Druskininkai 2007-2011 metais: didysis gatvių atnaujinimo projektas ir „Snow Arena“ atidarymas

2007 metais šeštą kartą po Nepriklausomybės atkūrimo surengti savivaldybių tarybų rinkimai.

Daugiausia balsų druskininkiečiai atidavė socialdemokratų partijai (18 mandatų iš 25). Druskininkų savivaldybės meru trečią kartą iš eilės išrinktas Ričardas Malinauskas, mero pavaduotoja – Kristina Miškinienė.

2007-2011 metai Druskininkuose pažymėti ne tik naujais išskirtiniais projektais, bet ir gyventojams svarbios infrastruktūros atnaujinimu.

2007-2008 metais šalia M. K. Čiurlionio ir Vytauto gatvių sankryžos, ten, kur anksčiau buvo pieva, įrengtas žaismingas Muzikinis skveras. Jame esančios septynios skulptūros simbolizuoja septynias gamos natas.

2009 metais dėl ekonominės krizės Lietuvoje daugiau nei 60 proc. atpigus kelių darbų įkainiams, Druskininkų savivaldybė sugalvojo, kaip išnaudoti esamą situaciją – neturėdama pinigų ir nesiskolindama, sudariusi sutartį su verslu, Savivaldybė pasiryžo įgyvendinti grandiozinį savivaldybės kelių modernizavimo projektą.

2007-2011 m. kadencijos Druskininkų savivaldybės taryba/Druskininkų savivaldybės archyvo nuotrauka

Per 3 metus buvo atlikti suplanuoti darbai, visapusiškai sutvarkyti miesto ir kaimiškųjų teritorijų keliai, o už visus darbus sutarta apmokėti per 15 metų. Druskininkų savivaldybė įvykdė darbų už maždaug 17 mln. eurų. Jei šiuos darbus riekėtų vykdyti palaipsniui, įvertinus brangstančius įkainius, kainos išaugtų, o dabar Savivaldybei pavyko sutaupyti apie 5 mln. eurų. Įgyvendinus šį projektą, susisiekimo infrastruktūra – keliai, aikštelės, gatvės – pastebimai pakeitė savo veidą.

Druskininkų savivaldybėje pirmoji šalyje pradėjo švietimo tinklo pertvarką ir optimizavimą, siekdama užtikrinti kokybišką švietimo įstaigų darbą. Pirmą kartą pertvarkos planas patvirtintas 2001-2005 metų laikotarpiui, antrą kartą – 2005-2012 m. laikotarpiui.

Tęsiant pradėtą mokyklų tinklo optimizavimą ir įvertinus mokinių srautus, „Ryto“ gimnazija 2008 m. buvo perkelta į rekonstruotą Senamiesčio mokyklą.

„Saulės“ pagrindinė mokykla persikėlė į buvusias gimnazijos patalpas. Pirmą kartą „Atgimimo“ mokyklos pastato renovacija atlikta dar 2001 metais, o 2010 metais visiškai apšiltintas pastato stogas, pakeistos avarinių išėjimų durys, baigti keisti langai, apšiltintas pastato fasadas, rekonstruota sporto salė ir persirengimo kambariai. 2007 metais rekonstruotas ir išplėstas šios mokyklos pradinių klasių pastatas.

Leipalingio mokyklos renovacija buvo atlikta 2004 metais, o nuo 2010 metų mokyklos pastate veikia ir lopšelis-darželis „Liepaitė“ – mažųjų leipalingiečių ugdymui sukurta nauja, patogi, žaisminga erdvė. 2010 metais buvo baigta M. K. Čiurlionio meno mokyklos dailės skyriaus renovacija, o 2011 metais užbaigti lopšelio-darželio „Bitutė“ renovacijos darbai.

Savivaldybės pastangos, kad kurortas turėtų tvarkingą keleivių vežimo sistemą taip pat davė rezultatų. 2010 metų pradžioje Druskininkai tapo pirmuoju Lietuvoje miestu, kuriame keleiviai miesto ir priemiestiniais maršrutais aptarnaujami praktiškai naujais autobusais. UAB „Kautra“ vairuotojais įdarbinti druskininkiečiai buvo apmokyti dirbti nauja technika, jiems parūpintos tvarkingos uniformos. Pastatyti patogūs autobusų stotelių paviljonai, šalia jų įrengtos modernios informacinės švieslentės. Įdiegtas e-bilietas, kurį galima papildyti visuose autobusuose, UAB „Kautra“ informacijos taške bei internetu. Dar viena patogi naujovė, įgyvendinta Druskininkų savivaldybėj, – elektroninis moksleivio pažymėjimas, kartu naudojamas ir kaip e-bilietas.

