Kaip COVID-19 suvaldoma Druskininkuose

Atsižvelgdama į tarptautinių organizacijų rekomendacijas, praėjusią savaitę Vyriausybė pritarė savivaldybių skirstymui į tris zonas pagal epidemiologinius rodiklius – geltoną, žalią ir raudoną. Kiekvieną pirmadienį pagal COVID-19 sergamumo rodiklius savivaldybės iš naujo bus priskiriamos minėtoms zonoms. Šią savaitę Druskininkų savivaldybė patenka į geltonąją zoną.

Kaip informavo Savivaldybės gydytoja Eglė Sadauskaitė, šiuo metu Druskininkuose COVID-19 serga 6 asmenys – žmonės galimai buvo išvykę į kitus Lietuvos miestus ir iš ten sugrįžo užsikrėtę.

„Sulaukėme labai daug klausimų, kodėl Druskininkai patenka į geltonąją zoną, jeigu sergančiųjų, palyginti su kitomis savivaldybėmis, yra labai nedaug. Noriu paaiškinti, kad savivaldybės į zonas skirstomos ne pagal atvejų skaičių, o pagal 14 dienų suminį sergamumo rodiklį. Kadangi jis skaičiuojamas 100 tūkst. gyventojų, o mes esame palyginti maža savivaldybė, todėl patenkame į geltonąją zoną“, – sakė E. Sadauskaitė.

Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas savo „Facebook“ paskyroje informavo, kad COVID-19 sirgę Druskininkų savivaldybės administracijos darbuotojai jau pasveiko – jų visų testai neigiami. Dabar savivaldybės administracijos specialistai dirba pamainomis.

„Džiaugiuosi, kad dėl atsakingo administracijos darbuotojų ir jų šeimos narių elgesio užkratas buvo suvaldytas pirminėje stadijoje ir neišplito mieste“, – sakė R. Malinauskas.

Geltonai zonai priskiriamoms savivaldybėms, tarp jų ir Druskininkams, įvertinus spalio 28 dienos Vyriausybės sprendimus, galioja šios rekomendacijos ir ribojimai:

– prekybos vietose ir viešajame transporte privalu dėvėti veido kaukes;

– parduotuvėse, prekybos centruose, turgavietėse, kitose viešose prekybos vietose, kai veikla vykdoma uždarose erdvėse, bei kitose prekybos ir paslaugų vietose turi būti užtikrinamas 10 kv. m. prekybos plotas vienam lankytojui;

– renginiuose ir maitinimo įstaigose privaloma laikytis saugaus 2 metrų atstumo ir registruoti lankytojus;

– kitą savaitę 5-12 klasių mokiniai mokysis nuotoliniu būdu;

– ikimokyklinio amžiaus, 1- 4 klasių ir specialiųjų poreikių turinčių mokinių ugdymas vyks ugdymo įstaigose;

– vaikų ir suaugusiųjų neformalusis ugdymas iki lapkričio 8 dienos nevyks;

– kultūros renginiams galioja šie apribojimai: uždarose erdvėse – iki 300 žiūrovų, atvirose – iki 400, žiūrovai privalo dėvėti kaukes. Privaloma žiūrovų registracija.

Nuo šiol Sveikatos apsaugos ministerija nurodė rajoninėms ligoninėms, tarp jų – ir Druskininkų ligoninei, gydyti sunkia COVID-19 forma sergančius pacientus.

Druskininkų ligoninėje tokiems pacientams bus naudojamas skyrius su atskiru įėjimu. Jis yra visiškai atskirtas nuo įprastai veikiančios ligoninės dalies, todėl ligonių srautai nesimaišys, skyriuje dirbs atskira medikų brigada.

„Druskininkų ligoninės darbas vyksta įprasta tvarka. Šiuo metu sunkia COVID-19 forma sergančių druskininkiečių nėra. Jeigu tokių atvejų atsirastų, esame pasirengę priimti šiuos pacientus: turime 7 dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatus, COVID-19 sergantys pacientai, esant poreikiui, bus guldomi specialiai tam paruoštame skyriuje“, – sakė Druskininkų savivaldybės mero pavaduotojas Linas Urmanavičius.

Lengva COVID-19 forma sergantys pacientai, kaip ir iki šiol, gydysis namuose, nuotoliniu būdu konsultuodamiesi su savo šeimos gydytoju.

Šiuo metu, imantis saugumo priemonių, Druskininkų savivaldybėje tęsiama laiptinių dezinfekcija, bendrijų pirmininkams išdalintas dezinfekcinis skystis, o viešasis sektorius dirba pamainomis, veikia mobili brigada.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad, pajutus COVID-19 būdingus simptomus, pirmiausia būtina nuotoliniu būdu kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris nukreipia pacientą tolimesniems tyrimams.

Žmonės turėtų prisiminti, kad jų saugumas nemaža dalimi priklauso nuo pačių sąmoningumo. Svarbu nenumoti ranka į saugumo reikalavimus: viešose vietose laikytis saugaus atstumo, dezinfekuoti rankas, apsiperkant naudotis prekybos centruose esančiomis vienkartinėmis pirštinėmis, vengti susibūrimo vietų, nebūtinų kontaktų, šeimos švenčių.

Pasidomėjus, kaip derėtų elgtis per ilgąjį Visų šventųjų ir Vėlinių savaitgalį, E Sadauskaitė teigė, kad reikia įvertinti užsikrėtimo riziką, ypač jeigu artimųjų kapai yra tose savivaldybėse, kuriose sergamumo rodikliai yra ypač aukšti: „Naujausią informaciją apie sergamumo rodiklius rasite Sveikatos apsaugos ministerijos tinklapyje. Jeigu vis tik nuspręsite uždegti žvakutes ant artimųjų kapų, darykite tai saugiai, atsisakykite susibūrimų, giminių susitikimų savo ir kitų žmonių saugumo labui.“

„Mano Druskininkai“ informacija