Druskininkų ligoninės klinikinės laboratorijos vedėja M. Kavaliukienė: „Druskininkuose iš karto pasijutau kaip namuose“

„Druskininkų ligoninė atvira ir perspektyvi vieta savo srities specialistams. Ne veltui į mūsų ligoninę dirbti ir konsultuoti atvyksta labai geri specialistai, pripažinti savo savos srities profesionalai“, –  teigia Druskininkų ligoninės klinikinės laboratorijos vedėja Miglė Kavaliukienė. Iš Anykščių kilusi, Vilniaus universiteto Medicinos fakultete biologijos studijas baigusi, o vėliau ir medicinos biologijos magistro laipsnį apsigynusi medikė ligoninės laboratorijoje pradėjo dirbti dar prieš motinystės atostogas. O dabar, sugrįžusi po dvejų metų pertraukos, sėkmingai tęsia pradėtus darbus

– Kuo Jums pasirodė patrauklūs Druskininkai, kad atvykote čionai dirbti ir žadate įsikurti?

Gimiau ir užaugau Anykščiuose, taip pat labai gražiame mieste. Taigi ir Druskininkai man patiko dėl to, kad miestas labai gražus, žalias, besiplečiantis, modernus. Man labai patiko pirmas įspūdis, atvykus į Druskininkus. Iš karto čia pasijutau, kaip namie.

– Kodėl dirbti pasirinkote Druskininkų ligoninėje?

– Druskininkų ligoninė yra šiuolaikiška, atvira naujovėms, joje diegiami nauji tyrimo būdai, didžiulis dėmesys skiriamas pacientui ir jo sveikatai. Ne veltui į mūsų ligoninę dirbti ir konsultuoti atvyksta labai geri specialistai, pripažinti savo savos srities profesionalai.

Dirbu ligoninės klinikinėje laboratorijoje, kurioje galime pasiūlyti aukštą atliekamų tyrimų kokybę, greitus tyrimų rezultatus, patrauklią ir konkurencingą tyrimų kainą.

– Kokius konkrečius tyrimus gali atlikti Jūsų vadovaujama klinikinė laboratorija? Galbūt žmonės nė nežino apie galimybę juos atlikti savo mieste?

– Mūsų laboratorijoje diegiami naujausi ir pažangiausi tyrimo metodai. Galime pasiūlyti aukštos kokybės ir objektyvius laboratorinių tyrimų rezultatus. Mūsų laboratorija atlieka hematologinius, bendraklinikinius, biocheminius, imunologinius ir mikrobiologinius tyrimus.

Pacientams galime pasiūlyti atlikti tyrimų paketus – MINI, MAXI, GRAND. Planuojame įdiegti tyrimų paketus, kurie leistų pacientui išsitirti tam tikras organų sistemas, taip sužinant organų sistemos būklę ar galimą riziką susirgti tam tikra liga. Rugsėjo mėnuo Druskininkų ligoninėje skelbiamas širdies ir kraujagyslių ligų mėnesiu, todėl pacientams pasiūlysime širdies ir kraujagyslių ligų ištyrimo programą už visiems prieinamą kainą. Mums svarbi kiekvieno paciento gerovė.

Galime pasidžiaugti gražiu bendradarbiavimu su privačių gydytojų kabinetais, sanatorijomis. Kai kurie gydytojai, anksčiau bendradarbiavę su privačiomis laboratorijomis, grįžta pas mus būtent dėl aukštos atliekamos tyrimų kokybės, greitų ir objektyvių tyrimų rezultatų.

Pastaruoju metu deramasi su privačiomis draudimo bendrovėmis, taigi tikimės, kad galėsime priimti  žmones, kurie yra apsidraudę papildomu sveikatos draudimu. Turėdami sveikatos kortelę, jie galės kreiptis ir dėl papildomų profilaktinių tyrimų mūsų ligoninės laboratorijoje.

– Ar, norint atlikti tokius tyrimus, būtinas gydytojo siuntimas, ar žmogus pats savarankiškai gali kreiptis į laboratoriją?

