Šimtai automobilių signalų priminė Lietuvai apie „Belorus“ problemą: vilniečiai kėlė nykščius į viršų, valdžia liko abejinga

Praėjusį penktadienį įprastą sostinės gyvenimo ritmą sudrebino šimto automobilių gausmas, o nusidriekusi trijų kilometrų sanatoriją „Belorus“ palaikančių automobilių kolona suformavo spūstis, tačiau vilniečiai dėl to nesipiktino, bet kėlė į viršų druskininkiečius palaikančius nykščius. Nors valdžia į šią akciją nesureagavo, tačiau sostinei ir visai Lietuvai dar kartą buvo priminta apie valdžios nesugebėjimą ir nenorą spręsti savo žmonių problemas.

Praėjusį penktadienį sostinės gyvenimo ritmą sudrebino šimto automobilių gausmas – druskininkiečiai parodė, kad yra vieninga bendruomenė/Laimos Rekevičienės ir Mariaus Dovidausko nuotraukos

Vilniečiai neslėpė simpatijų

Kelioms minutėms stabtelėję prie Vyriausybės, Seimo, Prezidentūros, Užsienio reikalų ministerijos (URM) ir banko „Swedbank“ centrinės būstinės, automobiliai įjungė garso signalus. Prieš šių pastatų stovėjo ir protestuotojai su plakatais, palaikantys sanatorijos poziciją. Iš Druskininkų atvykę piketuotojai bandė atkreipti valdžios institucijų dėmesį į sanatorijai „Belorus“ taikomas sankcijas.

Kaip pasakojo vienas iš šios akcijos organizatorių, sanatorijos „Belorus“ profsąjungos pirmininkas Vytautas Čėsna, prie palaikymo akcijos prisijungė daug druskininkiečių, automobilių buvo daugiau kaip šimtas, prie kolonos prisidėjo ir vilniečiai.

„Vilniečių reakcijos, pravažiuojant kolonai, buvo puikios, jie kėlė nykščius į viršų, supratome, kad mus palaiko, kiek važiavom, jokių piktų reakcijų nesulaukėme. Manau, kad akcija pavyko šimtu procentų. Maloniai nustebino geranoriška Vilniaus policija, jie labai padėjo, puikūs pareigūnai, geranoriškai bendravome. Dėl mūsų 3 kilometrų kolonos susidarė automobilių spūstys, bet niekas dėl to nesipiktino“, – pasakojo V. Čėsna.

Valdžia reagavo keistai

Automobilių kolona buvo sustojusi penkiuose taškuose, tačiau nė vienoje vietoje su akcijos dalyviais niekas neatėjo pasikalbėti.

V. Čėsna pasakojo, kad kaip tik tuo metu, kai vyko protesto akcija, ministras Gabrielius Landsbergis skubos tvarka surengė spaudos konferenciją.

„Kaip mums sakė, tai jis padarė dėl to, kad nutrauktų nuo mūsų žurnalistus, kad jie nesidomėtų mūsų akcija. Per spaudos konferenciją, kurios mes negalėjome stebėti, G. Landsbergis pasakė, kad B. Ropės gautas atsakymas iš Europos Komisijos yra niekinis. Esame nemaloniai nustebinti, kad Prezidentūra, susirinkusi gausybę informacijos, visiškai tyli. Prezidento patarėja pasisakė už naują politinį takelį – sanatorijos perėmimą Lietuvos žinion“, – sakė V. Čėsna.

Penktadienį buvo incidentas prie Vyriausybės, kur su sanatoriją palaikančiais plakatais stovėjo dvi moterys. Liudininkų teigimu, premjerė Ingrida Šimonytė bandė pro jas nepastebėta prasmukti. Moterys pasisveikino su Vyriausybės vadove, o tada Šimonytė piktai jas aprėkė, neva, kodėl jos stovi prie Vyriausybės, bet nevažiuoja prie Šeimano namų. Moterys buvo pasimetusios, nes jas aprėkė antras pagal svarbą žmogus Lietuvoje.

Meras džiaugėsi druskininkiečių vienybe

Kartu su akcijos dalyviais į Vilnių važiavo ir meras Ričardas Malinauskas.

„Džiaugiuosi, kad Druskininkų žmonės – vieninga bendruomenė ir puoselėja paskutinę viltį, kad Lietuva yra teisinė valstybė. Anksčiau ar vėliau išaiškės juodi darbai ir jų užsakovai, akivaizdu, kad sankcijas sanatorijai pritaikė Lietuvos URM.

Europos Sąjungos valstybėje protu nesuvokiama, kad vieno ministro ambicijos būtų svarbesnės už 400 žmonių likimus, kad dėl savo interesų būtų paminti visų kitų žmonių interesai“, – sakė R. Malinauskas.

V. Čėsna džiaugėsi, kas meras buvo kartu su jais.

„Smagu, kai meras mus palaiko. Jis važiavo per lietų, per stoglangį buvo iškišęs Druskininkų vėliavą, nepabūgo, kad prilis į automobilio vidų“, – sakė V. Čėsna.

Sanatorijos profsąjunga ir administracija ir toliau ieško teisinių kelių, kad būtų išspręsta „Belorus“ problema.

Neseniai dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos sprendimo išbraukti „Belorus“ iš COVID-19 paveiktų įstaigų sąrašo sanatorijos vadovybė kreipėsi į teismą. Ar teisėtas toks VMI sprendimas?

Svarsto ir apie bado akciją

„Sodra“ nori areštuoti dalį sanatorijos turto – automobilių parką. Šis sprendimas irgi apskųstas teisme.

Sanatorijos kolektyvas skeptiškai vertina idėją Lietuvai perimti „Belorus“.

„Šios idėjos autoriai kalba apie pastatų komplekso perėmimą, tačiau niekas neužsiminė, jog reikia perimti viską kartu su darbo vietomis ir jas išsaugoti. Manau, jei toks veiksmas įvyks, tai bus taip: Lietuva perims sanatoriją savo žinion, o paskui ji bus privatizuota. Tikrai niekas nesaugos mūsų darbo vietų. Skaudina tai, kad esami vadinami Baltarusijos įrankiais, ruporais, bet mes tik kovojame už savo darbo vietas“, – sakė V. Čėsna.

Pasigirdo balsų, jog sanatorijos „Belorus“ darbuotojai neatmeta galimybės, kaip kraštutinę priemonę, surengti bado akciją.

„Pasitarėme, pasikalbėjome tarpusavyje, jei iki šiol mums nėra išmokėti atlyginimai, gavome tik už sausio mėnesį, tai gal valdžiai patinka alkanus žmones matyti.

Jei subręsime bado akcijai, tai visi keturi šimtai šeimų atvyks prie Užsienio reikalų ministerijos ir pradės bado akciją. Statysime palapines Lukiškių aikštėje ir dar kartą priminsime valdžiai apie savo bėdas. Kitos išeities jau nebematome“, – sakė V. Čėsna.

„Mano Druskininkai“ informacija