Dar negirdėtas tyrimas VRK: užkliuvo R. Malinausko žydras šalikas

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ėmėsi dar negirdėto tyrimo – įvertinti Druskininkų mero Ričardo Malinausko, kuris viešame renginyje ryšėjo žydrą šaliką, elgesį. Nustebintas politikas piktinosi dvejopais standartais.

„Nors įvairią atributiką renginių metu nešioja net prezidentė, ministrai, partijų vadovai, tik Malinauskui taip elgtis negalima“, – stebėjosi Druskininkų meras. Politikas neabejojo pakliuvęs į kiekvieną jo žingsnį sekančių skundikų, kurie vis stengiasi kurpti skundus, akiratį.

VRK jokių R. Malinausko padarytų įstatymo pažeidimų nenustatė, o pats meras tikino ketinantis niekada nenusirišti nuo kaklo nemenką triukšmą sukėlusio šaliko.

„Nors įvairią atributiką renginių metu nešioja net prezidentė, ministrai, partijų vadovai, tik Malinauskui taip elgtis negalima“, – stebėjosi Druskininkų meras.

Šventės metu virė sriubą

Komisija tyrė R. Malinausko dalyvavimą pernai spalio 10-ąją surengtame Druskininkų savivaldybės renginyje „Mūsų bendruomenės diena“.

„Tokios šventės – sena Druskininkų tradicija. Per jas seniūnijos, nevyriausybinės organizacijos įsirengia kiemelius, siūlo įvairių dirbinių, koncertuoja meno kolektyvai“, – pasakojo R. Malinauskas. Kvietime buvo nurodyta, kad savivaldybės renginyje bus galima paskanauti mero virtos sriubos. Virdamas sriubą R. Malinauskas buvo užsirišęs žydrą judėjimo „Už Druskininkus“ šaliką.

Pasak R.Malinausko, jis dažnai per šventę verda sriubą, o prieš porą metų kepė šerną.

Tiek pats meras, tiek jo bendražygiai renginio metu ryšėjo šalikus, kurių pagaminta šimtas.

Neketina išsižadėti sąsajų

„Nusistovėjusi sena tradicija politikams turėti skiriamąjį ženklą, pabrėžiantį jų politinius siekius, politinę priklausomybę.

Šiam tikslui pasitelkiami ženkliukai, kaklaraiščiai, užrašai ant drabužių, skėčiai“, – vardijo R. Malinauskas.

Pasak jo, taip elgiasi net aukščiausius postus užimantys Lietuvos valstybės pareigūnai – premjerai, partijų pirmininkai, komitetų vadovai.

VRK praėjusią savaitę vykusiame posėdyje paskelbė, kad dalyvaudamas už savivaldybės lėšas surengtame renginyje R. Malinauskas propagavo savo vadovaujamą visuomeninį judėjimą, tačiau jokio įstatymo pažeidimo nenustatė.

Komisija įžvelgė galimai supainiotų viešųjų ir privačių interesų ir rekomendavo merui vengti tokių situacijų.

„Žinoma, ryšėjau savo judėjimo simbolika paženklintą šaliką. O ką man daryti – gal konservatorius reklamuoti? Nors įstatymų nepažeidžiau, komisija vis tiek mane bando moralizuoti“ – stebėjosi Druskininkų meras. Jis pareiškė svarstantis, ar nevertėtų nuolat nešioti judėjimo šaliko ir niekada jo nenusirišti.

Atsakydami į VRK paklausimą meras R. Malinauskas ir jo advokatas Justas Čobotas nesutiko, kad šaliko dėvėjimas gali būti laikoma judėjimo propagavimu ar gyventojų klaidinimu.

„Klaidinimas būtų, jei šventės dalyviai nesuprastų, kam tie žmonės atstovauja.

Tai, kad asmuo turi aprangos elementą, kuriame nurodyta, kokiai politinei jėgai tas žmogus atstovauja, tai neklaidina, atvirkščiai – leidžia to išvengti“, – teigė advokatas.

Panašių atvejų neprisimena

VRK Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriaus vedėja Lina Petronienė patvirtino daugiau kaip per dešimtį metų nepamenanti kito atvejo, kad politikas būtų svarstomas dėl to, kad nešiojo partijos ar judėjimo simboliką.

Kodėl į komisijos akiratį pakliuvo R. Malinauskas? „Komisija gavo skundą, todėl privalėjo jį apsvarstyti“, – aiškino L. Petronienė.

Nors VRK nariai turi teisę surašyti protokolą, dėl R.Malinausko ryšėto šaliko toks dokumentas nebuvo pateiktas.

 Kita vertus, šventė Druskininkuose vyko tuomet, kai rinkimų kampanija dar net nebuvo prasidėjusi.

L. Petronienė mano, kad politikas gali nešioti judėjimo simbolika pažymėtą šaliką, bet abejonių galėjo sukelti aplinkybė, kad tai buvo savivaldybės renginys, o R. Malinauskas jame dalyvavo kaip meras.

Arūnas Karaliūnas

„Lietuvos rytas“, 2019-01-08