Druskininkai 2011-2015 metais: naujas tiltas per Nemuną ir dėmesys kaimiškosioms bendruomenėms

Per 2011 m. rinkimus ketvirtą kartą iš eilės druskininkiečiai Druskininkų vairą atidavė į Ričardo Malinausko komandos rankas (17 mandatų iš 25). Mero pavaduotoja – Kristina Miškinienė, nuo 2012 m. – Linas Urmanavičius.

2011-2015 m. kadencijos Druskininkų savivaldybės taryba/Druskininkų savivaldybės archyvo nuotrauka

2011 m. Druskininkai pirmieji Lietuvoje priėmė sprendimą dėl visame pasaulyje plačiai taikomos vietinės rinkliavos už naudojimąsi kurorto viešąja infrastruktūra. Priėmus sprendimą dėl šios rinkliavos, tais pačiais metais, galimai įkalbėti liberalo V. Trinkūno ir pasinaudoję Seimo narių padėtimi, penki Seimo nariai – Jurgis Razma, Valentinas Mazuronis, Erikas Tamašauskas, Algis Čaplikas ir Antanas Baura, apskundė Druskininkų savivaldybės tarybos sprendimą, siekdami jį panaikinti, net nesigilindami į jo priėmimo teisines bei ekonomines aplinkybes. Po beveik metus trukusio bylinėjimosi, 2012 m. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas konstatavo, kad Druskininkų savivaldybė, įvesdama minėtą rinkliavą, nepažeidė teisės aktų ir Seimo narių skundą galutinai atmetė, kaip nepagrįstą. Vėliau Druskininkų pavyzdžiu pasekė ir rinkliavas įvedė kiti Lietuvos kurortai bei didmiesčiai. Surinktas lėšas Druskininkų savivaldybė naudoja kurorto reklamai bei viešosios infrastruktūros puoselėjimui. Manoma, kad būtent nuo šio fakto buvo užsuktas purvo pylimo mechanizmas ant Druskininkų ir savivaldybės vadovų, kuris tęsiasi iki šiol.

Šioje kadencijoje buvo patvirtintas Druskininkų savivaldybės plėtros 2014-2020 m. strateginis planas, kurio tikslas – užtikrinti vietos gyventojams aukštą gyvenimo kokybę, sudaryti palankesnes sąlygas kūrybai, verslo plėtrai, ekonominio konkurencingumo didinimui, investicijų pritraukimui. Plane numatyti tokie projektai, kaip Lynų kelias, Menų kalvė, K. Dineikos sveikatingumo parko atnaujinimas ir kiti.

2011 metų pabaigoje atidarytas naujasis Parko tiltas. Iš viso investuota apie 11,5 mln. eurų. Projektas – ne tik tilto statyba, bet Aušros gatvės Baltašiškėje, naujo dviračių tako iki „Snow Arenos“ nutiesimas, naujos automobilių aikštelės įrengimas, tilto prieigų ir nuvažiavimų sutvarkymas. Šio tilto atsiradimo istorija – išskirtinė. Norint gauti finansavimą tokiam dideliam objektui, reikėjo aukščiausių šalies vadovų palaiminimo. Meras R. Malinauskas kreipėsi į tuometį Ministrą Pirmininką Algirdą Brazauską, kuris, išklausęs projekto pristatymą, pirmiausia paklausė, kiek Druskininkai turi gyventojų, kad kurortui reikia dviejų tiltų kas kilometrą. Merui pasakius gyventojų skaičių, A. Brazauskas draugiškai pasakė, kad tai per didelis, nerealus projektas tokiam mažam miestui. Tačiau tuo viskas nesibaigė. Gavęs neigiamą atsakymą, meras R. Malinauskas su šviesaus atminimo Seimo nariu, profesoriumi Justinu Karosu nuvažiavo pas susisiekimo ministrą (tuo metu juo buvo A. Butkevičius) ir juokais paklausė, ar ministro kabinete kas nors yra organizavęs bado streiką? „Sakėme, kad, jeigu negausime finansavimo šitam projektui, mes būsime pirmieji, ministro kabinete surengę bado streiką. Ministerija tuomet skyrė 2 mln. litų (apie 815 tūkst. eurų), nuo to viskas ir prasidėjo“, – šiandien su šypsena naujojo tilto pradžios istoriją prisimena R. Malinauskas.