– Mokami tyrimai atliekami be gydytojo siuntimo, pirmadienį-ketvirtadienį nuo 7.30 iki 17.30 val., penktadienį – nuo 7.30 iki 16.30 val. Siekiame, kad galimybė išsitirti būtų prieinama visiems norintiems, todėl tikime, kad prailgintas darbo laikas bus patrauklus dirbantiems žmonėms. Priėmimo ir skubios pagalbos skyriuje tyrimai yra skiriami ir laboratorijoje atliekami visą parą.

Norint nustatyti paciento ligos diagnozę, skirti gydymą, turi būti laiku atliktas tyrimas, gauti tikslūs ir aiškūs rezultatai.

– Ir gydytojui, ir pacientui labai svarbus kokybiškas aptarnavimas. Mūsų laboratorija teikia informaciją gydytojams klinicistams ir kitiems sveikatos priežiūros darbuotojams apie atliktą tyrimą, paciento paruošimą atlikti tyrimą, rezultatų interpretavimo tikslumą, tyrimo patikimumą ir kalibravimą bei informatyvumą. Tyrimų kokybė priklauso nuo laboratorijos priemonių išteklių, jų kainos ir efektyvaus būdo taikymo. Mūsų laboratorija remiasi vidinės kontrolės standartais ir išorinėmis kokybės vertinimo programomis, vadovaujamės tarptautiniais ir nacionaliniais standartais.

Didžiuojamės, kad tyrimų rezultatus pacientui pateikiame labai greitai. Tyrimus atliekame pačioje ligoninės laboratorijoje, vietoje, todėl rezultatų laukimas neužtrunka, o tyrimo rezultatai nenukenčia dėl, pavyzdžiui, transportavimo faktoriaus.

Smagu, kai į mūsų laboratoriją ateina žmonės pakartoti ir patikslinti tyrimų rezultatų, kurie jiems buvo atlikti privačiose klinikose.

Laboratorijoje, bendradarbiaudami su ligoninės skyrių vedėjais, ketiname įdiegti naujus tyrimus, taigi mūsų laboratorija dar labiau plėsis, taps dar modernesnė ir patrauklesnė pacientams.

Mūsų ligoninės laboratorijoje yra ir kraujo bankas. Mes patys atliekame kraujo tapatumo testus, nustatome kraujo grupes. Per metus mūsų ligoninėje perpilama 500-540 vienetų kraujo, tai yra tikrai dideli skaičiai, lyginant su kitomis šalies ligoninėmis. O juk ir ne visos ligoninės turi kraujo banką.

Kaip pacientas turi pasiruošti, norėdamas atlikti tyrimus?

– Norint užtikrinti laboratorinių tyrimų rezultatų tikslumą bei jų kokybę, būtina jiems tinkamai pasiruošti. Laboratorinių tyrimų tikslumas priklauso ne tik nuo laboratorijos įrangos, kuria atliekami paciento tyrimai. Vienas iš didžiausių veiksnių, darančių įtaką laboratorinių tyrimui tikslumui, esate Jūs pats – pacientas.

Kaip pasiruošti kraujo laboratoriniams tyrimams? Likus 1-2 dienom iki tyrimo, patariama mažiau valgyti riebaus ir kepto maisto, nevartoti alkoholio, narkotinių medžiagų; prieš atliekant tyrimąm rekomenduojama nerūkyti 1 val.; prieš atliekant bendrą kraujo tyrimą, rekomenduojama nevalgyti 3 val.; prieš atliekant kraujo tyrimą, patariama vengti fizinio krūvio ir streso. Daugelio fermentų ir hormonų kiekis kraujyje įvairiu paros metu gali svyruoti, todėl šiuos tyrimus patariama atlikti iki 10 val. ryto. Moterims nerekomenduojama atlikti kraujo tyrimų menstruacijų metu. Nepatariama atlikti kraujo tyrimų po rentgenologinių ir ultragarsinių tyrimų, masažo, refleksoterapijos arba fizioterapijos procedūrų. Jeigu ruošiatės pradėti vartoti vaistus, tyrimus patariama atlikti prieš pradedant juos vartoti arba praėjus 10-14 dienų po gydymosi vaistais. Gydymo efektyvumui nustatyti paprastai kraujas tiriamas, praėjus 14-21 dienai po vaisto suvartojimo. Jei jūs vartojate vaistus, būtinai įspėkite apie tai savo gydytoją arba laboratorijos darbuotoją. Prieš atliekant gliukozės tyrimą rekomenduojama nevalgyti 12 val.

