Druskininkuose auginama Lietuvos moterų krepšinio ateitis

Aukščiausios klasės LSC sporto komplekse „Druskininkai“ BC „Deivės“ žaidėjos yra auginamos pagal unikalią krepšinio programą – su geriausiais Lietuvos krepšinio ir fizinio pasiruošimo treneriais / BC „Deivės“ archyvo nuotrauka

Daug metų rankinio, tinklinio ir kitų sporto šakų laimėjimais garsėjantys Druskininkai nuo šiol galės džiaugtis ir moterų krepšinio pergalėmis. Jau antri metai Druskininkuose vykdomas išskirtinis projektas – Adomaitytės tarptautinė krepšinio akademija (AIBA), kurį plėtoja verslininkė Alina Adomaitytė, Druskininkų savivaldybė ir Lietuvos krepšinio federacija. Druskininkuose gyvena, treniruojasi ir mokosi jaunosios krepšininkės iš visos Lietuvos bei užsienio. BC „Deivės“ žaidėjos aukščiausios klasės LSC sporto komplekse „Druskininkai“ yra auginamos pagal unikalią krepšinio programą – su geriausiais Lietuvos krepšinio ir fizinio pasiruošimo treneriais.

A. Argustas, BC „Deivės“ vadovas / BC „Deivės“ archyvo nuotrauka

Apie šį projektą, Druskininkuose sportuojančias merginas, mūsų miesto moterų krepšinio perspektyvas kalbėjomės su BC „Deivės“ vadovu Arnu Argustu.

– Kaip kilo mintis šią akademiją steigti būtent Druskininkuose?

– Su AIBA akademijos įkūrėja A. Adomaityte svarstėme, kokia vieta būtų palankiausia įgyvendinti šį projektą. Alina – buvusi krepšininkė, turėjusi gyvenimo sporto internate patirties. Remdamiesi jos patirtimi ir sukauptomis žiniomis, tiksliai žinojome, kokias sąlygas norime suteikti jaunosioms krepšininkėms. Būtent LSC sporto kompleksas „Druskininkai“ buvo tobulas pasirinkimas.

Sukūrėme AIBA akademiją, kurioje mokymasis merginoms yra pilnai finansuojamas. Jaunosioms krepšininkėms yra suteikiamos visos sąlygos, reikalingos harmoningam augimui ir tobulėjimui: apgyvendinimas Druskininkuose, maitinimas, suderinti pamokų ir treniruočių tvarkaraščiai, NBA standartais pagrįsti fiziologiniai testai ir individuali sporto programa, aukšto lygio krepšinio treniruotės, išvykos, krepšinio stovyklos Lietuvoje bei užsienyje. Druskininkus AIBA akademija pasirinko ir dėl LSC sporto komplekso „Druskininkai“, ir gero santykio bei palaikymo, kurio sulaukiame iš Druskininkų miesto savivaldybės. Mūsų nuomone, Druskininkai yra labai šiltas miestas, čia gyvena geri žmonės.

Druskininkai“ BC „Deivės“ varžybų ir treniruočių akimirkos / BC „Deivės“ archyvo nuotraukos

– Kuo ypatinga krepšinio programa, kuri taikoma AIBA auklėtinėms?

– Tai yra vienintelė tokia sporto programa Lietuvoje, sukurta įvairiapusiam žaidėjų tobulėjimui. Krepšinio programa, kurioje merginos gali dalyvauti, kol joms sukaks 18 metų, siekia harmoningai atskleisti kiekvienos žaidėjos aukščiausią potencialą ir užtikrinti karjeros galimybes krepšinio industrijoje. Ypatingas dėmesys skiriamas merginų fiziniam ir asmeniniam ugdymui. Remiantis NBA standartais, kiekviena žaidėja treniruojama pagal individualią sporto programą. Naudodami moderniausias fizinio rengimo bei tyrimų technologijas visoje Europoje, treneriai garantuoja saugų ir stabilų merginų progresą. Kiekvieną mėnesį merginos atlieka aukščiausios klasės fiziologinį testą, pagal kurio rezultatus įvertiname jų raumenų tonusą ir progresą bei silpnąsias kūno vietas. Sekdami sportininkių fiziologinę būklę, treneriai paruošia individualias sporto programas, kurios užtikriną saugų krepšininkių fizinį pasiruošimą. Kiekviena žaidėja treniruojama pagal jai sukurtą programą, kuri ne tik apsaugo nuo galimų traumų, bet ir atskleidžia jos talentus bei potencialą.