Šio projekto įgyvendinimas išsprendė kurorto plėtros, pasiekiamumo, turistų srautų valdymo ir kitus svarbius klausimus. Užtikrinamas geresnis susisiekimas Gailiūnų ir Baltašiškės gyventojams, iš kurorto centro išvykstantiems turistams lengviau pasiekti netoliese esančią „Snow Areną“ ir kitus traukos objektus.

Druskininkų gyventojai ir kurorto svečiai nuo 2012 metų liepos gali grožėtis M. K. Čiurlionio paveikslų reprodukcijomis – visame mieste pastatyti molbertus primenantys stendai.

2012 metais buvusio vaikų darželio vietoje duris atvėrė neatpažįstamai pasikeitusi moderni Druskininkų viešoji biblioteka. Joje suformuotos atviros ir patogios erdvės, kuriose vyksta daug įvairių renginių. Druskininkų viešoji biblioteka po rekonstrukcijos iš išorės primena užverstą knygą.

2012 metais Druskininkų savivaldybė viena iš pirmųjų šalyje pradėjo įgyvendinti daugiabučių namų modernizavimą. Pagreitį pagavusi renovacija iki šiol vykdoma sėkmingai – Druskininkai ne kartą rodyti, kaip gerosios praktikos pavyzdys.

2013 metais renovavus senąją katilinę (Veisiejų g. 17), duris atvėrė Jaunimo užimtumo centras. Pirmame pastato aukšte įrengta didžioji 260 sėdimų vietų salė, kurioje organizuojami jaunimo renginiai ir bendruomenei svarbios šventės. Antrame aukšte įrengtos administracinės patalpos, trečiame – atvira jaunimo erdvė, konferencijų ir choreografijos salės. Buvusios katilinės kiemas buvo itin užterštas naftos produktais, todėl jo sutvarkymui buvo parengtas atskiras projektas. Reikėjo pakeisti gruntą, tik tada buvo galima įrengti jaunimo erdves. Išvežus užterštą žemių sluoksnį, buvo sutvarkyta aplinka: įrengtas sporto aikštynas su krepšinio, tinklinio, teniso aikštelėmis. Lauke įrengta vasaros scena ir amfiteatras su 600 sėdimų vietų.

2013 metais iš pagrindų buvo atnaujintas Taikos ir Šv. Jokūbo gatvių skveras: senus medžius pakeitė nauji želdynai, nušiurusią skulptūrą – T. Gutausko skulptūra „Svetingumo vartai“. Pasagoje įkomponuoti 16 kaimyninių tautų laimės bei sėkmės ženklų. Šalia skulptūros įrengtas visų 16 valstybių simbolius paaiškinantis plieninis stovas.

2013 metais lankytojams duris atvėrė renovuotas, ir išore, ir vidumi neatpažįstamai pasikeitęs Druskininkų miesto muziejus. Įgyvendinus daugiau kaip 1 mln. eurų kainavusį projektą, sutvarkytas Valstybės saugomo kultūros paveldo objekto interjeras, muziejaus terasa, nuo kurios atsiveria vaizdas į Druskonio ežero pakrantę.

2013 metais Druskininkuose atidaryta biomasės katilinė. Tai – didelis laimėjimas Druskininkams, nes buvo galima pereiti prie tuo metu pigesnių atsinaujinančių išteklių – biokuro.

2011-2015 metais buvo toliau investuojama į ugdymo įstaigas. 2013 metais lopšelyje-darželyje „Žibutė“ atnaujintos patalpos mažiesiems, 2014 metais duris atvėrė kapitališkai renovuotas visas M. K. Čiurlionio meno mokyklos muzikos skyrius ir jo inžinerinė infrastruktūra.

