Meras R. Malinauskas: „Situacija Druskininkuose kol kas stabili, bet privalome išlikti budrūs ir maksimaliai laikytis karantino reikalavimų“

Iki kovo 30 dienos Lietuvoje įvestas karantinas bus pratęstas. Negana to, jo taisyklės sugriežtintos: visi iš užsienio grįžę tautiečiai privalės saviizoliuotis savivaldybės paskirtose patalpose, į parduotuvę ir viešas vietas turime eiti su apsauginėmis kaukėmis bei vienkartinėmis pirštinėmis, prekybininkams rekomenduojama riboti pirkėjų srautus. Taip siekiama užkirsti kelią žaibiškai plintančiai infekcijai COVID-19, kuria Lietuvoje užsikrėtė beveik 300 žmonių, tarp jų – ir du mažamečiai vaikai.

Kai spaustuvei buvo atiduodamas šio laikraščio numerio maketas (kovo 25 d. 16 val.), Druskininkų savivaldybės teritorijoje nebuvo užfiksuotas nė vienas užsikrėtimo koronavirusu atvejis. Tačiau viruso plitimo scenarijus yra nenuspėjamas, juolab, kad ir tarp druskininkiečių yra daug žmonių, grįžusių iš užsienio.

Apie situacijos rimtumą, priemones, kurių jau imtasi ir kas dar laukia Druskininkų, kalbamės su Savivaldybės meru Ričardu Malinausku.

– Mere, kokia situacija Druskininkuose, įpusėjus antrajai karantino savaitei?

– Situacija kol kas išlieka stabili, tačiau tam, kad ir toliau tokia būtų, labai reikia verslo atstovų ir bendruomenės sąmoningumo.

Ši savaitė ypatingai intensyvi, užtikrinant grįžtančių druskininkiečių saviizoliacijos procesus, šalia to dar užtikriname sveikatos priežiūros ir kitų Savivaldybei priklausančių įstaigų nuolatinį aprūpinimą būtiniausiomis priemonėmis.

Šiuo laikotarpiu Savivaldybė glaudžiai bendradarbiauja su daugeliu institucijų: Visuomenės sveikatos centru, Visuomenės sveikatos biuru, pasienio pareigūnais, policija, sveikatos priežiūros įstaigomis.

Dabar ypatingai svarbus iš užsienio grįžusių druskininkiečių atsakingumas. Būtent nuo jų priklauso mūsų visų sveikata.

Visuomenės sveikatos biuro specialistai atėjo į pagalbą sveikatos patikrai pasienyje/Druskininkų savivaldybės archyvo nuotrauka

Todėl labai prašau visų, grįžusių iš užsienio, – apsaugokite savo artimuosius. Net jeigu jaučiatės gerai ir nejaučiate jokių koronavirusui būdingų simptomų, jums privaloma 14 dienų saviizoliacija. O, pajutę peršalimo simptomus, jokiu būdu neikite į ligoninę ar polikliniką – skambinkite telefonu 1808, kad sulauktumėte medikų pagalbos.

Mano žiniomis, dėl koronaviruso šiuo metu yra ištirta 10 druskininkiečių. Tyrimų atsakymai – neigiami. Savivaldybės paruoštose saviizoliacijos patalpose jau izoliuojasi 18 asmenų.

Šis sudėtingas laikotarpis atskleidė tikruosius žmonių veidus. Esu dėkingas visiems, siūliusiems savo pagalbą. Socialiai atsakingi verslininkai pasiruošė savo viešbučių kambarius žmonių saviizoliacijai, jie siūlo nuomoti dviračius ir paspirtukus, veža maistą į namus, siūlo reikalingas apsaugines priemones ar dezinfekcijos paslaugas.

Dar kartą įsitikinau žmonių gerumu. Šiuo metu sulaiukėme net 25 savanorių, kurie Savivaldybės interneto puslapyje www.druskininkusavivaldybe.lt užpildė specialią savanorystės anketą ir jau dabar padeda greta gyvenantiems silpniausiems bendruomenės nariams. Padėti pasiruošusi ir Šaulių sąjunga.

Žinoma, atsiranda ir tokių, kurie pandemijos akivaizdoje tik piktybiškai džiūgauja. Bet apie juos neverta kalbėti.

Suprantu, kad kiekvieną dieną žmones pasiekia didžiulis srautas informacijos iš pačių įvairiausių šaltinių. Labai prašau nesivadovauti gandais ar nepatikimais interneto tinklalapiais.

Savivaldybės interneto svetainėje sukūrėme informacijos apie koronavirusą skiltį, kurioje susisteminome svarbiausias žinias ir patalpinome aktualiausius kontaktus. Skiltis kasdien atnaujinama. Kiekvienos dienos aktualijas pateikiu ir savo asmeninėje „Facebook“ paskyroje.

– Kokia situacija yra dėl mūsų medikų aprūpinimo ir pasirengimo dirbti ekstremaliomis sąlygomis?

– Kartu su komanda medikų aprūpinimo klausimą šiandien esame išsprendę – praėjusios savaitės pabaigoje ligoninei ir poliklinikai išdalinome beveik 1000 apsauginių priemonių, reikalingų jų darbe.

