Bibliotekininkai pasiilgo gyvo bendravimo su skaitytojais

Beveik šimtą dienų besitęsiantis karantinas atėmė iš mūsų galimybę visaverčiai bendrauti, apsunkino mūsų laisvalaikį ir pakeitė malonius įpročius. Nuo karantino pradžios negalime lankyti nei spektaklių, nei parodų, nei muziejų, taip pat uždarytos ir bibliotekų erdvės. Tačiau bibliotekos sugeba veikti ir ekstremaliomis sąlygomis, bibliotekininkai sugalvoja įvairių būdų, kad skaitytojai galėtų mėgautis knygų skaitymu, o tiems, kurie užsidarę namuose, knygas nuneša it knygnešiai.

Apie tai, kaip pandemijos laikotarpiu dirba Druskininkų bibliotekos, su kokiais iššūkiais susiduria, kokius uždavinius sprendžia bibliotekininkai, kalbamės su Druskininkų viešosios bibliotekos direktore Laima Žėkiene.

L. Žėkienė: „Iš gaunamų skambučių, gražių padėkos žodžių jaučiame, kad esame ta vieta, į kurią visada norisi sugrįžti ir reikalingi savo skaitytojams“/Laimos Rekevičienės nuotrauka

– Kaip gyvena Druskininkų savivaldybės viešoji biblioteka ir jos filialai pandemijos metu?

– Visą pasaulį sukausčius COVID-19 pandemijai, Druskininkų viešoji biblioteka ir padaliniai tapo uždaryti fiziniams lankytojams. Didžiausiais iššūkis bibliotekoms karantino laikotarpiu tapo negalėjimas teikti pagrindinės bibliotekų paslaugos – skolinti knygų. Viešojoje bibliotekoje ir padaliniuose bibliotekininkai telefonu atsakinėja į pateiktas užklausas, teikia informaciją, pratęsinėja leidinių išdavimo laiką, konsultuoja literatūros pasirinkimo klausimais. Naudodami Viešosios bibliotekos interneto svetainę ir bibliotekos „Facebook“ paskyrą, pradėjome rengti nuotolinius kompiuterinio raštingumo mokymus, virtualias parodas, nuotoliniu būdu rengiami konkursai, viktorinos, pristatomos naujos knygos, minimos kalendorinės ir valstybinės šventės, rašytojų jubiliejai ir kita.

2020 metais daug dėmesio buvo skirta kraštotyrinei bibliotekos veiklai, supažindinant visuomenę su kraštiečių kūryba ir veikla, parengtas kraštiečių kalendorius. Parodomis ir renginiais paminėti Druskininkų krašto rašytojų, menininkų ir kitų žymių žmonių jubiliejai. Sušvelninus karantino apribojimus, buvo surengtas poetų Vytauto Bložės ir Nijolės Miliauskaitės kūrybos vakaras ,,Prieš išskrendant man ir tau‘‘, renginys rašytojui Ričardui Gaveliui atminti ,,Jo laikas dabar‘‘, buvusios partizanų ryšininkės, politinės kalinės, dabar jau šviesaus atminimo pedagogės, aktyvios Lietuvos visuomenės veikėjos Izabelės Skliutaitės-Navarackienės 95-mečiui paminėti buvo pristatyta knyga ,,Izabelė: ten, kur Tėvynė šaukė“, poezijos ir kitų menų mylėtojų asociacijos ,,Branduma‘‘ Druskininkų skyriaus narės Emilijos Večkytės-Klimavičienės poezijos knyga ,,Tylos giluma“, Alfredos Pigagienės knyga ,,Druskininkų kraštas“, tautodailininkių Dianos Lukošiūnaitės (karpiniai) ir Linos Kabelkaitės (siuvinėjimas) paroda „Iš praeities aruodų“. Ir tai dar ne visi bibliotekos organizuoti renginiai.

