Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje aptartas Druskininkų pasirengimas galimoms branduolinėms ir radiologinėms avarijoms bei COVID-19 antrosios bangos grėsmės

Praėjusį penktadienį Druskininkų savivaldybėje sušauktame Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje buvo aptarti galimos COVID-19 antrosios bangos ir Savivaldybės pasirengimo branduolinėms ir radiologinėms avarijoms klausimai. Posėdyje dalyvavo Savivaldybės vadovai, administracijos specialistai, komisijos nariai – atsakingų institucijų atstovai.

Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje aptarti galimos COVID-19 antrosios bangos ir Savivaldybės pasirengimo branduolinėms ir radiologinėms avarijoms klausimai/Dianos Sinkevičiūtės nuotrauka

Savivaldybės gydytoja Eglė Sadauskaitė išsamiai papasakojo, kokių veiksmų buvo imtasi, šalyje paskelbus karantiną ir pasidžiaugė, kad dėl bendruomenės susitelkimo ir supratingumo Druskininkų savivaldybėje nebuvo fiksuota nė vieno užsikrėtimo šia infekcija atvejo. E. Sadauskaitė komisijai išsamiai papasakojo apie klaidingus dviem druskininkiečiams neva užfiksuotus šios infekcijos atvejus, kai, ilgai nedelsus padaryti pakartotiniai tyrimai aiškiai parodė, – infekcijos nėra.

Posėdyje atkreiptas dėmesys, kad Lietuvos situacija, kalbant apie koronaviruso suvaldymą, bendrame Europos šalių kontekste yra labai gera.

Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje apsvarstytas ir Druskininkų savivaldybės pasirengimo branduolinėms ir radiologinėms avarijoms klausimas.

Praėjusią savaitę nuotoliniu būdu visoms savivaldybėms buvo organizuotas Vidaus reikalų ministerijos pasitarimas, kaip reaguoti į galimą branduolinį pavojų, kylantį dėl Lietuvos pašonėje, Baltarusijoje, esančios atominės Astravo elektrinės.

Pasitarime pristatyta, kad Lietuvos savivaldybės yra suskirstytos į tris grupes, pagal pavojaus lygmenis, kurie nustatyti, vertinant tokius veiksnius, kaip savivaldybės atstumas nuo Astravo atominės elektrinės.

Druskininkų savivaldybė patenka į trečiąjį lygmenį, vadinamą saugią zoną, nes nuo Astravo atominės elektrinės yra nutolusi daugiau kaip 100 km. Trečioje, saugioje zonoje, esančiai Druskininkų savivaldybei jokie papildomi reikalavimai ar užduotys nekeliami, šiai zonai nereikalingos jodo tabletės.

Pasirengimas reaguoti į galimas grėsmes Druskininkų savivaldybėje bus vykdomas, vadovaujantis ministerijos nurodymais.

Kaip pažymėjo Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė V. Jurgelevičienė, Druskininkų savivaldybėje bus imtasi visų būtinų prevencijos priemonių: „Pagal ekspertų skaičiavimus, patenkame į saugią zoną, tačiau vertiname galimas grėsmes, formuojame civilinės saugos rezervą, bendradarbiaujame su valstybės atsakingomis institucijomis. Mieste ir seniūnijose yra įrengtos įspėjamosios sirenos, jos yra atnaujintos ir veikia visoje Savivaldybės teritorijoje.“

Druskininkų savivaldybės tinklapyje netrukus atsiras ir specialus informacinis skydelis, kuriame gyventojai ir verslo bendruomenė galės rasti visą svarbiausią informaciją, susijusią su pasirengimu reaguoti į galimas branduolines ar radiologines avarijas Baltarusijos atominėje elektrinėje.

Ekstremalių situacijų posėdžio metu aptarti ir kiti aktualūs klausimai: miškų gaisringumas, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Druskininkų skyriaus darbo iššūkiai, policijos darbo aktualijos.

Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkė, Savivaldybės administracijos direktorė Vilma Jurgelevičienė atkreipė dėmesį, kad savivaldybės su tokio lygio ekstremalia situacija susidūrė pirmą kartą, todėl visoms institucijoms tai buvo nauja patirtis: „Šiandien jau galime įvertinti, ką darėme teisingai, o kur reikėtų labiau pasitempti. Be abejo, nesame apdrausti nuo pasikartosiančios pandemijos, tačiau mūsų patirtis rodo, kad visuomenės sąmoningumas yra labai svarbus veiksnys, padedantis išvengti susirgimų. Šiuo metu esame sukaupę nemažą apsaugos priemonių rezervą, jį turi ir mūsų gydymo įstaigos.“