Dabar mūsų komandos pagrindinis darbas – apsirūpinti rytdienai. Skambiname tiekėjams, tariamės, deramės. Ieškome kokybiškų priemonių, kurios kuo greičiau pasiektų Druskininkus. Tai nėra paprasta, nes tų pačių priemonių ieško visas pasaulis. Bet džiaugiuosi, kad mums pavyksta.

Sveikatos priežiūros įstaigos yra pasiruošę dirbti ekstremaliomis sąlygomis, jei to prireiktų. Savaitės pradžioje su poliklinikos ir ligoninės vadovais, o vakar – su ligoninės medikais turėjome telekonferenciją, kurios metu dar kartą aptarėme visus žingsnius, kurių reikėtų imtis, jei pas mus būtų nustatytas koronaviruso atvejis. Mums visiems reikia susitelkimo, supratimo ir vieni kitų palaikymo.

Kovoje su koronavirusu gydytojai yra priešakinėse fronto gretose, jų rankose – labai didelė atsakomybė už mus visus. Ekstremaliomis sąlygomis dirbti labai sunku. Mano nuomone, gydytojų pasitikėjimas savimi, savijauta ir susitelkimas yra svarbiausias veiksnys, kovojant su koronavirusu. Gydytojams, beje, galioja tos pačios saviizoliacijos taisyklės.

Mūsų iniciatyva visi Druskininkų savivaldybės medikai, grįžę iš užsienio, iš bet kokių šalių, net iš tų šalių, kurios tada dar nebuvo įtrauktos į koronaviruso rizikos zonas, jau pirmą minutę buvo paprašyti saviizoliuotis, o jų darbus perdavėme kolegoms. Negalime sau leisti rizikuoti nei medikų, nei pacientų saugumu.

– Druskininkų savivaldybė kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją dėl leidimo tyrimus dėl koronaviruso atlikti mūsų ligoninės laboratorijoje. Gal jau yra ministerijos sprendimas?

– Žodinį sutikimą iš ministerijos jau esame gavę – iš karto po jo užsakėme reagentų, reikalingų atlikti tyrimams. Planuojama, kad užsakyti reagentai mus pasieks per dvi savaites. Tikimės, per šį laiką gauti ir raštišką sutikimą.

Šie tyrimai pirmiausia reikalingi nuolat tikrinti mūsų medikus, tiesiogiai dirbančius su pacientais.

O kol pas mus tyrimai nevykdomi, suformavome 4 žmonių komandą iš vietinių medikų, kurie dirba Alytuje įkurtame mobiliame tyrimų punkte.

Mūsų Visuomenės sveikatos biuras, bendradarbiaudamas su Visuomenės sveikatos centru, visą parą atlieka vairuotojų patikrą Raigardo pasienio punkte. Vakar kaip tik sprendėme klausimus dėl jų darbo sąlygų.

Savanorių komanda skuba druskininkiečiams į pagalbą/Druskininkų savivaldybės archyvo nuotrauka

– Kokie svarbiausi sprendimai, šiuo metu palietę Druskininkų savivaldybės bendruomenę?

– Kaip ir visą Lietuvą, taip ir Druskininkus, palietė visi karantino laikotarpiu galiojantys draudimai ir ribojimai. Bet reikia suprasti, kad tai – laikina.

Druskininkai – turizmo miestas, tad, sustojus didžiųjų sveikatinimo ir SPA centrų bei sanatorijų darbui, nemaža dalis druskininkiečių yra nežinioje – dirbti nuotoliniu būdu jiems neįmanoma. Valstybė šiuo metu jau yra priėmusi tam tikrus sprendimus, kokią pagalbą ji teiks karantino metu darbdaviams ir darbuotojams. Išsamią informaciją galite rasti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos interneto tinklalapyje www.socmin.lt

Noriu kreiptis į garbingo amžiaus žmones: jei tik galite – likite namuose. Reikiamų vaistų ar maisto produktų jums padės įsigyti savanoriai. Tereikia kreiptis į Socialinės paramos skyrių (tel. (8 313) 53708, el. paštas parama@druskininkai.lt) ar Socialinių paslaugų centrą (tel. (8 313) 58072, el. paštas druskininkuspc@gmail.com). Verslininkų, galinčių atvežti maistą į namus, sąrašą rasite Savivaldybės interneto tinklalapyje www.druskininkusavivaldybe.lt ir „Facebook“ paskyroje.

Už karantino metu nesumokėtus mokesčius niekas delspinigių taip pat neims. Todėl labai prašau – likite namuose!

Šiuo metu sulaukiu daug klausimų dėl viešojo transporto ir daugiabučių namų dezinfekcijos.

Viešasis transportas nuolat dezinfekuojamas. Butų ūkio specialistai kartą per savaitę profilaktiškai dezinfekuoja administruojamų daugiabučių laiptinių paviršius. Bendrijų pirmininkams suteikėme pagalbą – išdalijome dezinfekcinio skysčio, kad jie taip pat atliktų laiptinių dezinfekciją.

Visos epidemijos turi pradžią ir pabaigą. Neabejoju, kad, suvaldžius koronaviruso krizę, išspręsime visus susidariusius nepatogumus.

O dabar visų prašau – laikykimės karantino reikalavimų, saugokim save ir savo artimus žmones!

R. Malinauskas, Druskininkų savivaldybės meras