Druskininkuose karo pabėgėlių iš Ukrainos srautas stabilizuojasi

Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja B. Petrikienė informavo, kad šiuo metu mūsų kurorte gyvena apie 500 karo pabėgėlių iš Ukrainos/Dianos Sinkevičiūtės nuotrauka

Nesibaigiant Rusijos agresijai Ukrainoje, pabėgėlių skaičius Lietuvoje jau artėja prie penkiasdešimties tūkstančių. Naujaisiais duomenimis, Druskininkuose įsikūrė pusė tūkstančio pabėgėlių iš Ukrainos.

Kaip pasakojo už šių žmonių reikalus Druskininkuose atsakinga Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Bronė Petrikienė, šiuo metu mūsų kurorte gyvena apie 500 pabėgėlių – 360 moterų ir 140 vyrų (iš jų – 103 berniukai ir jaunuoliai iki 15 metų, 7 vyrai vyresni nei 60 metų, dar 30 vyrų – 16-59 metų).

Nors Ukraina neleido vyrams nuo 18 iki 60 metų išvykti iš šalies, tačiau kai kurie iš jų turėjo tokią teisę – tai neįgalieji, netinkami karinei tarnybai, vyrai, auginantys neįgalius vaikus ir daugiavaikių šeimų tėvai.

Šiuo metu daugiausia pabėgėlių Druskininkuose įsikūrę privačiame sektoriuje, o 63 ukrainiečiai apgyvendinti „Eglės sanatorijoje“.

„Pabėgėlių pasipildymas yra sulėtėjęs, daugiausia jų pas mus buvo nuo kovo 7 iki kovo 22 dienos. Dabar pasipildo po 5-6 per dieną. Druskininkai jau yra užsipildę, gyvenamųjų vietų druskininkiečiai beveik nedeklaruoja – nebėra laisvų. Kai tik atsiranda butas, jis iškart yra apgyvendinamas“, – pasakojo B. Petrikienė. Ji sakė, kad jau 42 Druskininkuose įsikūrę ukrainiečiai rado darbą ir dirba.

Leidimą laikinai gyventi Lietuvoje turi nedaug ukrainiečių, dabar tik prasideda leidimų išdavimas, nes jis suteikiamas per 3-4 savaites. Druskininkuose yra tik keliasdešimt žmonių, kurie yra gavę šį leidimą.

„Turintieji leidimą laikinai gyventi Lietuvoje, turi teisę gauti socialinę pašalpą. Jie ateina pas mus, parašo prašymą socialinei paramai, ji yra tokio paties dydžio, kaip ir Lietuvos gyventojams“, – pasakojo B. Petrikienė.

Ukrainiečiams jau išdalinta 500 maisto kortelių, jos yra 115 eurų vertės. Šią savaitę ukrainiečius jau pasieks ir Maisto banko paketai.

B. Petrikienė sakė, kad pabėgėlių situacija Druskininkuose stabilizavosi, didžiausias iššūkis buvo – pasirūpinti devyniais vaikais, į Druskininkus iš Ukrainos atvykusiais be tėvų.

„Kasdien sulaukiame ukrainiečių skambučių, kreipiasi savivaldybės gyventojai dėl kompensacijų už suteiktą būstą, sulaukiame įvairaus turinio klausimų. Pradžioje buvo visiems nelengva, paskambindavo būstų šeimininkai ir klausdavo: „Turime ukrainiečius, ką su jais daryti?“ Ir mes pradžioje nežinodavome, ką jiems atsakyti, dabar viskas stoja į savas vietas“, – pasakojo Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja.

Savivaldybė daugeliui ukrainiečių suteikia galimybę nemokamai naudotis viešuoju transportu. Kai kuriems vaikams transportas yra nemokamas, tai sprendžia kiekviena mokykla, kurioje mokosi ukrainiečiai. Nemokamai po Druskininkus gali važinėti ir dirbančios ukrainiečių moterys.

„Mūsų žmonės geri, socialiniuose tinkluose dalijasi daiktais, Veisiejų g. 17 esančiame Socialinių paslaugų centre aktyviai dirba savanoriai, jie dalija drabužius, ten jiems padeda ir dvi ukrainietės savanorės. Smagu, kad ukrainiečiai nori dirbti, taip pat noriai mokosi lietuvių kalbos – visi norintieji nesutelpa į vieną grupę“, – džiaugėsi B. Petrikienė.

Pagal Druskininkų savivaldybės informaciją parengė Laimutis Genys