Javapjūtės metu gesintuvai – visada po ranka

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Druskininkų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai rugpjūčio mėnesį rengia javapjūtės reidus javų laukuose, kad įsitikintų, ar pakankamai dėmesio žemdirbiai skiria derliaus nuėmimo technikos priešgaisriniam saugumui. Jie tikrins, ar pasirūpinta pirminėmis gaisro gesinimo priemonėmis, ar technikos vairuotojai moka jomis naudotis.

Druskininkų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai rugpjūčio mėnesį rengia javapjūtės reidus javų laukuose, kad įsitikintų, ar pakankamai dėmesio žemdirbiai skiria derliaus nuėmimo technikos priešgaisriniam saugumui / Asociatyvi nuotrauka

Ugniagesiai gelbėtojai primena, kad kombainai turėtų būti aprūpinti ne mažiau kaip dviem gesintuvais, su ne mažesniu kaip 4 kg gesinimo medžiagos užpilu ir vienu nedegiu audeklu, o kita žemės ūkio technika – ne mažiau kaip vienu ugnies gesintuvu, su ne mažesniu kaip 4 kg gesinimo medžiagos užpilu. Gesintuvą ir nedegų audeklą būtina laikyti lengvai pasiekiamoje vietoje. Taip pat labai svarbu, išvykstant patikrinti gesintuvą – jo manometro rodyklė (jei yra manometras) turėtų būti žaliame fone.

Darbo metu būtina stebėti ir šalinti ant kombainų mazgų susikaupusius šiaudus, dulkes. Prasiskverbiantys tepalai, netvarkinga kuro sistema, netvarkinga išmetimo sistema, užstrigę guoliai, praslystantys diržai, nepritvirtinta elektros instaliacija, laiku nepašalintos degios nuosėdos ant įkaistančių variklio ir kitų mechanizmų, aplink besisukančias detales apsivejantys šiaudai ir šienas – visa tai gali būti gaisro priežastimi. Po darbų nepatingėti atlikti technikos apžiūrą, kartu nuvalyti ir degias nuosėdas nuo galinčių įkaisti mechanizmų.

Reidų metu nustačius gaisrinės saugos reglamentuojančius teisės aktų taisyklių pažeidimus, gali būti skiriama numatyta administracinė atsakomybė, bet pats didžiausias nuostolis – netekti savo turto, kurio vertė kartais siekia ne vieną dešimtį ar šimtus tūkstančių eurų.

Savivaldybėje yra gerų pavyzdžių, kai ūkininkai neapsiriboja privalomomis gaisro gesinimo priemonėmis. Kombaine turi keturis ir daugiau gesintuvus, smėlio, vandens. Šiomis priemonėmis, laikantis saugos reikalavimų, kombainų gaisrai užgesinami vietoje, ir ugniagesių pagalbos neprireikia.