Dujų balionų likvidavimas daugiabučiuose namuose pristatytas, kaip Druskininkų savivaldybės gerosios praktikos pavyzdys

Vasario 26 d. surengtas Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (toliau VERT) pasitarimas, kuriame dalyvavo Energetikos viceministras Egidijus Purlys, VERT Tarybos pirmininkė Inga Žilienė, VERT atsakingi darbuotojai, Savivaldybių asociacijos atstovai, AB „Energijos skirstymo operatorius“ (toliau – ESO) atstovai, savivaldybių atstovai. Pasitarimo tema – suskystintų naftos dujų balionų, naudojamų daugiabučiuose namuose, pakeitimo 2019-2020 metais veiksmų plano įgyvendinimo priemonės.

Pasitarimo metu buvo aptartos problemos, su kuriomis susiduria savivaldybės, įgyvendindamos suskystintų naftos dujų balionų, naudojamų daugiabučiuose namuose, pakeitimo 2019-2020 metais veiksmų planą. Tarybos atstovai pateikė informaciją apie plano įgyvendinimą atskirose savivaldybėse, o Druskininkų savivaldybės ir ESO bendradarbiavimo atvejį paminėjo, kaip gerąją praktiką, sėkmingai įgyvendinant plano nuostatas.

Druskininkų savivaldybė turėjo galimybę pristatyti savo gerosios patirties pavyzdį – sėkmingai vykdomą iniciatyvą, likviduojant dujų balionus daugiabučiuose namuose, nors tai ir nėra savivaldybės funkcija. Druskininkų savivaldybėje daugiausiai balioninių įrenginių perjungta į centralizuoto gamtinių dujų tiekimo sistemą, kai kurie vartotojai rinkosi ir elektrines virykles.

Dar 2017 metų pabaigoje Druskininkų savivaldybė, bendradarbiaudama su AB „Energijos skirstymo operatorius“ bei UAB „Lietuvos dujų tiekimas“, pakvietė daugiabučių namų gyventojus atsisakyti nuo blokados laikų užsilikusių, grėsmę keliančių naftos dujų balionų ir jungtis prie gamtinių dujų sistemos arba pasirinkti kitą alternatyvą – elektrines virykles. Energetikams paskaičiavus tvarkingos vidaus dujų sistemos prijungimo prie veikiančio dujotiekio ir skaitiklio įrengimo arba perėjimo prie kitų šaltinių kainą – 150 eurų kiekvienam butui, Savivaldybė numatė 50 proc. sumos kompensaciją gyventojams. Taigi prijungimas prie kitų norimų šaltinių Druskininkų savivaldybės gyventojui kainuoja tik 75 Eur.

Pirmiausia dujų balionai buvo panaikinti Savivaldybės socialiniuose būstuose, vėliau į procesą įsijungė daugiabučių namų bendrijos. Įgyvendinus sėkmingą iniciatyvą, per 2018-2019 m. net 376 daugiabučių namų savininkai atsisakė suskystintų naftos dujų balionų naudojimo ir pasirinko saugią alternatyvą. Taip pat yra pasirašyta per 200 sutarčių dėl prisijungimo prie ESO gamtinių dujų dujotiekio tinklo. Dar daugiau kaip 200 gyventojų laukia galimybės prisijungti prie gamtinių dujų sistemos.

Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė Vilma Jurgelevičienė pasidžiaugė, kad savivaldybės iniciatyva tapo tokia sėkminga, o Druskininkai tapo pavyzdžiu kitoms Lietuvos savivaldybėms: „Džiaugiuosi, kad pavyko surasti bendrus sprendimus kartu su ESO, daugiabučių namų bendrijų pirmininkais ir butų savininkais. Žmonės, suprasdami problemos esmę, nebenori turėti pavojingų dujų balionų. Per du metus balionų jau yra atsisakę beveik 400 butų savininkai, tačiau ne viskas vyksta taip greitai, kaip norėtųsi. Druskininkuose iš viso yra beveik 1000 dujų balionų, todėl veikti dar turime ką. Labai kviečiame visus kitus kuo greičiau išreikšti savo apsisprendimą ir atsisakyti pavojingų įrenginių, kol nepasikeitė perjungimo kainos ar valstybinės institucijos nepradėjo baudimo akcijų. Savivaldybė yra pasirengusi padėti savo lėšomis, kaip ir iki šiol“.