Gydytoja M. Jašinskaitė: „COVID-19“ platina žmonės, todėl jį suvaldyti galime, tik sąmoningai laikydamiesi taisyklių“

Gydytoja pulmonologė Monika Jašinskaitė Druskininkų ligoninėje konsultuoja pacientus visais kvėpavimo sistemos sutrikimo klausimais. Į ją kreipiasi ir COVID-19 liga persirgę žmonės, jaučiantys liekamuosius ligos padarinius. Pasak gydytojos, tokios konsultacijos yra būtinos, ypač tiems, kas ir iki susirgimo COVID-19 liga jau sirgo lėtinėmis plaučių ligomis.

Gydytoja pulmonologė M. Jašinskaitė Druskininkų ligoninėje konsultuoja pacientus visais kvėpavimo sistemos sutrikimo klausimais/Asmeninio archyvo nuotrauka

Kokios jūsų, kaip pandemijos metu dirbančios gydytojos, mintys?

– Dirbu gydytoja, tad norėčiau paraginti visus būti vieningais, laikytis griežtų socialinių distancijų ir naudotis visomis rekomenduojamomis apsaugos priemonėmis. Visi matėme, kas vyksta, kai to nesilaikome. Šis virusas greitai plinta, todėl kiekvienas žmogus turėtų stengtis neužsikrėsti pats ir neužkrėsti kitų.

Kokie jūsų, kaip gydytojos pulmonologės, rūpesčiai?

– Pacientams, sergantiems tam tikromis lėtinėmis ligomis, nepaisant jų amžiaus, yra didesnė rizika užsikrėsti. COVID-19 požymis yra kvėpavimo nepakankamumas dėl plaučių uždegimo. Kvėpavimo takų ligomis sergantys pacientai turėtų būti ypač atsargūs, kad išvengtų užsikrėtimo virusu.

Ko gero, dar anksti svarstyti, koks yra galimas ilgalaikis COVID-19 poveikis pacientams, ir tiems, kurie serga plaučių ligomis, tiek jomis nesergantiems?

– Šiuo metu dar nėra įrodymų, kad šios rūšies pneumonija turėtų kitokį ilgalaikį poveikį, nei kitų tipų pneumonija. Persirgus plaučių uždegimu, plaučiuose gali išsivystyti įvairaus laipsnio randai. Naujausi rezultatai aiškiai rodo, kad net tiems, kurie perserga lengva ar vidutinio sunkumo infekcija, COVID-19 poveikis gali išlikti plaučiuose kelis mėnesius. Praėjus trims mėnesiams po išrašymo iš ligoninės, visi pacientai dažniausiai jau būna grįžę į įprastą gyvenimo ritmą, tačiau ir toliau gali turėti užsitęsusių COVID-19 simptomų, įskaitant dusulį, kosulį, virškinimo trakto problemas, galvos skausmą ar nuovargį. Tokie pacientai turėtų apsilankyti pas gydytoją pulmonologą, kad jis galėtų tiksliai įvertinti simptomatiką ir plaučių pakitimus.

Ką pacientai ir bendruomenė turėtų žinoti apie COVID-19?

– Informacijos ir žinių apie COVID-19 šiuo metu daugėja. Naujausi tyrimai rodo, kad didžiausias SARS-CoV-2 aerozolio perdavimo atstumas gali būti iki 4-5 metrų. Koronavirusas nevaikšto ir neskraido. Jį platina žmonės, todėl jį suvaldyti galime, tik sąmoningai laikydamiesi taisyklių.