2014 metais Druskininkų kurortas šventė 220 metų jubiliejų. Ta proga pirmąją Kurorto šventės dieną M. K. Čiurlionio ir V. Kudirkos gatvių sankryžoje iškilmingai atidarytas kurorto jubiliejui skirtas pilonas „220 priežasčių – Kodėl Druskininkai?“. Druskininkų savivaldybė skelbė konkursą ir klausė žmonių: kodėl Druskininkai? Konkurse sudalyvavo daugiau nei 400 dalyvių iš visos Lietuvos. Populiariausių priežasčių autoriai buvo apdovanoti organizatorių prizais, o pačios geriausios ir originaliausios priežastys įamžintos simboliniame stende.

Kurorto jubiliejaus proga buvo surengta mokslinė konferencija „Druskininkų kurorto istorija: 220 metų kelionė į sėkmę“. Iškilmingame Tarybos posėdyje Garbės piliečių regalijos įteiktos trims naujiems Druskininkų garbės piliečiams: Grūto parko įkūrėjui Viliumui Malinauskui, tautodailininkui Antanui Česnuliui, UAB „Draugystės sanatorija“ direktorei Violetai Kaubrienei.

2014-ais metais Druskininkai Turizmo departamento skelbtame mėgstamiausio miesto konkurse laimėjo pirmąją vietą – ant „Snow Arenos“ stogo buvo įrengtas didžiausias pasaulyje LIKE ženklas. LIKE ženklo aukštis – 8,5 metro, užrašo DRUSKININKAI raidžių aukštis beveik 5 metrai, viso ženklo ilgis – 57 metrai.

2013 metais Viečiūnuose duris atvėrė rekonstruotas modernus ir erdvus bendruomenės centras, šalia centro sutvarkytas parkas, kuriame įrengti suoliukai, nauja vaikų žaidimų aikštelė.

2011-2015 metais ypatingas dėmesys buvo skiriamas kaimiškosioms bendruomenėms.

Minėtu laikotarpiu duris atvėrė arba buvo pradėti renovuoti arba statyti beveik visų kaimiškųjų bendruomenių namai. Savo bendruomenių namus turi 9 (iš 10) bendruomenės: Ricielių, Viečiūnų, Leipalingio, Neravų, Jovaišių, Stračiūnų, Bilso, Švendubrės, Jaskonių ir Naujasodės bendruomenės.

Per šią kadenciją Druskininkų savivaldybei įteikti net du „Auksinių krivūlių“ apdovanojimai.

2011 metais Druskininkų savivaldybei „Auksinių krivūlių“ apdovanojimuose įteikta nominacija „Šviesiausias miestas“. Ją skyrė LR Švietimo ir mokslo ministerija, įvertinusi pasiekimus, darbą švietimo srityje ir Druskininkų savivaldybės pastangas, kad mažieji druskininkiečiai turėtų šviesias ir gražias mokymosi, kūrybos bei sporto erdves.

2014 metais „Auksinę krivūlę“ Druskininkų savivaldybei skyrė Europos komisijos atstovybė. Nominacija „Stipri bendruomenė – stipri Europa“ savivaldybei įteikta už skirtingų amžių grupių bendruomenės narių subūrimą po vienu stogu. Druskininkų savivaldybė, perėmusi nenaudojamas senosios miesto katilinės pastatą, jį renovavo. Dabar po vienu stogu veikia ir darniai sugyvena Druskininkų Jaunimo užimtumo centras bei daugybė nevyriausybinių organizacijų.

Kas įvyko Druskininkuose 2011-2015 m.?