– Kokia karjera laukia šią akademiją baigusių merginų?

– Siekiame, kad programą pabaigusios žaidėjos turėtų galimybę patekti į stipriausius krepšinio klubus visame pasaulyje, įskaitant Lietuvos nacionalinę moterų krepšinio komandą bei Lietuvos olimpinę moterų krepšinio komandą. Taip pat AIBA akademijoje merginoms suteikiamos žinios ir galimybės siekti karjeros plačioje krepšinio industrijoje.

– Ar „Deivėms“ keliami aukšti akademinių pasiekimų reikalavimai?

– AIBA akademijoje yra skiriamas ypatingas dėmesys merginų akademiniam išsilavinimui. Pastangos ir pažanga mokykloje yra skatinama, ir tai jau yra akademijos vertybė. Bendradarbiaudami su Druskininkų mokyklomis, siekiame užtikrinti balansą tarp mokyklos ir treniruočių tvarkaraščių. Visos merginos mokosi specialioje sporto klasėje, kurioje tvarkaraščiai, mokyklos uždaviniai bei namų darbai yra tiesiogiai derinami su komandos vadovais. Merginų akademiniu progresu rūpinasi mokytojai ir treneriai. Kartą per mėnesį mokyklos rezultatai yra aptariami su kiekviena mergaite bei jų tėvais. Krepšinio klubo auklėtinės, kurios parodo gerus mokslo ir treniruočių rezultatus, turi galimybę gauti stipendiją. Jaunųjų krepšininkių akademiniu išsilavinimu rūpinsimės ir po mokyklos baigimo. Darome viską, ką galime, kad padėtume joms įstoti į aukštąsias mokyklas.

– Kodėl klubas pavadintas „Deivės“?

– Deivės yra neatsiejama lietuvių mitologijos dalis. Jos – įkvėpimas žmonėms, simbolizuojantis stiprybę, pasitikėjimą savimi ir moters galią. Tikime, kad ir komandos žaidėjos taps tikromis krepšinio „Deivėmis“.

Deivės visuomet buvo glaudžiai susijusios su gamta. Lietuvių mitologijoje deivė Austėja globoja bites, augaliją ir žiedus, iš kurių bitės renką medų. Bitės buvo laikomos nepaprastomis, šventomis dievų darbininkėmis. Jos simbolizuoja darbštumą, bendruomeniškumą ir komandinį darbą.

– Iš kur merginos atvykusios?

– Merginos yra iš įvairių Lietuvos vietovių: Vilniaus, Kauno, Alytaus, Plungės, Klaipėdos, Šiaulių ir Anykščių. Pas mus studijuoja ir mergina, atvykusi iš Ukrainos, taip pat turime vieną komandos narę iš Italijos, kuri reguliariai atvyksta į Lietuvą treniruotis ir dalyvauti varžybose.

– O druskininkiečių tarp jų dar nėra?

– Tikrai norėtume, kad prie BC „Deivės“ jaunųjų krepšininkių prisijungtų ir daugiau druskininkiečių. Jau kalbėjome su Druskininkų savivaldybės meru Ričardu Malinausku apie mūsų turimą viziją, kaip dar efektyviau apjungti AIBA veiklą su Druskininkų mokyklomis, jose pristatyti merginų krepšinio kultūrą, įnešti „Deivių“ dvasią, surinkti Druskininkų mergaičių krepšinio komandą. Tikime, jog visą tai – tik laiko klausimas.

– Kur „Deivės“ gyvena?

– „Deivės“ gyvena keliose skirtingose vietose Druskininkuose – vyresniųjų komanda gyvena LSC sporto komplekse „Druskininkai“, kita grupė gyvena AIBA akademijos viešbutyje. Ateityje planuojame šiame viešbutyje apgyvendinti visas merginas. Norime sukurti joms namus ir, kiek įmanoma, šeimos aplinką, kurioje jos turėtų savo virtuvę, savo kambarius, kad pačios viską tvarkytųsi.

– Ar krepšininkės turi laisvo laiko?

