Meras R. Malinauskas: „Ne ministrai, bet savivaldybė su miesto bendruomene nutiesia gatves ir įrengia skverus“

Po pusantro mėnesio trukusio gydymo, kaip visada energingas ir pilnas naujų idėjų, į darbo kabinetą sugrįžo Druskininkų meras Ričardas Malinauskas. Ir iškart kibo į darbus. Praėjusią savaitę su Savivaldybės delegacija jis lankėsi Italijoje ir Serbijoje, o šiandien apie Druskininkų reikalus kalbėsis su Vidaus reikalų ministre bei Seimo Ekonomikos komiteto pirmininku. Vakare kartu su Druskininkų bendruomene pažymės Savivaldos dieną. Apie savivaldos esmę, jos ypatumus ir galimybes, apie Druskininkų savivaldos išskirtinumą kalbamės su meru R. Malinausku.

– Į savivaldos erdvę įžengėte prieš 19 metų. Kaip tuomet įsivaizdavote savivaldą? Ar matymas ir supratimas apie šią veiklą per beveik du dešimtmečius labai pasikeitė?

– Atvirai kalbant, prieš 19 metų mero darbo ir savivaldybės veiklos neįsivaizdavau. Sėkmingai dirbant šeimos versle, didžiausias noras buvo, kad niekas nekliudytų. Kadangi Grūtas tuo metu priklausė Varėnos rajonui, valdžia buvo toli, nebuvo reikalo bendrauti su savivaldybe ir meru, nebent Varėnos ar Druskininkų merai atveždavo delegacijas į mūsų šeimos ūkį.

Jei kas nors tuo metu būtų man išaiškinęs, koks yra „dėkingas“ darbas savivaldybėje, nežinau, kaip būtų buvę. Kai pradėjo kviesti į politiką, priešinausi eiti į Tarybą ir į merus. Turėjau įvertinti, kiek galiu realizuoti savo sumanymus ir planus. O tai tikrai galėjau daryti! Savivaldoje man vienintelis viršininkas yra Druskininkų gyventojų dauguma.

Visada sakydavau, kad aš niekam netarnauju – nei valdžiai, nei dar kam nors. Tiesiog sakau, kad dirbu sąžiningai ir atsakingai Druskininkams ir druskininkiečiams. Žmonių pasitikėjimas mumis rodo, kad priimame teisingus sprendimus, einame tinkama kryptimi. Dėkoju, kad pasitikite ir tikiu, jog ir ateityje pasitikėsite manimi ir komanda. Nenuvilsiu žmonių ir padarysiu viską, kas įmanoma. Tikrai galime didžiuotis, jog kartu su bendruomene, verslu, Savivaldybės specialistais pasiekėme puikių rezultatų. Bet kurioje srityje esame geriausiųjų šalies savivaldybių penketuke. Mane džiugina tai, kai sutikti žmonės iš kitų miestų pasako: „Mes į Druskininkus atvažiuojame bent pasivaikščioti.“

Šiandien daug kas neprisimena, kaip Druskininkai atrodė prieš dvidešimt ar dešimt metų, kai buvo uždarinėjamos sanatorijos ir įstaigos. Kokie tada buvo miesto skverai, kaip vakarais miestas skendėjo tamsoje. Dabar, pasikvietę svečių iš užsienio valstybių, mes galime didžiuotis unikaliais Druskininkų objektais, kurie patenka į Pasaulio ar Europos iškiliausių objektų dešimtukus ar net penketukus, kuriuos vertina nepriklausomi ekspertai. Ar padariau klaidų? Gal. Bet augome, mokėmės, kūrėme Druskininkus kartu su bendruomene.

– Jūs daug metų vadovavote Lietuvos savivaldybių asociacijai. Kas Jums yra savivalda, ar ji Lietuvoje egzistuoja ?

– Kalbant apie savivaldą, pirmiausia dera kalbėti apie vietos bendruomenės galimybes kelti problemas, ieškoti sprendimų ir spręsti savarankiškai. Savivalda Lietuvoje yra, tik ar tokia, kokios mes visi norėtume, didelis klausimas. Jei  paskutiniuosius 10 metų savivalda, kaip ir visa Lietuva, nebūtų spardoma, kaltinama, persekiojama, gniuždoma, siaurinamos funkcijos, jas centralizuojant, šiandien mes būtume keliomis galvomis aukščiau visais aspektais. Juk valstybė prasideda nuo savivaldos, nuo žemiausiojo lygmens. Jei nebūtų to tamsaus dešimtmečio, kai kiekvienas buvo vaginamas, kaltinamas, engiamas, kai buvo atiminėjamos savivaldos funkcijos, disponuojama žeme, mes turėtume pavyzdinę savivaldą. Ekspertų nuomone, Lietuvos savivaldos modelis yra vienas iš tinkamiausių pagal šalies dydį ir kitus parametrus. Savivaldą turime, nors ir pakankamai apkarpytais bei aplaužytais sparnais.

Vienas iš svarbiausių savivaldybės planų įgyvendinimo priemonių yra lėšos. Jei Druskininkų savivaldybės biudžete būtų 30 mln. eurų, tai mes jau kitais metais šoktume ir dainuotume naujuose Kultūros rūmuose. Ne kas kitas, o savivaldybė sprendžia apie prioritetus, apie projektus, apie sritis, kuriose reikia augti. Juk ne premjeras ar ministras tiesia gatves, kuria parkus ir skverus. Viskas savivaldybės ir bendruomenės rankose. Tik klausimas, ar yra galimybės tiems norams ir žmonių iškeltiems uždaviniams įvykdyti?

– Druskininkai visose srityse yra geriausiųjų Lietuvos savivaldybių penketuke. Koks Druskininkų sėkmės receptas?

– Mes pakankamai aktyviai bendradarbiaujame ir verslu, ir su nevyriausybinėmis organizacijomis, ir kitomis bendruomenėmis, analizuodami projektus, visas Druskininkų gyvenimo sritis. Pas mus žmonės neskirstomi į savus ir svetimus, neignoruojami partijų atstovai, norintys dirbti Druskininkų labui, pas mus neproteguojami šeimos nariai. Visada teikiame prioritetą profesionalumui, žmogaus norui dirbti.

– Praėjusią savaitę su Savivaldybės specialistų delegacija buvote išvykęs į Italiją ir Serbiją. Koks buvo šio vizito tikslas?

– Kelionė buvo skirta naujų paslaugų „Snow Arenoje“ planavimui. Šiandien slidinėjimo trasą valdo savivaldybės įmonė AQUA, kuri areną neseniai perėmė ir pasistengė, kad šis objektas dirbtų pelningai. Mums yra ne tas pat, kaip arena dirbs po metų ar penkerių. O jos sėkmės receptas labai paprastas – pasiūlyti kuo daugiau paslaugų tame komplekse – ne tik ant sniego, bet ir visoje teritorijoje. Mes aplankėme dirbtines dangas slidinėjimui gaminančias bendroves ir jų įrengtus objektus Italijoje bei Serbijoje. Pamatėme plačias dirbtinio plastiko dangų panaudojimo galimybes, formuojant naujas slidinėjimo ir nusileidimo trasas lauke, šalia arenos. Tokia danga galėtų suteikti naujos veiklos lauko trasoje visus metus. Tuo pačiu sutaupytume ir šaldymo išlaidas. Tai – naujų pramogų kompleksas. Viskas būtų paprasta ir greitai įgyvendinama, jei netrūktų vienos „smulkmenos“ – lėšų.