2007 metais uždarytas eksploatuoti netinkamas Balainės sąvartynas, o Druskininkų savivaldybės teritorijoje surinktos atliekos pradėtos vežti į tais pačiais metais atidarytą Europos Sąjungos aplinkosaugos reikalavimus atitinkantį Alytaus regiono atliekų tvarkymo sąvartyną. 2008 m. buvo įvesta atliekų tvarkymo rinkliava ir iš pagrindų atnaujinta visa savivaldybės atliekų tvarkymo infrastruktūra. Laikai, kai, atvažiavus šiukšliavežiams, gyventojai, išgirdę jų mašinos signalą, bėga į lauką su kibirais šiukšlių, liko praeityje.

2010 metais Druskininkų savivaldybė kasmetiniuose Lietuvos savivaldybių asociacijos ir ministerijų apdovanojimuose, kuriuose iš visų 60 savivaldybių renkamos geriausios pagal ministerijų kuruojamas sritis, pelnė „Auksinę krivūlę“ „Už pasiekimus sveikatinimo srityje kuriant ir plėtojant modernų kurortą“. Nominaciją įsteigė LR Sveikatos apsaugos ministerija. Tai – antrasis „Auksinės krivūlės“ apdovanojimas, patvirtinęs, kad Druskininkų pasirinkta kryptis išsaugoti senąsias gydymo tradicijas ir jas derinti su moderniomis šiuolaikinėmis technologijomis yra teisinga.

2010-2011 metais įgyvendinti Vijūnėlės tvenkinio ir teritorijos aplink tvenkinį tvarkymo darbai. Iš Vijūnėlės tvenkinio išsiurbtas dumblas, pakrantėje suformuotas paplūdimys, pastatytos persirengimo kabinos, įrengtas viešasis tualetas, pastatyta pavėsinė, numatyta vieta paplūdimio kavinei, įrengta paplūdimio tinklinio aikštelė ir vaikų žaidimo aikštelės. Projekto metu taip pat atnaujinti ir įrengti dviračių takai, atnaujinti gėlynai, sutvarkytas apšvietimas, aplinką papuošė mažosios architektūros elementas – D. Matulaitės sukurta besikaunančių avinų skulptūra.

Šalia sutvarkytos Vijūnėlės tvenkinio teritorijos druskininkiečiams ir kurorto svečiams akis badė apleista trijų aukštų valčių prieplauka, per dvidešimt metų pavirtusi jaunimo pamėgta susibūrimų ir išgertuvių vieta. 2010 metais pastate kilo gaisras. Tuomečiai jos šeimininkai – UAB „Pamario namas“ – planavo statyti milžiniškus apartamentus su sraigtasparniui skirta aikštele. Specialiai jiems buvo išplėstas sklypas, patvirtintas detalusis planas, tačiau dėl ekonominių sunkumų planai liko tik popieriuje.

2010-2011 metais, bendradarbiaujant su Lenkijos Augustovo kurortu, buvo įgyvendintas bendras projektas, kurio metu buvo atnaujintas Gydyklų parkas. Svarbiausias Gydyklų parko akcentas ir kurorto puošmena – įspūdingo grožio Druskininkų muzikinis fontanas. Vos pradėjęs veikti, fontanas tapo lankomiausia kurorto vieta – trykštančios spalvingos vandens srovės, derančios su pasirinkta melodija, savo grožiu užburia druskininkiečius bei svečius. Gydyklų parke taip pat buvo nutiesti nauji pėsčiųjų ir dviračių takai, įrengti suoliukai poilsiui, parką papuošė modernūs, stilingi šviestuvai. Taip pat atnaujintos visos parko vejos, pasodinti nauji želdiniai ir gėlynai, visiškai rekonstruotas „Grožio“ šaltinis, jo prieigas papuošė stilingos skulptūros. Sutvirtinti Nemuno upės krantinės šlaitai. Pastatyta stela, skirta Lietuvos didžiajam kunigaikščiui ir Lenkijos karaliui Žygimantui Augustui.

