Kompostu patręšta dirva atsidėkoja gausiu derliumi

Atsinaujinančiu žemės ūkiu užsiimanti Jūratė Caserta kartu su vyru Simonu iš savo lysvių jau ima pirmąjį derlių. Pavasarį ūkininkauti pradėjusi pora džiaugiasi užderėjusiomis morkomis, cukinijomis, porais ir kitomis daržovėmis. Į savo daržo lysves pavasarį jie parsivežė žaliųjų atliekų komposto iš Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro kompostavimo aikštelės.

Iš atliekų pagamintas kompostas tinka įvairius žemdirbystės būdus besirenkantiems ūkininkams/Lizdų ūkio archyvo nuotrauka

„Nusipirkome 20 tonų. Iš pradžių svarstėme maišyti jį su dirvožemiu, kaip patariama, tačiau paskui nusprendėme formuoti lysves pagal atsinaujinančio žemės ūkio rekomendacijas. Apačioje dėjome kartoną, tarplysviuose – medžių skiedras, o viršutiniam sluoksniui pylėm kompostą. Į lysves pasodintos daržovės gerai derėjo – visą vasarą mėgavomės natūraliai užaugintomis daržovėmis. Ir žiemai jų turėsime pakankamai, ir parduoti dar liks“, – pasakojo Jūratė.

Ji džiaugėsi, kad, įsigijusi jau paruošto, geros kokybės žaliojo komposto, galėjo greičiau pradėti daržininkystę, daugiau laiko skirti ūkio infrastruktūrai ir kitoms jo šakoms kurti.

Rudenį į savo ekologinį Lizdų ūkį jiedu su vyru vėl planuoja parsivežti komposto. Kitokio neieškos – rinksis tą patį, jau pasiteisinusį, iš žaliųjų atliekų pagamintą Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro kompostavimo aikštelėje.

„Mūsų pagamintas kompostas yra labai paklausus. Jį noriai perka ir ūkininkai, ir daržininkai mėgėjai, ir įmonės. Visi išbandžiusieji įsitikina, kad tai – puiki trąša. Parduodame visiškai subrendusį, ekologišką kompostą“, – pasakojo Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro Rūšiavimo centrų padalinio vadovas Linas Brazauskas.

Kiekvienos pagaminto komposto partijos mėginiai yra tiriami Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro Agrocheminių tyrimų laboratorijoje. Tyrimų rezultatai patvirtina, kad ir iš žaliųjų, ir iš maisto atliekų pagamintas kompostas yra kokybiška natūrali trąša, kuri, įterpta į dirvožemį, jį pagerina.

Komposto gamybos procesas trunka 3-4 mėnesius. Tad, nusprendus juo patręšti dirvą, nereikėtų atidėlioti.

Ekologiško komposto, pagaminto iš žaliųjų atliekų galima įsigyti Druskininkuose, Gardino g. 100. Tel. (8 671) 98 518

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro informacija