Druskininkų PSPC vizija – dėmesys pacientams ir darbuotojų gerovė

Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) administracijoje – nauji veidai. Nuo liepos pradžios centrui vadovauja gydytoja Eglė Matienė, o direktoriaus pavaduotoju rugpjūtį pradėjo dirbti iš Lazdijų atvykęs teisininkas Jonas Stankevičius.

Nuo liepos pradžios Druskininkų PSPC vadovauja gydytoja E. Matienė, o direktoriaus pavaduotoju rugpjūtį pradėjo dirbti iš Lazdijų atvykęs teisininkas J. Stankevičius/Roberto Kisieliaus nuotrauka

Planuose – nauji sveikatinimo projektai

Kaip sakė naujoji centro direktorė E. Matienė, rugpjūčio mėnesį jau pradėjo veikti pagal šiuolaikinius reikalavimus atnaujinta įstaigos interneto svetainė: „Ji, žinoma, dar vis pildoma. Kai informacijos kėlimo darbai bus baigti, džiaugsimės ne tik vizualiai gražesne, modernesne, bet ir daug patogesne naudotis pacientams įstaigos vizitine kortele.“

Planuose – nemažai projektų, kurių spektras tikrai labai platus: nuo įstaigos infrastruktūros ir įrangos atnaujinimo ar tuberkuliozės valdymo iki bendradarbiavimo per sieną priemonės, kurią PSPC vykdys kartu su Gardino centrine poliklinika. Šis projektas suteiks galimybę teikti naują pavėžėjimo pas gydytoją paslaugą mieste ir Savivaldybės teritorijoje gyvenantiems neįgaliesiems. Jį įgyvendinant, planuojama daug edukacinės veiklos visuomenei, bus organizuojami mokymai personalui, keičiamasi gerąja patirtimi tarp šalių slaugos srityje.

„Dėmesys pacientui yra mūsų įstaigos prioritetas, tačiau šio tikslo sieksime, nepamiršdami darbuotojų, kurie yra svarbiausia organizacijos dalis, nuo jos daugiausia ir priklauso pacientams teikiamų paslaugų kokybė. Vienas iš labai populiarių užsienio kapitalo įmonėse darbuotojų motyvavimo būdų yra papildomas sveikatos draudimas. Toks sveikatinantis projektas jau buvo kurtas ir mūsų poliklinikoje. Jo esmė – darbuotojų skatinimas daugiau judėti ir tapti sveikesniems, pavyzdžiui, dviračiais vykti pas pacientus, daugiau vaikščioti pėsčiomis, nesinaudoti liftu, o, laimėjus, gauti ilgalaikius abonentus į sporto klubą ar vandens parką. Deja, Sveikatos apsaugos ministerija projektui neskyrė finansavimo, tad mūsų geri norai persikėlė į ateitį. Bet ką nors panašaus, gal bendradarbiaudami su Visuomenės sveikatos biuru, mes dar sugalvosime,“ – pasakojo PSPC direktorė E. Matienė

Centre – naujos ir reikalingos paslaugos

„Esame „pirminukai“, ne pelno siekianti organizacija, taigi paslaugų, kurios nebūtų susijusios su pirmine sveikatos priežiūra, teikti neturime galimybės. Tačiau planuose yra naujovių ir patobulinimų, kurie leis tai, ką jau darome, daryti geriau, greičiau ir patogiau“, – mintimis dalijosi pašnekovai.

Kaip vieną iš inovacijų, kurių iki šiol dar nebuvo, galima paminėti šeimos gydytojo komandos papildymą – į pagalbą, sprendžiant kompleksines pacientų problemas, bus pasitelkiamas socialinis darbuotojas. Integruotos sveikatos priežiūros koncepcija, kaip siekiamybė, yra diegiama daugelio pažangių šalių sveikatos sistemose. Druskininkų PSPC bus pradėti taikyti pagrindiniai jos principai – į pacientą orientuota (vertinant individualią situaciją, visumą), tęstinė (ne tik ligos epizodu) ir tarpinstituciniu bendradarbiavimu paremta sveikatos priežiūra. Pavyzdžiui, jei žmogui reikia tvarkytis dokumentus dėl išmokų, gauti vaikštynę, organizuoti transportą ar panašiai, dabar jis yra priverstas vaikščioti po kelias institucijas. Informacijos trūksta, sugaištama daug laiko. Štai tokiais atvejais ir pagelbės PSPC socialinė darbuotoja: konsultuos pacientą (esant poreikiui, ir jo šeimos narius), padės prisitaikyti prie sveikatos būklės ir asmens funkcionavimo pokyčių, socialinių aplinkybių pasikeitimo, netekčių ir mokys reikiamų socialinių įgūdžių bei gebėjimų pasirūpinti savimi, naujų problemų įveikimo būdų.

Nauji veidai paprastai visuomet reiškia permainas ir naujoves. Kokių planų turi naujasis PSPC direktoriaus pavaduotojas J. Stankevičius?

Kas paskatino Jus atvykti į Druskininkus ir imtis Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotojo darbo?

– Man nuo mažens patiko Druskininkai – augantis ir klestintis miestas, todėl, ieškodamas darbo, prioritetą teikiau būtent šiam kurortui. Sveikatos apsaugos sritis man nėra svetima. Esu dirbęs Lazdijų pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriumi, todėl, pamatęs skelbimą direktoriaus pavaduotojo pareigoms eiti, ilgai nedvejojau.