– Darbo sėkmė didžiąja dalimi priklauso ir nuo kolektyvo, su kuriuo tenka dirbti. Koks Jūsų kolektyvas?

– Žinoma, atmosfera kolektyve labai svarbi. Sėkmingo darbo dalis – darnus ir profesionalus kolektyvas. Galiu pasidžiaugti, kad mano kolektyvas yra darbštus, atsakingas, draugiškas ir kompetentingas. Darbas laboratorijoje reikalauja tikslumo, specifinių žinių, pasirengimo, bet kartu yra dinamiškas, įdomus, perspektyvus, suteikia galimybę nuolat tobulėti. Mūsų darbe tikrai netrūksta įvairiausių iššūkių, todėl smagu matyti savo kolektyvą, kasdien tobulėjantį.

– Daug jaunų medikų pastaruoju metu išvyksta dirbti į užsienio šalis. Ar pačiai niekada nebuvo kilusi mintis kelti sparnus ir ieškoti darbo svetur?

– Aš tokių minčių nesu turėjusi. Esu Lietuvos ir savo krašto patriotė. Ir aš matau labai daug galimybių jauniems žmonėms realizuoti save ir savo idėjas čia, mūsų šalyje.

Ar pavyksta pasidžiaugti Druskininkų teikiamomis poilsio ir pramogų galimybėmis?

– Su vyru Vyteniu auginame dvejų ir ketverių metų dukrytes – Ūlą ir Medeiną, todėl savaitgaliais dažnai stengiamės ištrūkti į Druskininkus. Mėgaujamės gamta, labai mėgstame K. Dineikos sveikatingumo parką, džiaugiamės batutų parku, vaikų žaidimų aikštelėmis.

Beje, pastebėjau tendenciją, kad jauni žmonės su šeimomis keliasi iš didmiesčių į mažesnius miestelius ir ten kuria savo gyvenimus. Juk didmiesčiuose labai dideli tempai, stresas, ilgi atstumai. O Druskininkai man patinka dar ir tuo, kad čia viskas šalia. Ypač tai vertinti ima tie, kas turi vaikų, kuriuos tenka vežti į darželį, mokyklą ar lankomus būrelius.

Jaunų žmonių čia sutinku tikrai daug, o svarbiausia jie atviri ir kūrybingi.

– Kokia Jūsų didžiausia svajonė Druskininkuose ir ligoninės klinikinėje laboratorijoje?

– Druskininkuose, kaip mieste, norėčiau tiesiog sulėtinti gyvenimo tempą ir turėti laiko pasidžiaugti savo nuostabia šeima. Mano mergaitės kasdien išmoksta ko nors naujo, jų dėka kasdien tobulėju. Žinoma, jaučiu ir didžiulį savo vyro palaikymą. Noriu mėgautis savo gyvenimu čia ir dabar.

O kalbant apie laboratoriją, turiu tikslą įvesti naujus tyrimo būdus, įdiegti naujas tyrimų sistemas ir pasistengti, kad laboratorijoje būtų aukšta atliekamų tyrimų kokybė ir kad visada būtume atviri bei pasiruošę padėti kiekvienam pacientui.

M. Kavaliukienė: „Dirbu ligoninės klinikinėje laboratorijoje, kurioje galime pasiūlyti aukštą atliekamų tyrimų kokybę, greitus tyrimų rezultatus, patrauklią ir konkurencingą tyrimų kainą.“/Roberto Kisieliaus nuotrauka

Druskininkų ligoninės direktorė E. Raulušaitienė (viduryje) džiaugiasi, kad klinikinės laboratorijos kolektyvas yra darnus, profesionalus, kasdien tobulėja/Roberto Kisieliaus nuotrauka

Parengė Laima Rekevičienė