2011 metai pažymėti ir ypatingu projektu: duris atvėrė pirmoji Baltijos šalyse uždara slidinėjimo trasa. Šį projektą Druskininkų savivaldybė įgyvendino viešos ir privačios partnerystės pagrindu (25 metams buvo pasamdytas koncesininkas, objekto nuosavybė priklauso Druskininkų savivaldybei). Bendra žiemos pramogų arenos projekto vertė – 106 mln. litų (apie 31 mln. eurų), iš kurių 40 mln. litų (apie 11,5 mln. eurų) – Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos, 67 mln. litų (apie 19,5 mln. eurų) – privačios investicijos. Du metus statyta „Snow Arena“ – vienas iš didžiausių projektų Druskininkų istorijoje. 8 hektarų teritorijoje išsidėstęs unikalus kompleksas, veikiantis visus metus, pritaikytas ir profesionaliems sportininkams, ir žiemos sporto mėgėjams bei pradedantiesiems slidininkams. „Snow Arena“ kompleksas yra vienas iš didžiausių visoje Europoje, bendras trasų ilgis – daugiau kaip 1100 m., plotis – 50 m. Komplekse taip pat įrengta 150 m. ilgio pradedančiųjų trasa bei 640 m. lauko trasa, veikianti šaltuoju metų sezonu.

Vytautas Kvedaras, 2007-2011 m. kadencijos Tarybos narys: „Kai 2007-ais metais mane išrinko į Druskininkų savivaldybės tarybą, buvo šiek tiek netikėta, bet tuo pačiu ir malonu, kad tapau šios komandos, kuri padarė daug įspūdingų žingsnių, reikšmingai pakeitusių miesto įvaizdį ir suteikusių naujų impulsų kurorto vystymuisi, nariu.

Druskininkai jau tuomet buvo tapę išskirtiniu Lietuvos miestu. Šviesiu miestu, kaip apibūdindavo atvykstantys svečiai, kurių buvo tikrai daug. Lietuvoje organizuota nemažai įvairių kongresų medicinos tematika, o po jų svečiai buvo supažindinami su šalies įžymybėmis. Paprastai organizatoriai veždavo ten, kur gražiausia ir reprezentatyviausia – į Nidą ir, žinoma, į Druskininkus.

O mes turėjome, ką parodyti: modernus vandens parkas, renovuotos balneoterapinės gydyklos, atnaujintos sanatorijos, išpuoselėti gėlynai, kokybiškam poilsiui būtina ramybė ir akivaizdūs progreso, dinamiško vystymosi ženklai. Ypač didelį įspūdį svečiams darė neįtikėtinas investicijų į miesto infrastruktūrą augimas.

2007-2008 metais prasidėjo pasaulinė finansinė krizė. Tuomet buvo juokaujama, kad Lietuvoje statybos vyksta tik Druskininkuose ir Vilniaus Santariškių ligoninėje, bet kiekviename juoke yra dalis tiesos. Vilniuje statybos dar tik vyko, o mes jau dirbome ką tik atnaujintoje ir modernizuotoje ligoninėje: šiuolaikiška įranga aprūpintos operacinės, erdvios palatos su atskirais sanitariniais mazgais bei dušais, šviesūs gydytojų kabinetai… Gydytojai nuolat kėlė kvalifikaciją Vokietijoje, Danijoje, Didžiojoje Britanijoje, JAV. Mokėmės patys ir parsivežtas modernias technologijas taikėme kasdieniame darbe.

Jeigu kažkas tuo metu ir dejavo, tai tik ne Druskininkai. Iki šiol žaviuosi drąsia ir unikalia Savivaldybės mero idėja krizės metu atnaujinti visų miesto gatvių dangą – dabar jau mažai kas beprisimena duobėtas bei sulopytas gatves. Laikas bėga, tačiau ir šiandien smagu būti prisidėjusiam prie apgalvotų, inovatyvių ir ilgalaikę išliekamąją vertę turinčių sprendimų įgyvendinimo.“

Ronata Balkaitienė, 2007-2011 m. kadencijos Tarybos narė: „Savo pirmąją kadenciją pasitikau pačiomis džiugiausiomis nuotaikomis ir puikia emocija. Gera buvo išgyventi Druskininkų virsmą, kurorto renesanso laikotarpį. Pradėjusi eiti Tarybos narės pareigas, pamačiau, kaip profesionaliai dirba Savivaldybės mechanizmas su aukštos kvalifikacijos specialistais. Pradėjus kadencijos darbus, gimė ir mano dukrelė Mėta, tačiau nepraleidau nė vieno posėdžio. Stengėmės, kad miestas keistųsi ir gražėtų, atitiktų vieno iš geriausių Europos kurortų įvaizdį.

