Druskininkų infrastruktūrą, pramogas ir SPA išbandę neįgalieji padės kurortui paslaugas teikti dar geriau

Praėjusį ketvirtadienį Druskininkuose pradėtas įgyvendinti projektas „Druskininkai – be ribų?“, kuriuo siekiama įvertinti, kiek Druskininkai yra draugiški neįgaliesiems bei nustatyti tobulintinus kurorto aspektus turistų ir vietos gyventojų su negalia atžvilgiu.

Tam, kad būtų įvertinta kurorto infrastruktūra, projekto dalyviai buvo pakviesti į orientacines varžybas – jose ne tik vykdė smagias užduotis, bet ir įvertino, ar lengva žmogui su negalia judėti kurorto centre / Dianos Sinkevičiūtės nuotrauka

40 renginio dalyvių – neįgalieji ir juos lydintys asmenys – nemokamai apsigyveno šešiose didžiausiose Druskininkų SPA ir poilsio įstaigose – Sveikatinimo ir poilsio centre „Aqua“, „Grand SPA Lietuva“, „Upoje“ bei sanatorijose „Draugystė“, „Eglė“ ir „Belorus“. Čia jie savo nuožiūra pasirinko ir išbandė jiems patraukliausias sveikatinimo paslaugas.

Ar visur patogu neįgaliesiems?

Tam, kad būtų įvertinta kurorto infrastruktūra, projekto dalyviai buvo pakviesti į orientacines varžybas – jose ne tik vykdė smagias užduotis, bet ir įvertino, ar lengva žmogui su negalia judėti kurorto centre – prie Muzikinio fontano, Grožio šaltinio, Miesto muziejaus bei kitų turistų pamėgtų vietų.

„Upoje“ apsistojusi stuburo išvaržą turinti druskininkietė Emilija Miliauskaitė išbandė kineziterapijos ir parafino procedūras. Merginos vertinimu, į procedūras ji pateko labai patogiai.

Nuo gimimo neįgali marijampolietė Rūta Kupčinskaitė su šeima taip pat apsistojo „Upoje“. Šeima pasirinko išbandyti masažus ir atsipalaiduoti baseine. „Mane labai nustebino, kad aš pirmą kartą savarankiškai, naudodamasi vežimėliu, galėjau įlipti į baseiną. Ir kambarys labai puikus“,  – sakė Rūta.

Kalbėdama apie orientacines varžybas, moteris pažymėjo, kad jos komanda užduotis stengėsi įveikti kartu, kad įvertintų, kaip tuos pačius objektus gali pasiekti skirtingų negalių turintys žmonės – jų komanda kliūčių nepastebėjo.

Po orientacinių varžybų visi turėjo galimybę susipažinti su išskirtine Druskininkuose esančia pramoga – slidinėjimu. „Snow Arenoje“ buvo pristatyta monoslidė – speciali įranga, kurioje neįgalusis sėdi specialioje sėdynėje ir čiuožia nuo kalno, slidę valdydamas lazdomis. Ją išbandė 4 žmonės.

Projekto dalyvius pasveikinęs Druskininkų savivaldybės mero pavaduotojas Linas Urmanavičius akcentavo, kad kurortas siekia, jog čia teikiamomis paslaugomis galėtų patogiai naudotis visi: „2019 m. Druskininkams įteiktas neįgaliesiems draugiškiausio miesto apdovanojimas. Džiaugiamės juo, tačiau nenorime sustoti – mums svarbu iš pirmų lūpų išgirsti tikrą patirtį, žinoti, ką dar galime patobulinti. Galbūt kažkur įrengtas pandusas, bet juo judėti labai nepatogu? Gal kažkur trūksta informacinių ženklų? Atsižvelgiant į išsakytas pastabas ir siūlymus, bus parengtos rekomendacijos ir galėsime tobulinti paslaugas bei infrastruktūrą“.

Konferencijoje – įžvalgos ir pasiūlymai

Išbandę SPA paslaugas, slidinėjimo galimybes ir aplankę kurorto centre esančius turistų pamėgtus objektus, praėjusį penktadienį projekto dalyviai iš Pasvalio rajono, Jonavos, Vilniaus, Marijampolės, Kauno, Alytaus, Kazlų Rūdos, Panevėžio, Palangos, Klaipėdos ir Druskininkų susirinko į konferenciją, kurioje Druskininkų savivaldybės ir verslo atstovams išsakė savo įspūdžius, įvertino, kas kurorte jiems patiko ir ką būtų galima patobulinti.

Savo patirtimi projekto dalyviai pasidalijo, užpildę specialias anketas, kurias apžvelgus, bus nustatyta, ką dar būtų galima patobulinti Druskininkuose.

Draugiškiausiu neįgaliesiems miestu tituluojamuose Druskininkai nuveikta daug svarbių darbų: žmonėms su specialiaisiais poreikiais pritaikytas vienas iš populiariausių Ilgio ežero paplūdimių ir jo maudyklė, viešasis transportas, šaligatviai, pėsčiųjų perėjos, parkai, ugdymo įstaigos, biblioteka, muziejus, „Snow Arena“, Lynų kelias, Vandens parkas ir daugelis kitų vietų.

