Išlikime vieningi ir atsakingi

Šiandien žmonija susiduria su didžiausia bėda nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Siekiant stabdyti COVID-19 ligos plitimą, kaip rekomenduoja ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC), daugelyje pasaulio šalių paskelbta ekstremali padėtis, uždaromos sienos, ribojamas žmonių judėjimas, neveikia įstaigos, uždraudžiami vieši renginiai. Žmonės raginami išlikti ramūs, rūpintis savo ir aplinkinių sveikata, izoliuotis, be rimtos būtinybės neišeiti iš namų. Ne išimtis ir Lietuva. Vyriausybei paskelbus ekstremalią padėtį ir visuotinį karantiną, Druskininkų savivaldybė reagavo nedelsdama. Dar sekmadienio rytą sušauktas skubus Savivaldybės administracijos vadovų ir specialistų posėdis, o pirmadienį jau posėdžiavo ekstremalių situacijų komisija.

Druskininkų savivaldybės vadovai ir specialistai visą savaitę kasdien renkasi į posėdžius ir, laikydamiesi karantino taisyklių, aptaria esamą situaciją bei Druskininkams svarbius veiksmų planus. Trečiadienį posėdyje dalyvavo ir Seimo narys Z. Streikus/Laimos Rekevičienės nuotraukaVyriausybei paskelbus ekstremalią padėtį ir visuotinį karantiną, Druskininkų savivaldybė reagavo nedelsdama/Roberto Kisieliaus nuotrauka

Situacija stabili

Kaip informavo Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje dalyvavęs Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas, situacija Savivaldybėje yra stabili, koronaviruso susirgimų atvejų iki trečiadienio vakaro, kol buvo rengiamas šis mūsų savaitraščio numeris, Druskininkų savivaldybėje nebuvo fiksuota.

Pirmadienį posėdyje dalyvavo visų atsakingų institucijų: ligoninės, Visuomenės sveikatos centro, poliklinikos, gaisrinės, komunalinio ir butų ūkių, policijos vadovai. Visi jie yra pasirengę ir vykdo savo funkcijas pilnu pajėgumu.

Jeigu pradėtų trūkti vietų centrinėse šalies ligoninėse ir į jas nebūtų priimami druskininkiečiai, Druskininkų ligoninė jau pasiruošusi perorganizuoti vidinius resursus ir darbą, sudarant galimybę juos hospitalizuoti.

Savivaldybė prisideda ir prie regioniniams centrams skirtų mobilių stotelių įrengimo, suformuota mobili keturių sveikatos specialistų komanda, kurie dalyvaus Alytuje organizuojamoje stotelėje atliekant tyrimus žmonėms, kurie iš anksto užsiregistruos karštąja linija 1808. Dedamos pastangos dėl Druskininkų savivaldybės gyventojų sveikatos patikrinimo ir ištyrimo mūsų ligoninėje.

Miesto ligoninė jau yra paruošusi specialias patalpas, kuriose būtų guldomi infekuoti asmenys. Nuo kovo 16 dienos VšĮ Druskininkų ligoninėje atšauktos visos planinės hospitalizacijos, planinės operacijos, ambulatorinės konsultacijos ir paslaugos konsultacinėje poliklinikoje, dienos chirurgijos paslaugos (diagnostinės echoskopijos, rentgeno paslaugos), laikinai nebus atliekamos mamogramos. Priėmimo skubios pagalbos skyriuje bus teikiama būtinoji pagalba. Onkologinėmis ligomis sergančiųjų gydymui šios sąlygos negalioja. Tai reiškia, kad visos paslaugos, kurių reikia onkologinėmis ligomis sergantiems, turi būti suteiktos net ir karantino laikotarpiu.

Visi pasiruošę

Paruošti specialūs automobiliai su reikalinga dezinfekcine ir kita įranga, užtikrintos saviizoliacijos vietos asmenims, kurie neturi galimybės saviizoliuotis namuose. Užtikrintas savivaldybės darbuotojų nuotolinis darbas, užtikrinant visų reikalingų paslaugų suteikimą gyventojams.

Druskininkų ligoninės laboratorija turi imunologinį tyrimų analizatorių Maglumi, kuriuo gali profesionaliai atlikti tyrimus dėl korona (COVID-19) viruso. Tereikia specialių reagentų. Komunikuojama su tiekėjais, kaip įmanoma juos greičiau pristatyti.

Gavus leidimą iš valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo Aurelijaus Verygos, Sveikatos apsaugos ministerijos ir Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos šiuos tyrimus bus galima atlikti ir Druskininkuose.

Druskininkų butų ūkis yra pasirengęs ir turi pakankamai priemonių bei dezinfekcinio skysčio, reikalui esant, atlikti laiptinių, kitų patalpų, įskaitant ir transporto priemones, dezinfekciją.