Anksčiau dažnas sakydavo, kad tai – pensininkų miestas, tačiau šie epitetai kurortui nebeprilipo. Gražėjo ir keitėsi miesto infrastruktūra, ji buvo kuriama taip, kad atitiktų įvairaus amžiaus žmonių poreikius, būtų pritaikyta ir jaunoms šeimoms, auginančioms vaikus, kuriančioms gyvenimą kurorte. Atsigavo sveikatinimo paslaugų sektorius – norėjome pasiūlyti tik aukščiausio lygio paslaugas. Pokyčiai mieste buvo įgavę labai gerą pagreitį, dėl kurio, mūsų visų džiaugsmui, kurortas suklestėjo.“

Vida Krisiuvienė, 2007-2011 m. kadencijos Tarybos narė: „2007 m. tapau Druskininkų savivaldybės tarybos nare. Atėjusi dirbti, sutikau profesionalią vadovų bei Administracijos specialistų komandą. Smagu buvo drauge su kolegomis prisidėti prie miesto politinio gyvenimo ir realių pokyčių. Norėjosi padaryti daug teisingų žingsnių vardan Druskininkų, kaip aukšto lygio Europos kurorto, statuso. Tobulėjome, kiek įmanoma, savo energiją skyrėme naujiems darbams. Viskas buvo įdomu ir nauja. Miestas pradėjo išgyventi tikrą proveržio etapą: buvo atidaromi nauji objektai, įmonės, atsirado naujų investuotojų, daugėjo turistų.

Druskininkuose paslaugas pradėjusi teikti bendrovė „Kautra“ pakeitė miesto transporto veidą – į miesto kelius išjudėjo nauji, šiuolaikiški „Kautros“ autobusai.

Važiavome į užsienio keliones, kad galėtumėme atrasti naujų, veiksmingų, modernių sprendimų, pasisemti gerosios patirties. Brėžėme ateities gaires – ne tik galimus einamosios dienos variantus.

Nors Tarybos opozicija stengėsi trukdyti dirbti konstruktyviai, reikėjo daug bereikalingai aiškintis ir įrodinėti jų primestas tiesas, išlikome tvirta, vieninga komanda, kovojusi už Druskininkų kurorto klestėjimą, gyventojų gerovę. Visuomet didžiavausi ir didžiuojuosi, kad esu druskininkietė!“

Kas įvyko Druskininkuose 2007-2011?

2007 m. „Grand SPA Lietuva“ duris atvėrė vandens procedūrų ir pirčių kompleksas „SPA Druskininkai“

2007 m. Druskininkų ir Gardino savivaldybės pasirašė bendradarbiavimo sutartį dėl turizmo plėtojimo

2007 m. šalia „Europa Royal Druskininkai“ viešbučio duris atvėrė modernus 5 aukštų konferencijos centras

2007 m. pradėta vykdyti „Saulės sonata“ komplekso statybos

2008 m. atidarytas restoranas „Forto dvaras“

2008 m. sukurtas Druskininkų kurorto prekės ženklas

2009 m. Greitosios pagalbos medikai persikėlė į naujas patalpas

2009 m. Druskininkų garbės piliečio vardas suteiktas Bronislovui Lubiui

2009 m. Druskininkų „Registrų centras“ įsikūrė naujose patalpose

2009 m. Šalia „Saulės“ mokyklos įrengtas modernus sporto aikštynas

2010 m. Pastatyta skulptūra D. Banioniui

2010 m. Pastatyta skulptūra „Skrydis namo“ Žakui Lipčicui

Druskininkų savivaldybės archyvo ir Laimos Rekevičienės nuotraukos

Druskininkų savivaldybės informacija