Gydytojas D. Balčiūnas: „Net ir retai lankomi plaukimo užsiėmimai turi daugiau naudos nei jų nelankymas“

Plaukimo akademija „Banga“ vaikus ir suaugusiuosius nuo spalio mėnesio kviečia mokytis plaukti Druskininkuose! Plaukimo akademijos direktorė Sigita Špokienė teigia, kad akademijos komandos siekis – ne tik mokyti plaukti, tačiau ir populiarinti plaukimo sporto šaką: „Nesvarbu, ar vaikas, ar suaugęs žmogus mokosi plaukti – tai neabejotinai naudinga jo emocinei ir fizinei sveikatai. Plaukimas nėra tik sportinių aukštumų ir rezultato siekimas, pirmiausia – tai sveikata“. „Banga“ bendradarbiauja su Kaune įsikūrusia „Sporto klinika“, kuria pasitiki profesionalūs sportininkai, su ten dirbančiais specialistais aptaria plaukimo naudą.

Mokymas plaukti yra ilgas procesas, taigi rekomenduojama užsiėmimus lankyti nuolat / Asociatyvi nuotrauka

Plaukimo nauda fizinei ir psichinei sveikatai

„Sporto klinikos“ sporto medicinos gydytojas Domantas Balčiūnas pritaria, kad plaukimas yra naudingas sveikatai: „Plaukimo metu į darbą įtraukiamos visos didžiosios raumenų grupės, gerinamas kvėpavimo pajėgumas, sudeginama nemažai kalorijų. Reguliarios plaukimo treniruotės mažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką, ypač – antsvorio turintiems vaikams. Plaukimo nauda pastebėta ir vaikams su dėmesio sutrikimo sindromais. Be įvairių ligų profilaktikos, plaukimo įgūdžiai mažina skendimo riziką, socialinę atskirtį nuo kitų bendraamžių“.

Efektyviausias laikas ir aplinka pradėti mokytis plaukti

Gydytojas D. Balčiūnas sako, kad efektyviausia pradėti vaikus mokyti plaukti nuo vienerių metų. Tokio amžiaus vaikai dažniausiai yra pajėgūs patys išlaikyti galvą virš vandens ir atlikti pradinius manevrus. Besirenkantiesiems mokytis plaukti sporto medicinos gydytojas pataria atkreipti dėmesį į baseino aplinką: „Svarbiausia užtikrinti saugią ir draugišką aplinką, tad būtina atkreipti dėmesį į sąlygas, svarbu, kad baseinas būtų gerai vėdinamas.“

Tėvai nenori leisti vaikų į baseinus dėl juose naudojamos chemijos. Manoma, kad tai yra nesaugu. D. Balčiūnas tėvus nori raminti: „Nors yra pastebėta sąsajų su dažnesnėmis alerginėmis reakcijomis ir padidėjusiu kvėpavimo takų įsijautrinimu vaikams, tačiau, nepaisant to, didesnėse mokslinės literatūros apžvalgose šios sąsajos dažniau nepatvirtintos ir liekama prie nuomonės, jog plaukimo nauda fizinei ir psichinei sveikatai didesnė, nei cheminių junginių keliama rizika. Reikėtų nepamiršti vaiko išmokyti asmeninės higienos – nusiprausti duše po plaukimo užsiėmimų.“

Plaukimo akademijos „Banga“ direktorė S. Špokienė įsitikinusi, kad baseino aplinka, kurioje vaikai mokosi plaukti, itin svarbi, todėl akademijos veiklai renkasi tik aukštus standartus atitinkančius baseinus. „Veiklą vykdome LSC sporto komplekse „Druskininkai“, kuriame mokome plaukti vaikus nuo šešerių metų ir suaugusiuosius“, – sako S. Špokienė

Mokyti patiems ar pasikliauti plaukimo akademija?

Dažnai iškyla klausimas, kas geresnis mokytojas – tėvai ar mokymo plaukti įstaigos? Gydytojas D. Balčiūnas mano, kad abu variantai yra naudingi vaikams, jei vaikai yra mokomi tinkamai. Tačiau neretai tėvų mokomi vaikai patiria didelį spaudimą, neigiamas emocijas ir stresą. To galima išvengti, kai vaiką moko neutralus asmuo. Plaukimo trenerio teikiama nauda neabejotina ir dėl to, kad tai – labai techninė sporto šaka, kurioje tinkamai atliekami judesiai gali pastebimai sumažinti energijos sąnaudas ir padidinti plaukimo efektyvumą. Gydytojui pritaria septynerius metus plaukimo trenere ir mokymo plaukti koordinatore dirbanti Goda Overlingaitė: „Plaukimo akademijoje „Banga“ naudojame mokymo plaukti lygių sistemą, pagal kurią galime dirbti metodiškai ir stebėti vaiko mokymosi plaukti progresą. Esame orientuoti į tai, kad mokymas plaukti tiktų ir patiktų visiems“.

Dažnai tėvams kyla klausimas, kaip dažnai reikėtų lankyti mokymo plaukti užsiėmimus? Sporto medicinos gydytojas pabrėžia, kad net ir retai lankomi užsiėmimai turi daugiau naudos nei jų nelankymas. „Tarp sporto gydytojų pastaruoju metu susiformavusi tokia nuomonė, kad iki paauglystės vaikai turi išbandyti kuo daugiau įvairių sporto šakų. Plaukimo derinimas su kitais sportais yra puikus pasirinkimas kiekvienam vaikui“, – sako gydytojas D. Balčiūnas. Anot plaukimo trenerės ir koordinatorės G. Overlingaitės, nereikėtų manyti, kad vaikas išmoks plaukti po poros mėnesių plaukimo pamokų lankymo: „Mokymas plaukti yra ilgas procesas, taigi rekomenduojama užsiėmimus lankyti nuolat. Daryti prielaidą, kad vaikai prisimins viską, ko išmoko per porą mėnesių mokymo plaukti pamokų lankymo, gali būti rizikinga“.

Plaukimo akademijos „Banga“ tikslas – įdomus ir naudingas mokymo plaukti procesas

Plaukimo akademiją „Banga“ lanko įvairaus amžiaus vaikai ir suaugusieji. Akademija atlieka ir edukacinę funkciją – suteikia plaukimo pagrindus ir moko saugiai elgtis vandens telkiniuose bei prie jų. Akademijoje Druskininkuose užsiėmimai skirti 6-15 m. vaikams ir suaugusiems.

Plaukimo akademijos „Banga“ ir „Sporto klinikos“ komandos skatina būti fiziškai aktyvius, nepamiršti į veiklas įtraukti ir vaikų, nes teigiami įpročiai formuojami dar vaikystėje. Žaidimas yra esminė kiekvieno vaiko gyvenimo dalis, jis yra svarbus vaikystės džiaugsmui, taip pat – socialiniam, emociniam, intelektiniam ir fiziniam vaikų vystymuisi. Sportas, kuris yra struktūruotas žaidimas, gali atlikti svarbų vaidmenį, darant vaikus laimingus.

Užsakymo Nr. MDR-422-01