– Jaunųjų krepšininkių dienotvarkė AIBA akademijoje yra išties kruopščiai suplanuota. Daug treniruočių, varžybų, pamokos, namų darbai. Nepaisant to, siekiame išvengti kasdienės rutinos ir savo studijas paįvairinti ne tik su krepšiniu susijusiomis veiklomis. Pavyzdžiui, turime susitarimą, kad kiekvieną mėnesį vykdome tam tikras edukacines veiklas, kurių metu mokomės naujų įgūdžių bei kuriame šiltą vidinę komandos kultūrą. Kartu žaidžiame golfą, boulingą, važiuojame į vandens parką, muziejus. Siekdami ugdyti merginų pasaulėjautą, susitinkame su skirtingų sričių atstovais, specialistais, dalijamės įžvalgomis ir diskutuojame. Mums labai svarbu, kad merginos augtų ne tik kaip krepšininkės, bet ir tobulėtų, kaip asmenybės.

– Kokia merginų dienotvarkė?

– AIBA akademijos studentės keliasi septintą valandą ryte, važiuoja į treniruotę, po pilnos treniruotės pusryčiauja ir tada važiuoja mokyklą. Esame suderinę su Druskininkų mokyklomis, kad žaidėjos galėtų eiti į mokyklą nuo trečios pamokos. Po pamokų jos papietauja ir vyksta į vakarinę treniruotę, po kurios vakarieniauja, ruošia namų darbas, ilsisi.

– Kokiose lygose žaidžia „Deivės“?

– Vyresnės merginos žaidžia Lietuvos moterų krepšinio lygos B divizione, EGBL (Šiaurės Europos merginų krepšinio lyga) U16 čempionate. Jaunesnės – EGBL U15 čempionate ir dar Sostinės krepšinio lygoje. Savaitgaliais tos, kurios nori, važiuoja žaisti už savo miestų komandas Moksleivių krepšinio lygoje. Tikimės, kad kitais metais jau pavyks sudaryti Druskininkų jaunučių komandą.

Neseniai organizuotos varžybos Slovakijoje, kuriose jaunosios „Deivės“ iškovojo antrąją vietą, per tris turus surinkome daug taškų, todėl patekome į Anykščiuose vyksiantį EGBL U15 superfinalą.

– Ar sunku dirbti su mergaitėmis?

– Darbas su mergaitėmis turi savų iššūkių, ypač, kai jos „ateina“ į paauglių amžių. Ir tai tikrai nėra lengva. Pradžioje, kai mergaitės atvažiavo į Druskininkus, joms teko įprasti gyventi be tėvų, savarankiškai, prisitaikyti prie disciplinos. Paauglystės iššūkių iškyla, ir gyvenant su tėvais. O čia viskas nauja, neįprasta… Prisitaikyti prie jų naujo gyvenimo būdo padeda ir treneriai, ir komandos vadovai bei psichologai, koučeriai, kurie nuolat atvyksta pas mergaites. Mokome jas atsakomybės ir už save, ir už drauges, ypač, kai merginoms tenka gyventi kambariuose po dvi.

– Kas treniruoja „Deives“?

– Mums pavyko įdarbinti net kelis perspektyviausius jaunosios kartos trenerius – Aurimą Andrušaitį ir Deimantą Vailionį. Deimantas, beje, yra druskininkietis, AIBA akademija jam suteikė galimybę grįžti gyventi į gimtąjį miestą.

Vydas Gedvilas, Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas: „Adomaitytės tarptautinės krepšinio akademijos (AIBA) projektas labai geras, merginoms sudarytos puikios sąlygos. Jos tobulėja ir labai stipriai eina į priekį, auga jų meistriškumas. Tikimės, kad Druskininkuose mes išugdysime krepšinio žvaigždes. Mes neturime kito kelio – renkame talentingas jaunas krepšininkes, sudarydami joms geras sąlygas. Siūlome gerą treniruočių procesą, tik tada galime pasiekti tam tikrą meistriškumo lygį. Jos surinktos iš visos Lietuvos – labai plati geografija, o Druskininkuose suradome gerą dirvą jas auginti. Reikia padėkoti Druskininkų savivaldybei už mūsų iniciatyvos palaikymą.

Buvusi krepšininkė A. Adomaitytė į šį projektą investuoja didelius pinigus, prisideda Lietuvos krepšinio federacija, perspektyva gera, svarbu, kad partneriai mus nuolat palaikytų. Mes stengiamės garsinti Druskininkus, ant „Deivių“ komandos marškinėlių yra Druskininkų vardas, mes atvežame į Druskininkus įvairias varžybas, tuo pačiu ir padedame miestui surinkti papildomų pajamų. Tą labai gerai supranta Druskininkų savivaldybė, meras Ričardas Malinauskas, jie ir finansiškai remia šį projektą.“

Parengė Laimutis Genys