Lapkričio 14-oji – Pasaulinė cukrinio diabeto diena: kaip atpažinti šią klastingą ligą?

Kasmet lapkričio 14 dieną Lietuvoje minima Pasaulinė diabeto diena. Ji minima per kanadiečio Frederiko Bantingo gimtadienį, kuris atrado būdą insulinui gaminti ir taip išgelbėjo tūkstančių žmonių gyvybes. Ši diena minima, siekiant ugdyti žmonių sąmoningumą apie cukrinį diabetą, nes sergančiųjų šia liga kasmet daugėja.

Klubo „Atgaja“ vadovė J. Šimonienė: „Raginame visus aktyviai dalyvauti mūsų klubo veikloje, nes bendrystėje visi sunkumai yra lengviau pakeliami“ / Roberto Kisieliaus nuotrauka

Lietuvoje cukriniu diabetu serga daugiau nei 120 tūkstančių žmonių, liga skirstoma į du tipus: 90 procentų šio skaičiaus – sergantieji antro tipo cukriniu diabetu, ir tik 10 proc. – pirmo tipo. Tokį didelį antro tipo cukrinio diabeto išsivystymą Lietuvoje ir visame pasaulyje lemia fizinio aktyvumo stoka, sėdimas darbas, nutukimas, gausus perdirbtų angliavandenių bei pridėtinio cukraus vartojimas, daržovių trūkumas mitybos racione bei vis populiarėjanti greitojo maisto pramonė.

Pasireiškiantys antro tipo cukrinio diabeto simptomai yra šie: odos sausumas ir niežulys, besikartojančios infekcijos, negyjančios žaizdos, rankų, kojų ir dažniausiai pėdų tirpimas, šalimas ar nejautra, lytinių organų niežulys, pagausėjęs prakaitavimas, džiūstanti burna, padidėjęs troškulys, padažnėjęs šlapinimasis ir nakties metu. Sergant antro tipo cukriniu diabetu, visi simptomai pasireiškia palaipsniui, dažnai jie net nepastebimi ir yra ilgiau ignoruojami, tad liga vėliau diagnozuojama. Ir taip atsiranda rizika komplikacijoms, kurių gydymas yra sudėtingas. Antro tipo diabetas dažniausiai pasireiškia vyresniems žmonėms, ir jo atsiradimą nulemia žmogaus gyvenimo būdas, ligos ar jų komplikacijos. Tačiau antro tipo cukrinis diabetas dažnai yra kontroliuojamas tik keičiant gyvenimo būdą, laikantis mitybos rėžimo ir vartojant vaistus.

Staigiai pasireiškiantys pirmo tipo cukrinio diabeto simptomai yra panašūs į jau minėtuosius antro tipo simptomus, tačiau jam dar būdingas ir staigus svorio mažėjimas, nors valgoma įprastai, didelis alkis, troškulys, stiprus nuovargis, silpnumas ir neryškus matymas. Nepastebint šių simptomų ir į juos nereaguojant, vėliau sergantįjį ištinka koma. Žmonės, jaučiantys pirmojo tipo cukriniam diabetui būdingus simptomus, turėtų nedelsdami kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė.

Pirmo tipo diabetas diagnozuojamas, kai žmogaus imunitetas ima naikinti insuliną gaminančias kasos beta ląsteles, o be insulino hormono neįmanoma organizme „atrakinti“ ląstelių, kad iš maisto gaunama gliukozė patektų į jas ir virstų energija. Pirmo tipo cukrinis diabetas yra sunki, nepagydoma, lėtinė autoimuninė liga, kuri atsiranda dėl vis dar tiksliai nežinomų priežasčių. Juo dažniausiai suserga jauni žmonės – iki maždaug trisdešimt penkerių metų, taip pat dažnai ši liga diagnozuojama vaikams ir paaugliams. Kadangi organizmas negamina insulino, šie žmonės privalo kasdien jį leistis, daug kartų per dieną tikrinti gliukozės kiekį kraujyje, skaičiuoti suvartojamus angliavandenius, baltymus ir riebalus, kad galėtų tiksliai apskaičiuoti tikslias insulino dozes.

Visi anksčiau išvardinti simptomai nebūtinai gali reikšti, kad susirgote cukriniu diabetu, jie gali reikšti ir kitas organizmo problemas, tad iš anksto nuogąstauti nereikia. Visada patariame – jaučiant negalavimus, būtina kreiptis į šeimos gydytojus. Turėdamas įtarimų, gydytojas patars išsitirti cukraus kiekį kraujyje. Tai svarbu visiems, ypač tiems, kurių giminėje būta ligos atvejų, taip pat vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kurie turi viršsvorio.

Druskininkuose sergantieji cukriniu diabetu ir jų šeimos nariai buriasi į cukrinio diabeto klubą „Atgaja“, kuriam vadovauja Jelena Šimonienė. „Raginame visus aktyviai dalyvauti mūsų klubo veikloje, nes bendrystėje visi sunkumai yra lengviau pakeliami. Klubo susirinkimų metu vyksta seminarai ir paskaitos apie ligos valdymą ir kontrolę, taip pat dalyvaujame įvairiuose žygiuose, renginiuose, dalinamės savo patirtimi, bei su liga susijusiomis naujienomis“, – pasakojo „Atgajos“ vadovė.

Visus klubo narius ir Druskininkų miesto gyventojus lapkričio 18 dieną, 16 val. kviečiame dalyvauti Pasaulinės cukrinio diabeto dienos proga rengiamoje konferencijoje. Renginys vyks Druskininkų socialinių paslaugų centre, pirmojo aukšto salėje. Konferencijos pabaigoje visi norintieji galės nemokamai atlikti gliukozės kraujyje tyrimus. Laukiame Jūsų.

Inga Granatauskienė