Daugiabučių renovacija septynmyliais žingsniais keliauja per Druskininkus
„Pagal daugiabučių renovacijos apimtis Druskininkai yra tarp lyderių, jau daugelį metų yra Lietuvos geriausiųjų penketuke. Mūsų siekis, kad visi Druskininkų daugiabučiai būtų renovuoti“, – kalbėjo Druskininkų butų ūkio direktorė Vladzė Prunskienė, jau daugiau nei dešimtmetį vadovaujanti Druskininkų daugiabučių renovacijos procesui.
Apie namų renovacijos eigą Druskininkuose, kylančius iššūkius, šio proceso naudą druskininkiečių piniginėms, naujus renovacijos metodus kalbamės su ilgamete Druskininkų butų ūkio vadove V .Prunskiene.
–Kiek metų Druskininkuose vykdoma daugiabučių namų renovacija? Kiek namų pavyko moderniai sutvarkyti?
– „Butų ūkis“ renovacijos programoje dalyvauja nuo 2013 metų, per tą laikotarpį renovavome 88 daugiabučius namus, programoje šiai dienai dalyvauja dar 22 namai, paskirstyti etapais.
Renovacija 2022 – 2023 metais buvo sustojusi – dėl statybos kainų pokyčio, dėl karo. Daug kartų vykdėme paslaugos pirkimus, bet nepasisekė nupirkti, bet taip tuo metu buvo visoje Lietuvoje.
Atsižvelgiant į tą situaciją, 2022 metų gruodžio mėnesį buvo parengtos rekomendacijos perskaičiuoti darbų kainas ir, vadovaudamiesi tomis kainomis, perskaičiavome 18 daugiabučių namų parengtus projektus, neperžiūrėdami investicinio plano.
–Ar darbų kainos labai padidėjo?
–Kainų padidėjimas – ape 35 proc., todėl kreipėmės į gyventojus dėl padidėjusių kainų. Patvirtinus gyventojams tas kainas, vėl skelbėme pirkimus. Pradžioje nupirkome tik penkis daugiabučius namus, o 16 nenupirkome, nors kiekvienam namui vyko net po 10 pirkimų. Tada CVPIS (centrinė viešųjų pirkimų sistema) vykdėme pirkimą, apjungėme visus namus ir dalį nupirkome, o šiemet visus nupirkome. Turime dar du renovuotinus namus, bet turime grįžti pas gyventojus dėl jų dalyvavimo renovacijos procese, nes tie namai yra įtraukti į programą. Taip pat siekiame keisti šilumos punktus, jie visi turi būti su automatine temperatūros reguliacija, iki 2026 metų siekiame, kad būtų pakeisti visi šilumos punktai.
Plataus masto renovacijos darbai vyksta Ateities kvartale. Roberto Kisieliaus nuotraukos
–Kuo galite pasidžiaugti?
– Pagrindinėje – M.K. Čiurlionio gatvėje neliko nerenovuotų namų.
–Kokie iššūkiai laukia?
– Buvo atsilikimas ir dėmesio stoka Ateities g. kvartalui. Kadangi mes vykdome kvartalinę renovaciją, tai didžiausias dėmesys dabar skiriamas Ateities kvartalui. Ten vyks penkių šešių namų renovacija, kai kur ji jau vyksta – Ateities g. 8, Ateities g. 5 . Taip pat renovuojami namai Vytauto, Gardino, Baravykų gatvėse.
Yra trys bendrabučiai, ten ne tik šiltinamos sienos, bet ir keičiama elektros instaliacija, atsiranda komercinės apskaitos galimybė.
Turime pasirašytas rangos sutartis Antakalnio g., Gardino g. 25, Ateities g. 1, Veisiejų g. 30, Gardino g. 29, ten taip pat pasirašytos valstybės paramos ir finansavimo sutartys. Turėjome problemų dėl finansavimo, bet viską pavyko išspręsti.
Taip pat grįšime prie medinukų Antakalnio, Liepų, Taikos gatvėse, sutartys jau pasirašytos, prasidės darbai.
Druskininkiečiai džiaugiasi puikiai atrodančiais ir šilumą taupančiais renovuotais namais. Roberto Kisieliaus nuotraukos
–Teko girdėti apie naują renovacijos metodą – skydinę renovaciją. Ar Druskininkuose ji bus išbandyta?
–Paskelbtas kvietimas dėl skydinės renovacijos, tačiau dar tik rengiami pilotiniai projektai, dar nėra techninių sprendimų. Kai nėra konkretaus pavyzdžio, kaip pavyks skydinė renovacija, negalime siūlyti. Tai geras metodas, nes renovacijos procesas sutrumpėtų dvigubai – nereikėtų pastolių, nereikėtų gyventojams gyventi prie tinklelių. Manau, kad likusiems namams mes pasiūlysime skydinę renovaciją.
–Ar po namo renovacijos keičiama šildymo sistema?
– Turime parengę M.K.Čiurlionio 114 –ojo namo šildymo projektą, kuris turės alternatyvius šildymo būdus – oras – oras.
– Ar daug nerenovuotų namų liko Druskininkuose?
– Druskininkuose dar liko 118 nerenovuotų namų, tai geras rezultatas, pagal renovacijos procentą esame Lietuvoje pirmajame penketuke. Po renovacijos kyla tam tikrų problemų – pastatą aprengiame šiltais rūbais, šilumą taupome, bet vamzdynai lieka seni, tai didelė problema. Po renovacijos vamzdynai dar greičiau senėja, nes blogėja ventiliacija. Manau, kad ateityje reiktų renovaciją daryti su pilnu vamzdynų pakeitimu.
–Ar kyla problemų, įtikinant gyventojus dalyvauti renovacijoje?
–Gyventojai dalijasi patirtimi – kas gyveno renovuotame ir nerenovuotame name, kiek po renovacijos sutaupė šilumai. Galiu pasakyti, kad kreditas renovacijai, imamas dvidešimčiai metų, tikrai atsiperka, jau yra nemažai tokių atvejų, kai gyventojai kreditus jau išsimokėjo. Yra socialiniai remtinų druskininkiečių, mes kas mėnesį 500 – ams butų skaičiuojame kompensacijas dėl kreditų ir palūkanų, jiems tai yra didelė parama. Galiu tvirtai pasakyti – nėra ko bijoti tos renovcijos, ji labai naudinga.
Parengė Laimutis Genys