„Saulės“ pagrindinė mokykla baigė vykdyti fizinio aktyvumo projektą „Sportuoju. Keliauju. Atrandu“

Druskininkų ,,Saulės“ pagrindinė mokykla baigė vykdyti fizinio aktyvumo projektą ,,Sportuoju. Keliauju. Atrandu“. Veiklos pradėtos organizuoti nuo 2020 m. kovo 1 d. ir trunka iki 2023 rugpjūčio 31 d. Projektas SRF-SIĮ-2020-1-0249 ,,Sportuoju. Keliauju. Atrandu“ bendrai finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį iš pradžių administravo Švietimo, mokslo ir sporto ministerija bei Švietimo mainų paramos fondas, vėliau – Nacionalinė sporto agentūra. Bendra projekto vertė – 43 831.68 Eur, iš kurių 39 439.76 Eur yra Valstybės biudžeto skirtos lėšos, kitą dalį – 4391.92 Eur skyrė Druskininkų savivaldybė. Daugiau nei už 25 000 Eur buvo įsigyta įvairaus sportinio inventoriaus – nupirkti  mobilūs krepšinio stovai, baidarės, dviračiai ir jų priedai, šiaurietiškam ėjimui skirtos lazdos, estafečių rinkiniai, krepšinio, futbolo kamuoliai, stalo teniso stalas ir kita.

Mokyklai tokio pobūdžio projektas ir jo įgyvendinimas buvo visiškai nauja patirtis, nemenkas iššūkis: reikėjo administruoti projekto veiklą, inicijuoti, organizuoti suplanuotas veiklas, teikti ataskaitas Sporto rėmimo fondui, planuoti ir įgyvendinti veiklą ypač sudėtingu karantino laikotarpiu. Tačiau projekto komanda – projekto vadovas, mokyklos direktoriaus pavaduotojas ugdymui Algis Bolys, mokytojos Ilona Graževičienė, Vaida Naugolnikienė, Renata Jaskelevičienė bei jiems talkinę fizinio ugdymo mokytojai, klasių vadovai – ,,iššūkį“ įveikė. Iš viso per projekto vykdymo laikotarpį buvo organizuotos 52 įvairaus pobūdžio fizinio aktyvumo veiklos, subūrusios skirtingo amžiaus mokyklos bendruomenės narius, sporto aistruolius, savanorius, talkinusius įgyvendinant suplanuotas veiklas.

Jau pats sporto projekto pavadinimas atskleidžia pagrindinę idėją, išduoda ,,kodą“ – sportuoti, keliauti, atrasti. Pasirodo, šie trys dalykai dera vienas su kitu, vienas kitą papildo, suteikdami fiziškai aktyviam žmogui dar daugiau judėjimo, pažinimo, gražios bendrystės džiaugsmo. Tokias patirtis mūsų mokyklos bendruomenės nariai, dalyvavę šiame projekte, patyrė įvairiausiais būdais: turėjome galimybę keliauti, tyrinėti mus supančią gamtą eidami su šiaurietiško ėjimo lazdomis. Judėjimui puikiai ,,tarnavo“ ,,Girios aido“ teritorijoje esančios miško atkarpos, ,,Saulės“, ,,Žilvino“ takai, o teisingai žygiuoti ir naudotis šiuo sporto inventoriumi mus išmokė Druskininkų visuomenės sveikatos biuro darbuotojai.

Mokykla įsigijo ir dešimt naujų dviračių. Per kelerių metų laikotarpį surengti 9 mokytojų, mokinių dviračių žygiai į gana tolimas vietoves: Švendubrę, Liškiavą, Grūtą. Tokių žygių metu buvo organizuojamos ir sportinės varžybos, o trumpose atokvėpio ,,stotelėse“ dviratininkų laukė žinių apie dviračių istoriją ,,patikra“ – protmūšis. Turbūt daugiausia emocijų projekto dalyviams padovanojo plaukimas baidarėmis vaizdingomis Niedos, Ančios upėmis – baidares, jų priedus mokykla įsigijo iš projekto lėšų, o baidarėms vežti skirtą inventorių padėjo įsigyti Druskininkų savivaldybė.