J. Stankevičius: „Mūsų įstaigoje dirba tikrai profesionalūs sveikatos priežiūros specialistai, druskininkiečiai ir miesto svečiai gauna kokybiškas, pakankamai greitai prieinamas paslaugas.“/Asmeninio archyvo nuotrauka

Kokie pirmieji įspūdžiai apie naująją darbovietę?

– Pirmieji įspūdžiai tikrai geri. Kiek spėjau susipažinti su šios įstaigos virtuve, matau, kad druskininkiečiai ir miesto svečiai gauna kokybiškas, pakankamai greitai prieinamas paslaugas. O tai – svarbiausias dalykas! Manau, pacientai gali džiaugtis, kad šioje įstaigoje dirba tikrai profesionalūs sveikatos priežiūros specialistai.

Stiprioji šios įstaigos pusė yra profesionalus, darnus, stabilus kolektyvas, visi – kaip vienas kumštis. Taip pat galime pasidžiaugti bendradarbiavimu su nemažu kitų institucijų, kurios padeda teikti tikrai kokybiškas paslaugas mūsų pacientams, tinklu. Kaip pavyzdį galiu paminėti Valstybinį patologijos centrą, plačiai ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje žinomą įmonę, kurioje atliekame citologinius tyrimus.

Tobulėjimui ribų nėra – idėjų ir norų yra daug, tikiuosi, kad viską palaipsniui įgyvendinsime.

Kiekvienoje įstaigoje paprastai didžiausia vertybė būna ten dirbantys žmonės. Koks yra Jūsų įstaigos kolektyvas? Kaip žadate motyvuoti specialistus ir pritraukti naujų?

– Tikrai pritariu.Tos nuomonės esame abu su direktore Egle. Aišku, darbuotojų motyvavimas – vienas iš svarbiausių tikslų, norint išlaikyti tai, ką turime, ir dar patobulinti. Kiek spėjau pastebėti, poliklinikos kolektyvas yrageranoriškas, atviras naujiems nariams, taip pat atsidavęs savo darbui ir pacientams. Galima išskirti keletą veiksnių, siekiant pritraukti ir motyvuoti specialistus: finansinės paskatos, diferencijuoti darbo apmokėjimo metodai, profesinio tobulėjimo galimybių užtikrinimas, įstaigos vidinio mikroklimato ir darbo sąlygų gerinimas. Visa tai turi daug įtakos geriems darbo rezultatams ir pacientų pasitenkinimui.

Siekdami pritraukti naujų darbuotojų, matome, kad, renkantis Druskininkus, daugeliui specialistų svarbios šeimos ateities perspektyvos, švietimo infrastruktūra, kultūrinis gyvenimas, galimybės integruotis į bendruomenę.

Ar Druskininkai Jums atrodo patrauklūs dirbti ir gyventi?

– Pastebime tendenciją, kad prie mūsų įstaigos prisirašo vis daugiau šeimų iš Kauno, Vilniaus ir kitų rajonų. Ir tai ne pavieniai atvejai! Manau, šis miestas turi puikias sąlygas kurtis jaunai šeimai ir turėti ramią senatvę senjorams. Druskininkuose labai jauku, gražu, daugybė įvairaus spektro paslaugų ir pramogų. Todėl žmonės nori čia gyventi, kurti šeimą, leisti laisvalaikį.

Kokius matote Druskininkų poliklinikos pranašumus?

– Manau didžiausias pranašumas – įstaigos įvairiapusiškumas. PSPC pacientai gauna visą pirminę pagalbą vienoje vietoje, nes čia po vienu stogu dirba ne tik šeimos gydytojai, bet ir odontologai, psichologai, akušeriai ginekologai bei chirurgai.

Įstaigoje galima atlikti laboratorinius tyrimus, gauti vairuotojo sveikatos patikrinimo ir kitas pažymas, pasiskiepyti. Džiaugiamės, kad pagrindinis įstaigos pastatas yra geroje vietoje, miesto širdyje, nes tai yra labai patogu mūsų pacientams.

– Šiais laikais visose srityse diegiamos naujos technologijos, juntamas techninis progresas, įstaigų veikla nušviečiama interneto svetainėse ir socialiniuose tinkluose. Kokių planų šioje srityje turi Druskininkų PSPC?

– Planuose – naujausių technologijų diegimas įstaigoje: integracinių sąsajų plėtimas su kitomis įstaigomis. Greitai pacientai galės mūsų veiklą matyti (sekti) socialiniuose tinkluose „Facebook“ ir „Instagram“, atnaujintoje interneto svetainėje. Pacientai galės nuolatos matyti aktualiausią informaciją, susijusią su sveikatos priežiūra, jausti mūsų įstaigos vidinį „pulsą“, išgirsti sveikatos patarimų ir panašiai.

Kaip sekasi užmegzti dialogą su Druskininkų savivaldybe? Ar jie palaiko siūlomas idėjas, projektus?

– Jaučiame ne tik Druskininkų savivaldybės nuolatinį palaikymą, bet ir skatinimą dalyvauti kuo įvairesnėse veiklose, įgyvendinti projektus, generuoti naujas idėjas. Tarpinstitucinis bendradarbiavimas ir dialogo užmezgimas visada duoda vaisių. Esant galimybei, stengsimės įsijungti į visus pacientams aktualius projektus, veiklas.

Savo ateitį siejate su Druskininkais?

– Artimiausiu metu svarstome galimybę persikelti į Druskininkus ir tapti šio miesto dalimi.

Didžiausia svajonė naujajame darbe?

– Įgyvendinti visus numatytus ir būsimus projektus. Antra svajonė – palikti matomą žymę įstaigos metraščiuose.

Parengė Laima Rekevičienė