Policija stebi situaciją, kaip verslo įstaigos laikosi karantino režimo ir yra pasirengę ateiti į pagalbą medikams, sprendžiant priverstinio karantino problemas.

Į mero kreipimąsi dėl pagalbos noriai atsiliepė miesto verslininkai, kurie pasiūlė paslaugų, kad būtų užtikrinta saviizoliacija, drabužių valymo, skalbimo, dezinfekcijos paslaugos, maitinimas socialiai pažeidžiamiems žmonėms. Vienas iš užsienio grįžęs žmogus jau yra saviizoliacijoje, kuriai patalpas parūpino verslininkai.

Dirbame visi kartu

„Nežinomybės daug, bet visiškas tarpusavio supratimas ir geranoriškas bendradarbiavimas su medikais, verslininkais, tarnautojais, pareigūnais vyksta pilnu pajėgumu. Druskininkiečiai jau ne kartą parodė, kad sugebame susitelkti ir nuoširdžiai dirbti kartu. Tai ramina, – sakė Savivaldybės meras R. Malinauskas.

– Reikiamų priemonių esamai situacijai kontroliuoti šiai dienai savivaldybėje yra pakankamai. Dėl papildomų priemonių kreiptasi į Vyriausybę ir kitas atsakingas institucijas, kad, poreikiui padidėjus, būtume pasiruošę.“

Druskininkų ligoninė dabar turi 6 plaučių ventiliavimo aparatus. Meras R. Malinauskas informavo, kad yra užsakyti dar 2 papildomi, taigi bus jau 8 plaučių ventiliavimo aparatai. Ruošiamasi įvairiems viruso plitimo scenarijams. Organizuojamas ir papildomų kaukių pirkimas, kad būtų galima papildyti medicinos personalo apsaugos rezervus.

„Esame užtikrinę saviizoliacijos vietas tiems asmenims, kurie neturi galimybės saviizoliuotis namuose, kad jie su užkratu nepareitų į šeimą ir platesnę bendruomenę. Taip pat ir medicinos personalui, kurie nuspręs izoliuotis nuo savo šeimų, – informavo meras. – Karantino laikotarpiu netaikysime mokesčio už vaikų išlaikymą priešmokyklinėse ugdymo įstaigose. Nenutraukiamos nemokamo maitinimo teikimo paslaugos socialinės paramos mokiniams, kuriems jos priklauso. Suderinta, kaip produktai pasieks šias šeimas. Labai dėkingas Druskininkų verslininkams, iš kurių nuolat gauname įvairių pasiūlymų, kuo jie gali mums padėti. Vienybė labai padeda.“

Nuspręsta nuo ketvirtadienio maksimaliai riboti viešąjį transportą, užtikrinant didesnę gyventojų apsaugą nuo viruso plitimo. Bus palikti svarbiausi maršrutai ir suderintas autobusų išvykimo laikas. „Oras šyla, kviečiu naudotis savo transportu, prisiminti dviračius, paspirtukus. Kadangi ne visi turi dviračių priemonių, todėl pagalbos kreipėmės į verslininkus. Jau atsiliepė keletas, kurie pasirengę suteikti dviračių ir paspirtukų ilgalaikei nuomai. Sutarta, kad jie teiks paslaugą nuotoliniu būdu, laikantis visų apsaugos reikalavimų“, – kalbėjo R. Malinauskas.

Mišios – internetu

Puikų pavyzdį parodė ir Druskininkų bažnyčios klebonas Vaidas Vaišvilas. Jis paragino miestiečius neiti iš namų. „Tai mūsų pilietinė pareiga – būkite atsakingi! Mieste vaikšto daug vyresnio amžiaus žmonių, paprotinkime miesto senukus, garbaus amžiaus kaimynus likti namuose ir niekur neiti. Jei reikia mano pagalbos ar pokalbio Jūs visada galite man paskambinti arba parašyti žinute. Mano tel. 8 682 58343”, – į parapijiečius kreipėsi klebonas Vaidas. Mišios iš Druskininkų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčios transliuojamos internetu ir kasdien sulaukia keleto tūkstančių peržiūrų.

Likime saugūs ir elkimės atsakingi

O savo miesto gatvėmis druskininkiečiai vaikščioti tikrai nesigėdija. Jie paprasčiausiai saugosi, galbūt – dar nuoširdžiau ir rūpestingiau, nei didmiesčių gyventojai. Tokie ir išlikime – orūs, rimti, draugiški ir paslaugūs. Nepasiduokime pigių politikierių provokacijoms ir sensacijų troškimams.

Druskininkų savivaldybė gyventojams aktualiausią informaciją pateiks ir savaitraštyje „Mano Druskininkai“, kad ji pasiektų tą dalį druskininkiečių, kurie nesinaudoja elektroninėmis informavimo priemonėmis ir socialiniais tinklais.

 „Mano Druskininkai“ informacija