksčiau nei po trijų savaičių.

– Pasitaiko, kad žmonės ir patys bijo kreiptis į medikus, baimindamiesi dėl savo saugumo. Kaip jis užtikrinamas Druskininkų ligoninėje?

– Manau, kad ligoninėje, ko gero, mažiausia rizika užsikrėsti COVID-19 liga. Nes ir personalas, ir pacientai atsakingai dėvi apsaugos priemones ir laikosi higienos reikalavimų. Konsultacinėje poliklinikoje užtikrinama saugi aplinka, reguliuojamas pacientų srautas, nuolatos vyksta dezinfekcija ir daroma viskas, kad būtų išvengta galimos infekcijos. Todėl baimintis ir dėl to nevykti į konsultaciją tikrai nereikėtų.

Jeigu jaučiate sveikatos sutrikimus, raginu neatidėlioti gydytojų konsultacijos, nieko nelaukiant, kreiptis į Šeimos gydytoją, pasidaryti atitinkamus tyrimus ir, jeigu reikia, gavus nukreipimą, atvykti konsultuotis į ligoninę.

– Kokių problemų patiriate šiuo iššūkių metu?

– Visos problemos daugiau ar mažiau yra išsprendžiamos. Meldžiu tik vieno – kad nei vienas ligoninės darbuotojas, susirgęs, nepralaimėtų kovos su šia klastinga liga.

– Kaip Jūs, įstaigos vadovė, vertinate personalo darbą? Kuo galite pasidžiaugti?

– Pacientų priežiūra reikalauja tiesioginio ir labai ilgo darbuotojo kontakto su pacientu, nes mūsų pacientų sveikatos būklės būna ganėtinai sunkios. Visu šios pandemijos laikotarpiu į stacionarą guldomi sunkios sveikatos būklės pacientai, kuriems reikia ypatingos priežiūros.

Personalas yra pavargęs ir fiziškai, ir psichologiškai. Nuolatinės pastangos „neiškristi“ iš skyriaus darbo – didžiausias iššūkis. Nes kiekvienas darbuotojas yra aukso vertės!

Laimė, iš 255 darbuotojų kol kas tik vienas atsisakė dirbti su COVID-19 sergančiais pacientais. Tiesa, keletas gydytojų netikėtai gavo nedarbingumo pažymėjimus…

O visi kiti – vieni didesniame kontakte, kiti mažesniame – dirba akistatoje su pandemija. Galiu tik didžiuotis ir pasidžiaugti, kad visi dirbame kartu. Ir išvien.

Laima Rekevičienė