Nors koronavirusas ir atsitraukė, tačiau skiepų nederėtų pamiršti

Vyraujant permainingiems orams, vis daugiau žmonių serga gripu, ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, mūsų dar nepaliko ir koronavirusas.

Nors šie susirgimai vis dar vyrauja, tačiau jų nėra tiek daug, kad reikėtų skelbti epidemiją. Kaip pasakojo Druskininkų savivaldybės Asmens ir visuomenės sveikatos skyriaus vedėja – savivaldybės gydytoja Eglė Sadauskaitė, epidemiologinė situacija Druskininkuose yra nebloga.

E. Sadauskaitė: „Epidemiologinė situacija Druskininkuose yra nebloga.“

„Dabar pasikeitė rodiklio skaičiavimo metodika – skaičiuojamas suminis rodiklis – gripo, ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ir COVID-19 LIGOS atvejų 100 tūkst. gyventojų per savaitę. Pagal šį rodiklį sprendžiama, ar skelbti epidemiją savivaldybės lygmeniu. Savivaldybės lygmeniu rekomenduojama epidemiją skelbti, jei susirgimų skaičius yra didesnis nei 1500 atvejų 100 tūkst, gyventojų“, – sakė E. Sadauskaitė.

Šiuo metu Druskininkuose šis rodiklis yra 718,24 šimtui tūkstančių gyventojų, tai – dvigubai mažesnis, nei rekomenduojama skelbti epidemiją.

Nors koronaviruso pandemija jau pradedama užmiršti, tačiau susirgimų nuo šios infekcijos vis dar yra.

E. Sadauskaitė pripažino, jog dabar daug mažiau COVID-19 ligos susirgimų, nebėra ir mobiliųjų stotelių, kuriose buvo atliekami tyrimai. Naujausiais duomenimis, Druskininkuose šiuo metu fiksuoti 28 COVID-19 ligos atvejai.

„COVID-19 ligos kontrolė dabar vykdoma pas šeimos gydytojus, atliekant greituosius COVD-19 testus. Tiriami tie asmenys, kurie jaučiasi blogai, pastebi šiai infekcijai būdingus simptomus. Jie susisiekia su šeimos gydytoju, kuris įvertina simptomus, gali net ir namie pasidaryti pačių nusipirktą greitąjį testą. Taip pat šeimos gydytojas gali paskirti atvykimą į polikliniką, kur atlieka testą. Tik pasidaręs testą poliklinikoje, ligonis oficialiai gaus teigiamą arba neigiamą atsakymą“, – sakė savivaldybės gydytoja.

Ji teigė, kad tik pagal pas gydytoją atliktą testą bus į e-sveikatos sistemą suvesti ligonio testo rezultatai. Tada testo rezultatas pateks į statistiką, ir bus oficialiai fiksuota, jog ligonis persirgo koronavirusu.

„Šeimos gydytojas tokiu atveju gali išrašyti nedarbingumo pažymėjimą, jis taip pat sprendžia, kiek dienų ligoniui būti saviizoliacijoje, kada eiti į darbą. Jei ligonis po persirgimo jaučia liekamuosius reiškinius, šeimos gydytojas jam gali skirti papildomus tyrimus – plaučių rentgeno nuotrauką, deguonies kraujyje kiekio nustatymą ir kitus reikalingus tyrimus“, – sakė E. Sadauskaitė.

Pasidomėjus, kokie reikalavimai yra išlikę dėl apsauginių kaukių dėvėjimo, E. Sadauskaitė sakė, kad kaukės dėvimos tik sveikatos priežiūros įstaigose, pagal tų įstaigų vadovų sprendimą.

Paklausta, ar derėtų skiepytis nuo COVID-19, E. Sadauskaitė pripažino, jog apie skiepus užmiršti negalima, ji pakvietė žmones aktyviau skiepytis. Kadangi per pandemijos laikotarpį šiek tiek keitėsi skiepams naudotos vakcinos, siūlome susipažinti su vakcinacijos ir naudojamų vakcinų schema.