Pozicija: „Lengva pasmerkti, kai nežinai tiesos?“

Mūsų kolektyvas sunerimęs dėl socialiniuose tinkluose ir respublikinėje spaudoje pasirodžiusios tendencingos informacijos apie neva ne laiku suteiktą pagalbą traumą patyrusiam žmogui, kuri kenkia įstaigos reputacijai.


Eglė Matienė
Druskininkų PSPC direktorė

Reaguodama į ažiotažą sukėlusią socialinių tinklų naujieną, kai Druskininkų miesto greitosios medicinos pagalbos (GMP) brigada buvo neteisingai viešai apkaltinta, neva nesustojo suteikti pagalbos gatvėje nukritusiam žmogui, noriu išdėstyti faktais, o ne atsitiktinių praeivių emocijomis paremtą informaciją.

O ar niekas, prieš kaltindami medikus nežmoniškumu, nepagalvojo, kad galbūt ta viešai paskelbta  žinia esą  „GMP stabdoma nesustojo“ yra neteisinga? Pažįstant Druskininkų GMP kolektyvą ir apskritai medicinos srityje dirbančius žmones, man sunku įsivaizduoti, kad, stabdant policijos pareigūnams, jie galėtų nestoti.

Šiuo konkrečiu atveju pirmojo iškvietimo metu abi Druskininkų brigados buvo užimtos – viena teikė pagalbą mieste, kita buvo išvykusi į Vilnių. Atsilaisvinusi brigada (darau prielaidą, kad tai TA, kuri „nesustojo“), grįždama iš iškvietimo Druskininkų gatvėje ir sukdama į kiemą, nematė už kelių šimtų metrų esančioje sankryžoje vykstančio veiksmo ir tikrai negalėjo interpretuoti to, kaip pareigūnų stabdymo. Jei GMP automobilis tikrai būtų „važiavęs pro šalį ir stabdomas nesustojęs“, jau būtumėme sulaukę pranešimo iš policijos komisariato ir vairuotojui būtų skirta, manau, solidi bauda.

O dėl Kauno dispečerinės – taip, tikra tiesa, kad jie kontroliuoja mūsų brigadų judėjimą. Ir šiam iškvietimui iš pat pradžių buvo išsiųsta Alytaus brigada, nes, kaip minėjau, abi Druskininkų brigados tuo metu buvo užimtos. Tik joms atsilaisvinus, iškvietimas buvo peradresuotas Druskininkams.

Kaip teigia praeivė, „GMP atvyko tik po 20 minučių, o medikai iš PSPC iš vis nereagavo, tik žiūrėjo pro langus“. Tai taip pat emocijomis paremta dezinformacija: po 20 minučių nuo pirmojo iškvietimo sutvarstytas pacientas (ką, beje, atliko ne policija, o GMP) jau buvo pristatytas į Druskininkų ligoninę.

GMP kvietimo laikai ir iškvietimo perdavimas brigadai yra fiksuoti elektroninėse sistemose, faktai visiškai nesutampa su pateiktais socialiniame tinkle. Minėjau, kad po 20-ties minučių pacientas jau buvo pristatytas į Ligoninės priėmimo skyrių.

Patikinu, kad gydytoja iš PSPC taip pat buvo atbėgusi į įvykio vietą. Ji jo nesutvarstė, nes neturėjo tvarsliavos, bet atsakingai apžiūrėjo parkritusį žmogų ir įsitikino, kad pavojus jo gyvybei negresia. Kodėl šių faktų nepaminėjo moteris, pirmoji buvusi liudininke ir viską mačiusi?

Įvertinus situaciją, darosi liūdna ir apmaudu dėl mūsų piliečių pikto bravūriškumo, stengiantis rasti menamą „tiesą“, kuris, deja, žiniasklaidos pagalba buvo nukreiptas prieš sveikatos sistemos darbuotojus.

Gal vis dėlto gėda ne medikams, o gėda visuomenei, kuri aklai tiki kiekviena bloga žinia, nukreipta prieš tuos, kurie dirba tam, kad jiems patiems padėtų?