Profesinis veiklinimas – galimybė „pasimatuoti“ profesiją

Vyresniųjų klasių mokiniai dažnai pagalvoja apie būsimas studijas, savo karjeros pradžią. Tačiau, paklausus, kiek jie žino profesijų, išvardija vos 20-30. O jų yra apie šešis šimtus! Jaunuoliai renkasi studijų programas pagal populiarių specialybių stereotipus, žinomų žmonių sėkmės istorijas, paskatinti tėvų ar draugų, remdamiesi interneto informacija. Mokiniai ne visada geba įvardinti dominančios profesijos atstovo funkcijas, reikalingas kompetencijas, o dalis jaunų žmonių nežino, kur stos arba visai nenori studijuoti.

Pabandėme padėti gimnazistams – visas kovo mėnuo ir balandžio pradžia Druskininkų „Ryto“ gimnazijos mokiniams buvo aktyvaus profesinio veiklinimo laikas. Vienuoliktokė Giedrė Karlonaitė jau seniai žino, kuo bus – istorijos mokytoja! Mergina „pasimatavo“ istorijos pedagogo profesiją „Saulės“ pagrindinėje mokykloje – vedė pamokas penktokams (mokytoja Ramutė Vaškevičienė). Grupelė gimnazisčių, besidominčių turizmo vadyba ir kurortologija, lankėsi Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centre. Įstaigos vadovas Rimantas Palionis supažindino merginas su centro veikla, turizmo vystymu mūsų mieste, pasakojo, kuo jį patį žavi šis darbas.

Gausus būrys gimnazistų turėjo galimybę susipažinti su Alytaus apylinkės teismo Druskininkų rūmuose dirbančiais žmonėmis.

Organizuoti profesinį veiklinimą šioje įstaigoje padėjo buvęs mūsų gimnazijos mokinys, dabar teisėjo padėjėjas Ramūnas Augus. Jis pasakojo apie studijas Vytauto Didžiojo universitete, teisininko profesijai reikalingas kompetencijas ir savybes, įdomų bei atsakingą darbą. Savo profesine patirtimi dalijosi teismo raštinės vedėja Oksana Glatkauskienė ir teismo posėdžių sekretorė Vaida Šukienė. Daugiausia klausimų gimnazistai turėjo jaunai ir charizmatiškai teisėjai Džiugintai Plukienei. Mokiniai susipažino su bylomis, kodeksais, apžiūrėjo teismo rūmų patalpas. Paklausus, kiek iš susirinkusiųjų mokinių norėtų studijuoti teisę, keturi pakėlė rankas.

Būsimieji medikai, kineziterapeutai ir sveikatinimo paslaugų specialistai lankėsi „Grand SPA Lietuva“. Mokinius pasitiko taip pat buvusi gimnazistė, dabar šios įstaigos personalo vadybininkė Karolina Juoskaitė. Personalo vadovė Irena Mizarienė papasakojo, kaip užtikrinti sklandų didelės įmonės darbą, kad svečiai vėl norėtų sugrįžti. Gimnazistai lankėsi „Grand SPA Lietuva“ viešbučių kompleksuose, gydymo įstaigose ir grožio salonuose, bendravo su ten dirbančiais specialistais. „Pagaliau tikrai žinau, kuo būsiu – slaugytoja“, – džiaugėsi dešimtokė Indrė.

Psichologo profesija besidomintys mokiniai nelabai įsivaizduoja šio specialisto kasdienybę. Druskininkų švietimo centro Pedagoginės psichologinės tarnybos psichologė Jona Kirkauskienė apsilankiusias abiturientes supažindino su kasdienine veikla, pasakojo apie būtinas asmenines savybes, studijų galimybes ir karjerą.

O ką gali veikti chemikas? Dirbti mokytoju arba gaminti trąšas. Kad gali tikrai daugiau, mokiniai sužinojo Lietuvos prabavimo rūmuose.

Laboratorijos vedėja Ingrida Žūkienė mokiniams demonstravo, kaip lydomi taurieji metalai ir vyksta cheminės reakcijos, paaiškino, kaip atskirti klastotę nuo tikro aukso ir sidabro, pasakojo, kaip vyksta gaminių įspaudavimas. Merginos nepraleido progos pasitikrinti savo papuošalus ir pasigirti, pas kurią daugiausia aukso.

Tarp populiariausių specialybių Lietuvoje – žurnalistas, fotografas, reporteris. Laikraščio „Mano Druskininkų“ redakcijos komanda gimnazistėms pasakojo apie šių specialistų labai dinamišką ir įdomų darbą, supažindino, kaip rengiamas straipsnis ar reportažas, pakvietė jėgas išbandyti pačioms.

Merginos, apsilankiusios Aušros Grigaliūnienės vertimų ir informacijos biure, liko sužavėtos vertėjo darbu. Abiturientės, studijuosiančios užsienio kalbas, turės galimybę ne tik dirbti mokykloje, bet ir tapti vertėjomis žodžiu ir raštu šalies ir tarptautinėse įmonėse, vertimų biuruose, vesti kursus ir dirbti savarankiškai.

Kasmet didėja stojančiųjų į profesines mokyklas skaičius. Apie galimybes mokytis profesijos savo mieste gimnazistai sužinojo Vilniaus Žirmūnų mokymo centro Druskininkų skyriuje organizuotame „Atvirų durų“ renginyje. Mokiniams patiko patyriminės veiklos – masažuotojos atliko nugaros ir rankų masažą, kulinarės mokė dekoruoti saldumynus, ir, žinoma, leido paragauti. Vaikai spėliojo, ką su kokiu stalo įrankiu valgyti ir mokėsi dekoruoti velykinį stalą.

Gimnazistai, aktyviai dalyvavę profesinio veiklinimo renginiuose, sakė, kad tokie užsiėmimai labai reikalingi. Vieni apsisprendė dėl profesijos pasirinkimo, kitiems kilo dar daugiau klausimų, treti prašė organizuoti kuo daugiau tokių užsiėmimų.

Druskininkų „Ryto“ gimnazija dėkoja įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms už suteiktas galimybes „pasimatuoti“ profesijas.

Gimnazistai, aktyviai dalyvavę profesinio veiklinimo renginiuose, sakė, kad tokie užsiėmimai labai reikalingi/„Ryto“ gimnazijos archyvo nuotraukos

Jūratė Stulpinienė,
ugdymo karjerai koordinatorė

Roma Šarkelienė, 
direktoriaus pavaduotoja ugdymui