Lietuvos savivaldybių aplinkosaugos reitingas 2022: Druskininkai – tarp žaliausių Lietuvos savivaldybių

Sekmadienį, minint Pasaulinę aplinkos dieną, aplinkos ministras Simonas Gentvilas pirmą kartą įteikė apdovanojimus žaliausioms Lietuvos savivaldybėms – Vilniaus miesto, Druskininkų ir Jonavos rajono. Jos tapo šių metų Lietuvos savivaldybių aplinkosaugos reitingo, kuris sudarytas pirmą kartą, lyderėmis.

Itin aukštoje – antroje – reitingo vietoje atsidūrusi Druskininkų savivaldybė daugiausia lyderystės parodė energetikos, statybų ir teritorijų planavimo bei klimato kaitos ir valdymo srityse. Didelė dalis savivaldybių pasirodė labai gerai vienoje ar dviejose grupėse, tačiau prasčiau likusiose, o Druskininkų rezultatai buvo pakankamai geri beveik visose kriterijų grupėse. Tai – viena iš kelių Lietuvos savivaldybių, pirmaujanti renovuotų daugiabučių butų (namų ūkių) skaičiumi bei dviračių takų ilgiu (km), tenkančiu tūkstančiui gyventojų.

Mero pavaduotojas L. Urmanavičius (kairėje) atsiėmė aplinkos ministro S. Gentvilo skirtą apdovanojimą antrą vietą žaliausių šalies savavaldybių reitinge pelniusiai Druskininkų savivaldybei / Savivaldybės archyvo nuotrauka

Aplinkos ministro iniciatyva sudaryti pirmąjį Aplinkosaugos reitingą yra skirta savivaldybių lyderystei aplinkosaugos srityje įvertinti ir pamatuoti.

Reitingas sudarytas, siekiant stiprinti savivaldybių konkurencingumą bei skatinti LR Vyriausybės programos nuostatų ir Žaliojo kurso tikslų įgyvendinimą.

Reitingas rodo ne vien savivaldybių aplinkosauginius duomenis, tačiau ir aplinkosauginio sąmoningumo skatinimą jose. Jis sudarytas iš 56 kriterijų, kurie suskirstyti į 9 skirtingas aplinkosaugos tikslus apimančias sritis – atliekų prevencijos ir tvarkymo, prisitaikymo prie klimato kaitos, perėjimo prie žiedinės ekonomikos, darnaus judumo, urbanizuotų teritorijų tvarumo, biologinės įvairovės, gyventojų aplinkosauginio sąmoningumo skatinimo.

Kriterijus sudarė bei patvirtino nepriklausoma, iš skirtingų sektorių atstovų sudaryta ekspertų komisija. Duomenys savivaldybių vertinimui buvo surinkti iš pačių savivaldybių bei kitų valstybinių įstaigų.

„Prieš 50 metų Stokholme susirinkusios 115 pasaulio valstybių šią dieną paskelbė didelį manifestą, kuris buvo didžiųjų aplinkosauginių konferencijų pradžia. Nuo tada pradėta švęsti Pasaulinė aplinkos diena ir vos prieš keletą dienų tame pačiame Stokholme buvo susirinkęs visas pasaulis aptarinėti, kokiomis aktualijomis mes gyvename. Pasiekimų gana daug, nes, jei prieš 50 metų susirinkusios industrinės šalys matė problemas, koncentruotas pramoninėse teritorijose, šiandien aplinkosauginės problemos pastebimos visur: Arktyje ir net žmogaus kraujyje, kur randamas mikroplastikas“, – sakė aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

„Mes gyvename karo krizės laikotarpiu, kuriame Rusija bando sunaikinti Ukrainą, paneigdama visus Europos ir pasaulio saugumo principus, ir suprantama, kad mūsų visų žvilgsniai yra į Ukrainą ir pagalbą jai. Vis dėlto mes negalime pamiršti, kad turime bent dar 3 šliaužiančias krizes: kintančio klimato, nualintos aplinkos ir išeikvotų resursų.

Kai 2019 m. paskelbėme, kad norime tapti pirmuoju klimatui neutraliu žemynu, buvo daug skeptiškų balsų. Šios trys krizės nėra taip aiškiai matomos plika akimi. Bet žinojome, kad dirbome prie kilnaus tikslo. Mes privalome šiuos dalykus keisti, džiaugiuosi, kad per rekordiškai trumpą laiką žaliasis kursas tapo žinomu ir palaikomu tikslu ne tik Lietuvoje ar Europoje, bet ir už jos ribų. Tam, kad išsaugotume žaliojo kurso ambiciją, turime nuolatos priminti sau ir kitiems, kad siekdami žaliųjų tikslų mes saugome kai ką didesnio nei mes patys, mūsų planetą. Todėl labai džiaugiuosi tokiomis iniciatyvomis, kaip ši. Žvelgdamas į tolimesnę ateitį laukiu, kuri savivaldybė bus pirmąja klimatui neutralia savivaldybe Lietuvoje. Noriu palinkėti visoms nesustoti ir judėti į priekį, kad galėtume drąsiai pasakyti, jog turime pirmąją Lietuvoje klimatui neutralią savivaldybę“, – iniciatyvą sveikino Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega.

Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas: „Savaitgalį Prezidentūroje vykusiame Žaliųjų idėjų festivalyje paskelbtas pirmasis Lietuvos savivaldybių Aplinkosaugos reitingas, kuriame Druskininkai tarp visų savivaldybių užėmė solidžią antrąją vietą.

Esame ekologiškas, už aplinkos tausojimą ir puoselėjimą pasisakantis kurortas – dabar, kai viso pasaulio dėmesys nukreiptas į ekologiją, oro taršos mažinimą, mus supančios aplinkos resursų saugojimą, kiekvieną kartą Druskininkuose statydami naujus objektus ar planuodami projektus, galvojame apie pažangius energetikos ir aplinkosaugos sprendimus. Džiaugiuosi, kad Aplinkosaugos ekspertų komisija įvertino mūsų pastangas tausoti Druskininkų gamtos išteklius, rūpintis aplinka ir priimti jai draugiškus sprendimus.

Reitingų rengėjai atkreipė dėmesį, kad didelė dalis savivaldybių pasirodė labai gerai vienoje ar dviejose grupėse, tačiau prasčiau likusiose, tuo tarpu Druskininkai turėjo labai gerus rezultatus beveik visose kriterijų grupėse.

Ekspertų komisija taip pat puikiai įvertino ir Druskininkų lyderystę daugiabučių namų renovacijoje bei tai, kad Druskininkų savivaldybėje dviračių takų ilgis tenkantis tūkstančiui gyventojų yra didžiausias.

Kartu su padėkos diplomu Druskininkams įteiktas ir ąžuoliukas – jis pasodintas prie Druskonio ežero.

Organizatoriai už antrąją vietą Druskininkų savivaldybei taip pat įteiks ekologišką transporto priemonę – paspirtukus. Ačiū Aplinkos ministerijai, ministrui S. Gentvilui ir Ekspertų komandai už įvertinimą, motyvaciją ir aktualios aplinkosaugos temos plėtojimą.“

Kartu su padėkos diplomu Druskininkams įteiktas ir ąžuoliukas / Savivaldybės archyvo nuotraukos