Bendravimo stebuklai

Karantinas labai išvargino žmones, ypatingai tai pajuto žmonės su negalia. Tačiau ir sunkiausiais gyvenimo periodais žmogus neturi likti vienas. Man pasisekė, nes sulaukiau naujos individualizuotos asmeninio asistento pagalbos. Šis projektas, kaip pilotinis, Druskininkuose vykdomas nuo 2019 metų spalio.

V. Kručkas: „Man susitikimas ir bendravimas su asmenine asistente Zita tapo tikra Dievo dovana, ji man – kaip mama“/Asmeninio archyvo nuotrauka

Asmeninis asistentas – tai žmogus, teikiantis pagalbą namuose ar viešojoje erdvėje. Pavyzdžiui, toks asistentas gali padėti pasirūpinti asmens higiena, maistu, padėti nuvykti į reikiamą vietą, pagelbėti bendrauti, tvarkyti finansinius išteklius, orientuotis aplinkoje, organizuoti laisvalaikį ir poilsį, palydėti ir padėti nuvykti į darbo pokalbį, surasti tinkamą transporto priemonę, padėti judėti ten, kur žmogui su negalia nėra pritaikyta aplinka. Svarbiausias asmeninio asistento uždavinys – ne atlikti veiksmus už neįgalųjį, o atlikti kartu su juo.

„Myliu žmones, su kuriais dirbu. Man darbas suteikia didžiulį malonumą“, – sako Zita Kumpikienė, asmeninio asistento paslaugas Druskininkuose teikusi devyniems negalią turintiems žmonėms.

Kas nutinka, kai tokio pobūdžio paslaugas teikia žmogus, iš tiesų atsidavęs savo darbui? Tokiu atveju ima vykti realūs pokyčiai sunkią negalią turinčių žmonių ir jų šeimų gyvenimuose.

Kol Z. Kumpikienė neatėjo į Ievos namus, mama ją retai ir itin sunkiai prikalbindavo kur nors išeiti ir bent trumpai pabūti gryname ore. Ievos mama džiaugiasi, kad, atsiradus Zitai, jos dukra su ja apeidavo kone visus Druskininkus.

„Jos drauge eidavo į mišką, šokdavo, dainuodavo“, – antrino Eglės mama.

„Jurga tapo žvalesnė, ėmė daugiau bendrauti su aplinkiniais, žymiai mažiau laiko praleisdavo viena“, – savo patirtimi dalijosi Jurgos sesuo Onutė.

Nesunku nuspėti, kokį džiaugsmą tėvams sukėlė pokyčiai, įvykę jų vaikų kasdienybėje. Kaip neįkainojamą patirtį, mamos įvardijo ir tai, kad Zitai buvo galima bet kada paskambinti, pasikalbėti, pasitarti, pasiguosti.

Šiltas, jautrus, bet tuo pačiu labai paprastas žmogus – taip Z. Kumpikienę apibūdina jos paslaugų gavėjai. O juk asmeninio asistento paslaugos Lietuvoje – dar naujovė. Todėl nėra pakankamai informacijos apie tai, kaip šios paslaugos turi būti teikiamos. Dažniausiai tenka remtis intuicija ir žinojimu, kaip svarbu atsižvelgti į kiekvieno kliento poreikius.

Man susitikimas ir bendravimas su Zita tapo tikra Dievo dovana. Ji man – kaip mama.

Visų Zitos Kumpikienės klientų ir jų artimųjų vardu noriu nuoširdžiai padėkoti jai už šviesų požiūrį į žmones, puikiai atliktą darbą ir skaidrias drauge praleistas akimirkas, už neįkainojamą bendravimo stebuklą.

Vytautas Kručkas,
Druskininkų šeimos paramos centro jaunimo su negalia klubo „ERZON“ narys