Vyriausybė pritarė nesaugių dujų balionų likvidavimui

Gegužės pabaigoje Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos veiksmų, skirtų likviduoti naftos dujų balionus daugiabučiuose namuose, plano priemonėms ir tam tikslui skyrė 15 mln. eurų 2020 metams.

Druskininkų savivaldybė pirmoji šalyje pradėjo iniciatyvą, likviduojant dujų balionus daugiabučiuose namuose, nors tai ir nėra tiesioginė savivaldybės funkcija/Asociatyvi nuotrauka

Taip pat vyksta diskusijos dėl papildomų 10 mln. eurų skyrimo 2021 metams.

Šios lėšos bus skirtos daugiabučių namų skirstymo sistemų įrengimui, daugiabučių bendrojo naudojimo sistemų ir vartotojų sistemos pertvarkymo darbams, galingumų didinimui. Energetikos reguliavimo tarybos specialistai dar diskutuoja ir svarsto, derasi su energetikais.

Šiuo metu dar svarstomas klausimas dėl finansavimo proporcijų bei galimybės 100 proc. valstybės lėšomis paremti socialiai jautriausius gyventojų sluoksnius.

Druskininkų savivaldybė dar 2017 metų pabaigoje pirmoji šalyje pradėjo iniciatyvą, likviduojant dujų balionus daugiabučiuose namuose, nors tai ir nėra tiesioginė savivaldybės funkcija. Tuo metu, kai visa Lietuva dar tik pradeda atsisakyti dujų balionų, Druskininkų savivaldybė šioje srityje – jau keliais žingsniais priekyje.

Druskininkų daugiabučių namų gyventojai jau daugiau kaip du metus gali atsisakyti nuo blokados laikų užsilikusių, grėsmę keliančių naftos dujų balionų ir jungtis prie gamtinių dujų sistemos arba pasirinkti kitą alternatyvą – elektrines virykles. Druskininkiečiai tai gali padaryti, gaudami su 50 proc. kompensaciją – vietoj 150 eurų, kurią suskaičiavo ESO, jie moka tik 75 eurus, kitą dalį sumos dengia Savivaldybė.

Pirmiausia dujų balionai buvo panaikinti Savivaldybei priklausiančiuose socialiniuose būstuose, vėliau į procesą įsijungė daugiabučių namų bendrijos.

Nuo 2017 metų pabaigos Druskininkų mieste net 590 daugiabučių namų gyventojų atsisakė suskystintų naftos dujų balionų naudojimo ir pasirinko saugią alternatyvą. Daugiau nei 200 daugiabučių namų gyventojų šiuo metu jau pasirašė sutartis ir šiuo metu laukia galimybės prisijungti prie gamtinių dujų sistemos. Tam sudaryta eilė.

Gyventojai, norintys atsisakyti grėsmę keliančių dujų balionų, turi kreiptis į savo namo administratorių.

Vilma Jurgelevičienė, Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė: „Rezultatai tikrai džiugina. Mūsų skaičiavimais, Druskininkų savivaldybėje iš viso buvo beveik 1 400 daugiabučių namų gyventojų, naudojusių pavojų keliančius dujų balionus, o šiuo metu beveik 600 jų jau pasirinko saugų gamtinių dujų tinklą ar elektrines virykles.

Druskininkų savivaldybė ir toliau sprendžia likusių dujų balionų likvidavimo klausimą – šiuo metu aktualiausia yra seniūnijų bei miesto teritorijų, kuriose nėra gamtinių dujų dujotiekio situacija. Elektros įvadų į daugiabučius namus įrengimo kaštai yra dideli, juos turėtų prisiimti energetikai arba valstybė. Savivaldybė neturi galimybių skirti tokių lėšų, gyventojai taip pat nėra pajėgūs jas padengti. Todėl labai džiaugiuosi, kad Vyriausybė įvertino šią problemą ir skyrė lėšų jai spręsti.

Tikiuosi, kad valstybės numatytas finansavimas padės išspręsti naftos dujų balionų likvidavimo klausimą ne tik mieste, bet ir seniūnijose. Kviečiu bendruomenę pasinaudoti suteikiama kompensacija ir pakeisti grėsmę keliančius naftos dujų balionus saugiomis alternatyvomis. Išsamesnė informacija apie finansavimo sąlygas bus pateikta ateityje, kai bus priimti galutiniai sprendimai valstybės lygiu.“