Į Nemuną išpiltas biologinis preparatas upinių mašalų lervoms naikinti

Praėjusią savaitę į Nemuną ties Varviškės kaimu buvo išpiltas biologinis preparatas „VectoBac 12AS“ kraujasiurbių upinių mašalų lervutėms naikinti. Procesą stebėjo Gamtos tyrimų centro ir Druskininkų savivaldybės administracijos specialistai.

Sistemingas upinių mašalų naikinimas duoda pastebimų rezultatų – tyrimai rodo, kad mašalų pastebimai sumažėjo.

Šiais metais projektui skirta kiek daugiau kaip 98 tūkst. Eur: valstybės dotacija 69,1 tūkst. Eur, likusias lėšas lygiomis dalimis skyrė penkios Pietų Lietuvos savivaldybės – Druskininkų, Varėnos, Lazdijų ir Alytaus miesto bei Alytaus rajono.

Praėjusią savaitę į Nemuną ties Varviškės kaimu buvo išpiltas biologinis preparatas „VectoBac 12AS“ kraujasiurbių upinių mašalų lervutėms naikinti / Edgaro Tamkevičiaus nuotrauka

Šiais metais preparatas į Nemuną bus pilamas du kartus, pirmąjį kartą buvo išpilta 4 tūkst. litrų.

Antrąjį kartą preparatas bus panaudotas, atsižvelgus į mokslininkų rekomendacijas – kaip ir kasmet, jie atliks tyrimus ir stebės upinių mašalų populiacijos rodiklius.

Birželio mėnesį suaktyvėjantys upiniai mašalai – visą Pietų Lietuvos regioną kamuojanti problema.

Primename, kad 1999 metais Vyriausybė patvirtino upinių mašalų reguliavimo programą, tačiau 2010-aisiais, panaikinus apskritis, buvo nutrauktas ir programos finansavimas. Nuo to laiko Druskininkų savivaldybės taryba kiekvienais metais po keletą kartų kreipdavosi į Vyriausybę, Aplinkos ir Finansų ministerijas.

„Džiaugiuosi, kad, sulaukę neigiamų atsakymų, nenuleidome rankų ir po šešerių metų intensyvių prašymų bei atkaklaus argumentavimo dėl problemos mąsto, 2016 m. programa buvo atnaujinta, o Druskininkų savivaldybės administracijos specialistams patikėta koordinuoti ir įgyvendinti projektą“, – yra sakęs Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas.

2015 metų pabaigoje LR Seimui priėmus Aplinkos apsaugos rėmimo programos įstatymo pataisas, buvo sudaryta galimybė skirti finansavimą kraujasiurbių upinių mašalų populiacijos pokyčių stebėjimams ir populiacijos reguliavimo priemonėms.