Projekto įgyvendinimo laikotarpiu „Saulės“ mokykloje buvo organizuojamos ir visai naujo ,,pobūdžio“ sportinės veiklos. Suvokdami, kaip svarbu skatinti paauglių fizinį aktyvumą, atitraukti juos mobiliųjų ekranų, pertraukų metu pakvietėme vaikus į mažiau žinomų sporto šakų populiarinimo renginius. Organizuotos smiginio, mažojo golfo, stalo teniso varžybos – daliai mokiniai ši veikla buvo nauja, kiti sustiprino turimus įgūdžius, pamėgo naujas sporto veiklas. Daugiausia dalyvių subūrė kieme stovintys mobilūs krepšinio stovai – rudenį ir pavasarį buvo organizuojami taikliausio metiko turnyrai skirtingose amžiaus grupėse, tarp mergaičių ir berniukų. Smagu, kad ši sportui skirta erdvė, atšilus orams, ir toliau išlieka mėgstama – krepšinio kamuolys dunda kiekvieną pertrauką, dažnai – ir lietui lyjant!

Tiesa, meilę ir dėmesį krepšiniui ,,Saulės“ mokykla stengiasi parodyti visais įmanomais būdais. 2022-2023 mokslo metais mokyklos bendruomenė dalyvavo projekte ,,Žalgiris Tavo mokykloje“, o projekto ,,Sportuoju. Keliauju. Atrandu“ iniciatyva keturis kartus buvo organizuoti ,,Naktinio krepšinio 3×3“ renginiai, skirti Lietuvos Valstybingumo dienai paminėti. Tris kartus varžybose dalyvavo skirtingo amžiaus dalyvių komandos, o šią vasarą, po atkaklaus ir sėkmingo dalyvavimo projekte ,,Žalgiris Tavo mokykloje“, mes džiaugėmės mūsų mokyklos mokinių noru ir užsidegimu žaisti krepšinį – iš viso liepos 6 d. susirinko net šešios mokinių komandos!

Pradinių klasių moksleiviai taip pat aktyviai prisijungė prie projekto veiklų – kiekvieną rudenį dalyvavo „Judumo savaitės“ veiklose, o atostogas pasitikdavo olimpinėse klasių ,,varžytuvėse“ ,,Sveika, judrioji vasara“. Vaikai rungėsi linksmosiose estafetėse, varžėsi dėl nugalėtojų titulo įvairiose rungtyse, nestokojo drąsos, noro laimėti, ugdėsi komandinio sporto įgūdžius, bendradarbiavimą ir atsakomybę ne tik už asmeninius, bet ir komandinius rezultatus. Džiaugiamės, kad šis projektas praturtino pradinių klasių mokinių sportinio inventoriaus bazę, leido įsigyti naujas sportines aprangas vaikams, įvairias fizinio ugdymo pamokoms skirtas priemones.

Trejus metus mokykloje buvo organizuojamos ir fizinio aktyvumo stovyklos, kuriose dalyvavo 140 mokinių. Stovyklų programa atliepė projekto tikslus – mokiniai jose buvo ne tik fiziškai aktyvūs, judrūs, tačiau patyrė ir keliavimo, bendravimo, pažinimo džiaugsmą. Per trejus stovyklos įgyvendinimo metus išbandėme daugybę skirtingų veiklų: vaikai pamėgo ,,UNO“ parką Druskininkuose, ,,SKY“ batutų parką Vilniuje, gamtosaugines žinias praturtinome ,,ZOO“ parke, aplankyti Lietuvos krepšinio namai, Dariaus ir Girėno futbolo stadionas, Druskininkų sportininkų rengimo centras, dalyvavome įvairiose edukacijose, tobulinome važiavimo dviračiais, plaukimo, kvadrato, futbolo įgūdžius.

Visas tris vasaros sporto stovyklas padėjo organizuoti ir Druskininkų KASP 109-osios kuopos kariai savanoriai, kurie įtraukė dalyvius į įvairiausio pobūdžio veiklas: komandines varžybas, šaudymo pratybas, žaidimus, kasmet vaikus apdovanodavo dovanėlėmis su Lietuvos Kariuomenės simbolika. 2021 m. stovyklos dalyvių sportinį ,,triūsą“ įvertino ir Kauno ,,Žalgirio“ krepšinio klubas – jie įteikė vaikams puodelius su komandos logotipu. Taigi projektas padėjo stiprinti, plėtoti socialinę bendrystę tarp įvairių institucijų, kurioms rūpi vaikų užimtumas, jų fizinis aktyvumas.

Projekto įgyvendinimo laikotarpis Druskininkų ,,Saulės“ pagrindinėje mokykloje baigėsi, tačiau tikime, kad inicijuotos ir įgyvendintos veiklos, tradicija tapę renginiai ir toliau bus vykdomi, kuriamos naujos, ne mažiau vertingos sportinės tradicijos. Juk sportas vienija, telkia bendruomenę, o sportinės pergalės žadina mūsų pilietiškumą, stiprina darną.

Projekto ,,Sportuoju. Keliauju. Atrandu“ įgyvendinimo grupė