2011 m. Įkurtas trečiojo amžiaus universitetas

2012 m. Pirmą kartą tarp Druskonio ir Vijūnėlės pražydo tūkstančiai narcizų

2012 m. Atidaryta B. Lubio sakurų alėja

2012 m. Atidarytas kompleksui „Grand SPA Lietuva“ priklausantis viešbutis „Dzūkija“

2012 m. Po rekonstrukcijos duris atvėrė restoranas-vyninė „Sicilia“

2012 m. Druskininkuose Žydrūnas Savickas patraukė 20 sujungtų automobilių, kurių bendras svoris – 27 tonos 513 kilogramų ir pasiekė naują Gineso rekordą.

2012 m. Įkurta asociacija „Druskininkų klubas“

2013 m. Atidaryti atostogų namai „Saka“

2013 m. Kurorto šventėje druskininkiečiai pasiekė masiškiausio mineralinio vandens gėrimo rekordą

2013 m. Atidaryta „Gero skonio krautuvėlė“

2013 m. Atidarytas viešbutis „Art Hotel“

2013 m. Atidarytas renovuotas sanatorijos „Belorus“ baseino ir pirčių bei purvo gydyklų kompleksas

2013 m. PSPC patalpose duris atvėrė Psichikos dienos centras

2014 m. Pristatytas sveikus ir neįgaliuosius bendruomenės narius vienijantis klubas „ERZON“

2014 m. kurorto centre duris atvėrė vila „Arnika“

2014 m. Pirmą kartą organizuotas  „LTeam“ Žiemos festivalis

Algis Bolys, 2011-2015 m. kadencijos Tarybos narys: „2011 m. tapęs Tarybos nariu, labai džiaugiausi žmonių pasitikėjimu. Buvau išrinktas Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininku. Labai smagu dirbti su motyvuota, veržlia, energinga komanda. 2011 m. kurortas jau išgyveno klestėjimo laikotarpį, nuolat duris atverdavo naujos įstaigos, plėtėsi sveikatinimo sektoriaus pasiūla, gražėjo miesto zonos. Buvo pasiūlyta daug nematytų ir puikių sprendimų. Vienas iš jų – žydinčių narcizų laukas, iki šiol savo ypatingu vaizdu pritraukiantis minias skirtingo amžiaus žmonių iš įvairiausių šalių.

Šios kadencijos metu vienas iš įsimintinų inicijuotų darbų buvo ir „pagalvės mokestis“, sukėlęs didelį opozicijos pasipriešinimą bei prieštaravimą. Jis pasiteisino visu šimtu procentų. Žinoma, reikėjo daug energijos ir tvirtybės atlaikyti kritiką, bet buvome pirmi, drąsiausi, nesitraukėme ir įgyvendinome gerąjį scenarijų. Šiuo laikotarpiu atsigavo švietimo įstaigos, buvo atnaujintos, renovuotos jų patalpos, aikštynai.

Atidarytas ir vienas iš grandiozinių projektų – žiemos pramogų kompleksas „Snow Arena“. Šią dieną matome, kaip „Snow Arena“ atsigauna, pritraukia didelius lankytojų srautus, kompleksą iš naujo atranda viso pasaulio slidininkai. Džiugina sumanių vadovų darbas, matant ateities perspektyvas, kryptingai dirbant vardan didelių rezultatų. Esu labai laimingas ir didžiuojuosi tuo, ką matome šiandien, ko pasiekėme sunkiu, tačiau reikalingu ir kurortą prikėlusiu darbu. Turime daug motyvacijos ir planų. Druskininkų kurorto vardas nepaliaujamai skambės tarp geriausių pasaulio kurortų!“