Didelio miesto gyventojų ir svečių susidomėjimo sulaukė teatro „Labas“ įkūrėjų Neringos Varnelytės ir Vitalijos Mockevičiūtės spektaklio apie moterų̨ kasdienybę, pasiaukojimą̨ ir atjautą rezistencinių kovų fone premjera „Miško seserys“. Spektaklyje skambėjo jau beišnykstantis Dzūkijos apeiginis tautosakos žanras – dzūkiškos raudos bei gyvai atliekamos partizaninės dainos dzūkiška tarme, kurias atliko muzikantai Paulius Kovalenko ir Darius Mockevičius.

Pasibaigus karantinui, lankytojų bibliotekos darbuotojos lauks atnaujintose erdvėse/Laimos Rekevičienės nuotrauka

– Pernai bibliotekoms buvo skirta daugiau pinigų naujoms knygoms įsigyti. Kiek ir kokių knygų įsigijo Druskininkai?

– Lėšos knygų įsigijimui – tai prasmingam bei kilniam tikslui išleisti pinigai. Džiugu, kad praeitais metais Druskininkų savivaldybės bibliotekų fondams pagausinti buvo skirtas papildomas finansavimas –14 039,00 eurai. Už papildomas lėšas įsigijome 1654 naujas knygas – grožinės literatūros, knygų psichologijos, filosofijos, religijos, visuomenės mokslų, geografijos, istorijos tematika. Šiandieninis skaitytojas yra labai reiklus ir turi savo tvirtą nuomonę – pageidauja skaityti naujas, tam tikrų autorių ar serijų knygas.

Didelį dėmesį skiriame vaikų skaitymo skatinimui, nes žinome, kaip svarbu sudominti mažąjį skaitytoją, kad jis vėliau taptų aktyviu bibliotekos lankytoju. Todėl stengiamės užsakyti literatūros, kuri ne tik moko gražios, turiningos kalbos, bet ir ugdo estetinį skonį, lavina vaizduotę. Už papildomas lėšas įsigijome 580 naujų knygų vaikams. Vaikų literatūros skyriaus fondas pasipildė nauja Astridos Lindgren knygų kolekcija, J. K. Rowling „Hario Poterio“ knygų serija, pačia skaitomiausia bibliotekoje Jeff Kinney „Nevykėlio dienoraščio“ knygų serija, reikalingiausiomis programinėmis, naujausiomis ir populiariausiomis  žaislinėmis, raidžių, skaičių ir dėlionių knygelėmis. Įsigijome „IQ ringas“, „Kas dingo?“, „Pykčio valdymo žaidimai“, „Kūrybiškumo bokštas“ bei kitus ugdomuosius, dėmesio lavinimo žaidimus. Užsakinėjant ir perkant knygas, visada atsižvelgiame ir į skaitytojų poreikius. Komplektuojant fondus, siekiama kuo racionaliau panaudoti gautas lėšas ir įsigyti daugiau pavadinimų, o ne egzempliorių, kad kuo platesniam vartotojų ratui būtų pateikta daugiau reikalingų naujų dokumentų, turinčių išliekamąją vertę.

– Kaip vyksta skaitytojų aptarnavimas pandemijos metu? Ar padaugėjo skaitytojų? Kaip jie pasikeičia knygas?

– Džiaugiamės, galėdami saugiai savo skaitytojus aprūpinti knygomis. Knygų išdavimas vykdomas tik bekontakčiu būdu, prieš tai jas užsisakant telefonu ar elektroniniu paštu. Paruoštą užsakymą bibliotekininkai supakuoja į vienkartinį krepšelį, paskambina skaitytojui ir pakviečia atsiimti. Kad lankytojams būtų patogiau, įsigijome knygų grąžinimo dėžę, kurioje palikti knygas galima bet kuriuo lankytojams patogiu paros metu. Grąžintos knygos „karantinuojamos“ 72 val. atskiroje uždaroje patalpoje ir tik po to vėl sugrįžta pas skaitytojus. Druskininkų kurorto poilsiautojai – svarbi bibliotekos lankytojų dalis. Dėl pandemijos sumažėjus jų srautams, tokių skaitytojų skaičius sumažėjo.

