Saugios aplinkos kūrimas – bendras tikslas

Viena veiksmingiausių priemonių, kuria siekiama mažinti nusikalstamumą, ‒ saugių kaimynysčių kūrimas. Tokios grupės steigimas nėra naujiena Europos ar Skandinavijos šalyse. Tai – pakankamai populiari ir veiksminga priemonė, siekiant gerinti bendruomenės narių saugumą.

Saugi kaimynystė – tai Jūsų ir kaimynų bendradarbiavimas, padedant policijai ir kitoms institucijoms, stiprinant saugumą Jūsų gyvenamojoje vietovėje. Lietuvoje saugios kaimynystės modelis grindžiamas glaudžiu policijos, savivaldos institucijų ir pačios bendruomenės bendradarbiavimu.

Džiaugiamės, kad Druskininkų savivaldybėje šis principas veikia ir pasiekta gerų rezultatų. Druskininkų policijos komisariato prižiūrimoje teritorijoje veikia 23 saugios kaimynystės grupės. Džiugu, kad 2017 metais saugių kaimynysčių grupių teritorijose nusikalstamų veikų neužregistruota.

Tokia šiuolaikinio gyvenimo realybė – daugelio nūdienos bendruomenių tarpusavio santykiai darosi formalesni. Šeimų gyvenimas aktyvėja, tėvai ir jų atžalos yra užimti, todėl mažiau laiko praleidžia namie. O ir bendri daugiabučių gyventojų renginiai ar susibūrimai tampa retesni. Akivaizdu, kad vystosi tendencija ‒ prastėja asmeniniai santykiai, tarpusavio ryšiai, ryškėja du pagrindiniai veiksniai, lemiantys didėjantį nusikaltimų, susijusių su nuosavybe (pirmiausia, vagysčių ir vandalizmo atvejų), skaičių.

Skatinant saugių kaimynysčių veiklą ir vykdant nusikaltimų prevencijos programą, finansuojamą Druskininkų savivaldybės, 2017 metais trejose saugios kaimynystės grupėse įrengta vaizdo stebėjimo sistema. Saugios kaimynystės grupių nariams lieka sumokėti nedidelį duomenų perdavimo mokestį, o visa techninė įranga įmontuojama Druskininkų savivaldybės finansuojamo projekto lėšomis. Tokio projekto įgyvendinimas, kai bendruomenė glaudžiai bendradarbiauja su Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Druskininkų policijos komisariatu ir Druskininkų savivaldybe, turi įtakos saugių kaimynysčių grupių saugumui. Modernia vaizdo stebėjimo vaizdo įranga bus galima atskleisti padarytą teisės nusižengimą ar nusikalstamą veiką. Visose saugių kaimynysčių grupėse įrengtos vaizdo stebėjimo kameros fiksuoja automobilių stovėjimo aikšteles ir šalia esančią teritoriją.

Numatoma ir ateityje įgyvendinti saugios aplinkos kūrimo projektus. Todėl kviečiame Druskininkų savivaldybės bendruomenę aktyviai burtis į saugios kaimynystės grupes, siekiant didesnio saugumo savivaldybės teritorijoje. Saugios kaimynystės grupėmis gali tapti daugiaaukščių gyvenamųjų namų ar atskirų gyvenamųjų teritorijų gyventojai, todėl raginame pasirūpinti savo saugumu, o policijos pareigūnai bus patikimi pagalbininkai, užtikrinant viešąją tvarką ir didinant saugumą Druskininkų savivaldybėje.

Parengė Edgaras Suchanekas, Alytaus apskr. VPK Druskininkų PK VS vyriausiasis tyrėjas
2017 metais trejose saugios kaimynystės grupėse įrengta vaizdo stebėjimo sistema/Druskininkų PK nuotrauka