Druskininkų pučiamųjų instrumentų orkestras – tarp geriausiųjų

Paskutinį kovo savaitgalį Palangoje griaudėjo geriausių pučiamųjų instrumentų orkestrų XIX-asis Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionatas. 2001-aisiais prasidėjęs Panevėžyje, čempionatas, kurio idėjos autoriai yra dirigentai Remigijus Vilys ir Pietas Visseris (Nyderlandai), nekeitė savo vietos 17 metų, o nuo 2018-ųjų rengiamas Palangoje. Šiemet į pajūrį iš įvairių šalies miestų ir miestelių suvažiavo net 33 orkestrai (daugiau nei 900 muzikantų). Orkestrai nuo pradedančiųjų iki profesionalų varžėsi A, B, C, D kategorijose.

Dzūkijos regionui pirmą kartą per visą čempionato istoriją atstovavo Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestras. Pagal čempionato nuostatus pradedantieji orkestrai turi startuoti A kategorijoje, tačiau mūsų orkestrui buvo padaryta išimtis. Po sėkmingo debiuto III-ajame respublikiniame Juozo Gudavičiaus pučiamųjų instrumentų orkestrų konkurse „Kur giria žaliuoja“, kuriame mūsų orkestras užėmė I-ąją vietą, pats komisijos pirmininkas ir šio čempionato sumanytojas R. Vilys mums pasiūlė dalyvauti iš karto B kategorijoje. Mums buvo leista nedalyvauti Vilniuje surengtame atrankiniame čempionato ture. Vietoj to, orkestro pažangiausi mokiniai Agnius Žėkas, Adomas Amšiejus, Gytis Radzevičius ir Jokūbas Rudys saksofonų kvarteto sudėtimi dalyvavo Biršone organizuotame XIII-ame jaunųjų atlikėjų ansamblių konkurse „Muzikuokime drauge‘2019“ ir užėmė II-ąją vietą.

Druskininkų pučiamųjų instrumentų orkestras užėmė II-ąją vietą B kategorijoje, o jo vadovas J. Mikolainis buvo pripažintas geriausiu šios kategorijos dirigentu/Asmeninio archyvo nuotrauka

Čia mūsų sėkmės ir baigėsi. Vienas orkestro muzikantas, likus mėnesiui iki finalo, susilaužė ranką, o čempionate orkestro pasirodymo metu sugedo sovietinių laikų baritoninis saksofonas. Nežiūrint visų nesėkmių, mūsų orkestras užėmė II-ąją vietą B kategorijoje tarp fanfarinių orkestrų, o orkestro vadovas Juozas Mikolainis buvo pripažintas geriausiu šios kategorijos dirigentu.

Vertinimo komisijos pirmininkas, konkursinės programos privalomo kūrinio „Ave Vita“ autorius Kazys Daugėla palankiai atsiliepė ir apie mano padarytą šio kūrinio aranžuotę, savo pastabose parašęs: „Įdomi „Ave Vita“ versija, neblogai išdėstyta kūrinio medžiaga saksofonų ir klarnetų ansambliui. Originalumas – vertas dėmesio. Nebloga kūrinio interpretacija“ (Šias pastabas po konkurso orkestrų vadovams išsiuntinėjo vertinimo komisijų sekretoriai). Žinant, kad kompozitorius kūrinį rašė pilnam koncertiniam orkestrui, o mūsų orkestro galimybės yra ribotos – tik saksofonai ir klarnetai, toks vertinimas daug reiškia. Beje, kompetentinga ekspertų komisija – kompozitoriai ir dirigentai iš Lietuvos ir Estijos – konkurso metu, siekdami išvengti „pažinčių ir protegavimo rizikos“, sėdėjo už nepermatomos širmos ir iš ten vertino orkestrų pasirodymus.

Belieka tik viltis, kokie galėjo būti rezultatai, jei ne šios nesėkmės. Norisi pasvajoti ir daugiau. Apie orkestro ateitį, kai Druskininkuose bus pastatytas naujas Kultūros centras. Ten galės glaustis ir pučiamųjų instrumentų orkestras, lengviau bus sprendžiami orkestro komplektacijos, organizaciniai klausimai.

Svajonės svajonėmis, o darbas nelaukia. Balandžio 18 d. Druskininkų švietimo centre orkestro vadovas ir VšĮ „Anni“ organizuos pučiamųjų instrumentų orkestrų vadovų seminarą, kuriame dalyvaus legendinio saviveiklinio pučiamųjų instrumentų orkestro iš Kybartų vadovas Donatas Ziegoraitis, savo patirtimi dalinsis Alytaus muzikos mokyklos, Kalvarijos kultūros centro pučiamųjų instrumentų orkestrų vadovai.

Laukia tradiciniai vasaros renginiai, kuriuos finansuoja Druskininkų savivaldybė. Tai kūrybinė pučiamųjų instrumentų orkestro stovykla, orkestro koncertai Karolio Dineikos sveikatingumo parke. Be to, pučiamųjų instrumentų orkestras dalyvaus Lietuvos muzikų rėmimo fondo tradicinio menų festivalio „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“ atidarymo ir uždarymo renginiuose.

Juozas Mikolainis,
Druskininkų pučiamųjų instrumentų vadovas