– Ar tiesa, kad per pandemiją skaitoma daugiau lengvesnio turinio knygų? Ar yra tokių knygų, kurių tenka laukti eilėje?

– Per pandemiją mūsų bibliotekų skaitytojų skaitymo įpročiai nepasikeitė, skaitomos įvairaus turinio knygos. Populiariausios knygos – D. Owens ,,Ten, kur gieda vėžiai“, H. Morris ,,Aušvico tatuiruotojas“, K. Sabaliaukaitės ,,Petro imperatorė“, T. Westover ,,Apšviestoji“, L. Gounelle ,,Dievas visada keliauja inkognito“, O. Tokarczuk ,,Bėgūnai“, L. Riley ,,Septynios seserys“, T. Dalton ,,Berniukas nuryja visatą“, M. Stepnova ,,Sodas‘‘, M. Obama ,,Mano istorija“. Kartais populiarios knygos tenka laukti mėnesį ir ilgiau.

– Kai kurios šalies bibliotekos taiko praktiką, kai bibliotekos knygas išvežioja skaitytojams. Ar Druskininkuose tai išbandėte?

– Mūsų bibliotekų bibliotekininkai iš dalies dirba ir knygnešių darbą, nuneša knygas senjorams ar neįgaliems skaitytojams į namus. Kadangi biblioteka neturi transporto, knygų skaitytojams neišvežiojame.

– Ar bibliotekos darbuotojai buvo išleisti į prastovas, ar dirba įprastu darbo grafiku?

– Džiaugiamės, kad Savivaldybės vadovai pastebi bibliotekininkų indėlį į Savivaldybės gyventojų aprūpinimą knygomis pandemijos laikotarpiu. Bibliotekų darbuotojai nebuvo išleisti į prastovas, dirbo pagal sudarytus darbo grafikus. Bibliotekos lankytojai buvo aptarnaujami, laikantis visų Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir  sveikatos apsaugos ministerijos sprendimų ir rekomendacijų, siekiant maksimaliai užtikrinti bibliotekų vartotojų ir darbuotojų apsaugą.

– Kaip biblioteka pasirengė veiklai po pandemijos?

– Karantino laikotarpiu buvo sutvarkytas ir atnaujintas dokumentų fondas, darbui parengtos interneto, vaikų ir periodinių leidinių skaityklos. Daug dėmesio pandemijos metu buvo skiriama darbuotojų kvalifikacijos kėlimui, dalyvavimui nuotoliniuose profesiniuose mokymuose. Bibliotekininkai labai laukia susitikimų su skaitytojais!

– Kokias pandemijos pamokas išmokote? Ar pajutote, kad tikrai esate reikalingi Druskininkų bendruomenei?

– Lietuvoje prasidėjęs karantinas pakeitė mūsų kasdienybę. Atsirado galimybė pažvelgti į savo veiklą kitu kampu, paieškoti naujų galimybių tęsti veiklas ir jas patobulinti.

Supratome, kad bibliotekose gali vykti intensyvus ir įdomus virtualus gyvenimas: nuotoliniai mokymai, virtualios parodos, knygų pristatymai, viktorinos, virtualūs skaitymai, o vaizdo transliacijos karantino metu tapo geros nuotaikos garantu mūsų skaitytojams. Iš gaunamų skambučių, gražių padėkos žodžių jaučiame, kad esame ta vieta, į kurią visada norisi sugrįžti ir reikalingi savo skaitytojams. Skaitytojai labai laukia, kada vėl bus galima ateiti į bibliotekas, o tai mus be galo džiugina.

Parengė Laimutis Genys