Algimantas Šiaučiulis, 2011-2015 m. kadencijos Tarybos narys: „Visuomet buvau Druskininkų vystymosi sūkuryje, kadangi ėjau vadovaujamas pareigas. Buvau, esu ir būsiu Druskininkų miesto patriotas: domėjausi investicijomis, analizavau tolimesnes miesto perspektyvas. Vardan miesto gerovės norėjosi dalyvauti ir Savivaldybės tarybos rinkimuose, kad svariais savo darbais prisidėčiau prie miesto vystymosi, klestėjimo procesų įgyvendinimo. Galbūt labiau ne iš politinės, o ūkinės pusės. Tapęs Tarybos nariu ir pelnęs žmonių pasitikėjimą, labai entuziastingai pradėjau dirbti miesto labui. Puikiai prisimenu, kaip vyko 2011-2015 m. Tarybos mero rinkimai. Ne paslaptis, savo balsą atidaviau Ričardui Malinauskui, kadangi jo nuveiktuose darbuose, užsibrėžtuose tiksluose mačiau tęstinumą, didelę energiją ir gausybę puikių minčių. Nepolitikavau šiuo klausimu, žiūrėjau į Druskininkų gerąją perspektyvą, kas gali traukti vežimą toliau, kadangi darbai buvo stipriai įsibėgėję, miestas išgyveno klestėjimo, investicijų gavimo laikotarpį, norėjosi tik palaikyti šiuos darbus ir dirbti dėl vis geresnių rezultatų. Neužilgo atsiskyriau nuo Liberalų ir centro sąjungos. Tai jau buvo ne politiniai, o asmeniniai motyvai, žmogiškumo faktoriai. Laikiausi nuostatos, kad mažiau politikos – daugiau gerų ir prasmingų darbų, motyvavo nuveiktų darbų rezultatai, stiprus noras, kad Druskininkuose gyventi būtų galima vis geriau. Džiaugiuosi, kad bendromis jėgomis nuveikta tiek prasmingų, nesuskaičiuojama daugybė darbų, kurie sekė vienas paskui kitą, vardan šiandienos klestinčio ir vieno iš geriausių Europos kurorto vaizdo.“

Nadiežda Oleinik, 2011-2015 m. kadencijos Tarybos narė: „2011-ieji buvo pirmieji mano, kaip politikės, žingsniai. Tik pradėjusi eiti Tarybos narės pareigas, buvau sužavėta Savivaldybės komanda, Administracijos darbuotojais, jų disciplina, motyvacija, atsakingumu, žiniomis, geležine tvarka. Labai džiaugiausi, pakliuvusi į šias gretas. Jeigu kiekvienoje organizacijoje ir įstaigoje būtų tokia tvarka ir tikslus, atsakingas darbas, noras padaryti kažką ypatingai gero, judėti į priekį, nežiūrint nei į krizių laikotarpius, nei į laidomas kritikos strėles, gyventumėme visiškai kitame pasaulyje. Šio komandinio darbo patirtis pasiliks visam likusiam gyvenimui.

Širdis džiūgavo, kai matėme plūstančius turistus, negailinčius liaupsių išpuoselėtai miesto aplinkai, daugybei kokybiškas sveikatinimo paslaugas teikusių objektų. Kartu džiaugėmės pagerėjusia vietinių gyventojų gyvenimo kokybe, sukurtomis naujomis darbo vietomis. Atmintyje visuomet išliks daugybė puikių prisiminimų. Stebėjome, kaip vykdomi „Snow Arena“ komplekso statybos darbai, lipome į pastato aukštumas, slidinėjimo trasų teritoriją. Tuomet ėjau ir galvojau, nejaugi visa tai bus pas mus? Tai – ne sapnas? Tai – realybė, kurią sukūrėme savo nuosekliu darbu? Juk turėjome konkrečių planų, Druskininkus matėme, kaip vieną iš geriausių Europos kurortų. Šie gerosios praktikos pavyzdžiai ir užsispyrimas vardan miesto gerovės rodo – jeigu gyvenime žmogus turi tikslą ir kryptingai jo siekia, visada jį pasieks. Mūsų pavyzdys – meras R. Malinauskas, kuris leido pajausti, kad, turint tiek planų, tiek minčių, tiek energijos ir veržlumo, galima nuveikti žygdarbius.“

Druskininkų savivaldybės, asmeninio archyvo ir Laimos Rekevičienės nuotraukos

Druskininkų savivaldybės informacija