Didelio konferencijos dalyvių susidomėjimo ir padėkos žodžių sulaukė savivaldybės mero pavaduotojo L. Urmanavičiaus pranešimas „Druskininkai – kurortas visiems. Šiandiena ir perspektyvos“, peraugęs į diskusiją, kurioje išsakytos gerosios patirtys, įvardinta nemažai reikšmingų viešųjų erdvių ir verslo objektų tobulintinų aspektų.

Verslo požiūrį apie tai, kaip Druskininkų kurortas pritaikytas neįgaliesiems, išsakė Druskininkų verslo atstovas, UVG narys Modestas Vitkauskas.

Renginio dalyviai aplankė įvairius kurorto centre esančius turistų pamėgtus objektus, o konferencijoje Druskininkų savivaldybės ir verslo atstovams išsakė savo įspūdžius, įvertino, kas kurorte jiems patiko ir ką būtų galima patobulinti / Dianos Sinkevičiūtės, Laimos Rekevičienės ir Antano Urbono nuotraukos

Pasidalijo asmenine patirtimi

Į turizmą žmonių su negalia akimis pažvelgė Neįgaliųjų profesinės sąjungos „Kartu mes stipresni“ prezidentas Žilvinas Mišeikis, pasidalijęs asmenine patirtimi. Tai, kas sveikam žmogui atrodo savaime suprantamu dalyku, neįgaliojo vežimėlyje sėdinčiajam kartais tampa neįveikiama kiūtimi. Kad ir keletas laiptelių, ties kuriais jo kelionė į vieną ar kitą objektą ir baigiasi.

„Nuo ko prasideda mūsų, žmonių su negalia, kelionės į turizmo vietas? Pirmiausia – kaip į tą vietą patekti, jei ten negalime atvykti viešuoju transportu, o savo automobilio neturime? Atvažiavus į vietą, būtina turėti galimybę automobilį priparkuoti kaip galima arčiau įrengtoje neįgaliesiems skirtoje vietoje, o taip būna ne visada. Įvažiavęs į Druskininkus, pastebėjau labai daug neįgaliesiems skirtų parkingo ženklų, širdis iš tikrųjų džiaugėsi.

O štai vykdamas į Druskininkuose esančią į valstybinę įmonę Registrų centras, tikrai nesitikėjau, kad ten teks susidurti su kliūtimi – dviem laipteliais. Tik du laipteliai, bet jie tokie aukšti ir tokie statūs… Vežimėliu apvažiavau visą pastatą, ieškodamas kito įvažiavimo. Prie kitų pastate veikiančių įstaigų yra pandusai padaryti, o ten to nėra…

Kartais būna problema patekti į maitinimo įstaigą, ypač, kai prekiaujama lauke. Tarsi pandusas yra, o ant jo užvažiuoti sunku. Bet jei bus patogiai įrengtas pandusas, juo vežimėliu užvažiuos ne tik neįgalusis, bet ir mamos su mažyliais, o ir senyvo amžiaus asmeniui bus lengviau užeiti. Į sveikatos miestą atvykę žmonės, manau, neturėtų susidurti su tokiomis dirbtinomis kliūtimis.

Kartais gal net ir nesusimąstytum, kad neįgaliajam problema gali būti ir per aukšta viešbučio lova, į kurią jam gali būti sunku įlipti. Rampos, kuriomis patenkama į įvairias erdves, galėtų būti įrengtos nuožulnesniu kampu, šalia galėtų būti ir turėklai pasilaikyti.

Labai dėkoju renginio organizatoriams už puikią atrakciją – orientacines varžybas, kurios suteikė galimybę įvertinti patekimą prie įvairių objektų. Manau, kad galėtų būti daugiau nurodomųjų ženklų, kaip neįgaliajam patekti į vieną ar kitą vietą, kur yra apvažiavimai. Kai kur pasitaikė skardinių rampų, kuriomis užvažiuoti vidun būna labai sunku“, – patirtimis dalijosi Ž. Mišeikis.

Pasak organizatorių, renginys suteikė abipusę naudą. Dalyviams – tai buvo galimybė išbandyti kurorto paslaugas, o Druskininkams – tiesiogiai įtraukti neįgaliuosius į sprendimų priėmimą, gerinant kurorto aplinką. Atsižvelgus į dalyvių pasiūlymus ir pastabas, bus parengtos rekomendacijas bei planuojamos konkrečios tobulinimo priemonės, kad skirtingus poreikius turintys vietos gyventojai ir kurorto svečiai čia jaustųsi patogiai.

Šis renginys yra projekto „Turizmui draugiški miestai dalis“. Druskininkų savivaldybė projekte kartu su kitais septyniais miestais dalyvauja partnerio teisėmis. Pareiškėjas yra Genujos (Italija) savivaldybė, kiti partneriai – Kasereso (Ispanija), Venecijos (Italija), Dan Lerė-Ratdauno (Airija), Krokuvos (Lenkija), Bragos (Portugalija), Rovaniemio (Suomija) ir Dubrovniko (Kroatija) savivaldybės.

Parengta pagal Druskininkų savivaldybės informaciją