Parlamentaras Z. Streikus: „Rinkėjus nuvilčiau, jei iš esmės keistųsi mano pažiūros“

Praėjusią savaitę Lietuvos politinę padangę sudrebino neeilinis įvykis – suskilo Seimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija. Nemaža dalis buvusių „valstiečių“ atsisakė Ramūno Karbauskio lyderystės ir prisijungė prie Sauliaus Skvernelio naujai suburtos frakcijos. Iš viso su S. Skverneliu valstiečius paliko dešimt LVŽS frakcijai priklausiusių politikų. Tarp jų – ir druskininkiečių į Seimą išrinktas Zenonas Streikus.

Z. Streikus: „Mano darbas Demokratų frakcijoje „Vardan Lietuvos“ – tai ir darbas vardan Druskininkų, Lazdijų krašto ir jų žmonių“/asmeninio archyvo nuotrauka

S. Skvernelio sukurta naujoji frakcija, kurią sudaro 13 Seimo narių, pavadinta Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“. Ji dirbs opozicijoje.

Apie pasitraukimą iš Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nulėmusias priežastis, naujosios frakcijos politinę kryptį ir vertybines nuostatas, įsipareigojimus rinkėjams kalbėjomės su parlamentaru Z. Streikumi.

– Jūs perėjote į S. Skvernelio suburtą naują frakciją. Kas paskatino tokiam žingsniui? Kokiomis vertybėmis remiasi į šią frakciją susibūrę parlamentarai?

– Kadangi tuomet buvau išvykęs, kvietimą jungtis į naują Demokratų frakciją „Vardan Lietuvos“ gavau pokalbio telefonu su S. Skverneliu metu. Apsispręsti nebuvo lengva, nes gerbiau bei gerbiu abu lyderius – ir S. Skvernelį, ir R. Karbauskį, vertinu jų drauge nuveiktus darbus Lietuvai, žmonėms.

Į didžiąją politiką 2016 metais mane pakvietė S. Skvernelis. Be to, naujoje frakcijoje dauguma jos narių yra mano bičiuliai, kurie savo žiniomis bei darbais praėjusios kadencijos metu ir Seime, ir Vyriausybėje sukūrė esminį proveržį Lietuvos socialinėje, ekonominėje, visuomenės saugumo ir kitose srityse. Jie nebuvo abejingi Druskininkų ir Lazdijų problemų sprendimui.

Apsispręsti padėjo ir naujos frakcijos kolegų tarpusavio bendravimo kultūra, valstybinis požiūris, siekimas kalbėtis ir ieškoti visiems priimtinų sprendimų. Tai visiškai atitiko mano požiūrį, kad nepakanka išlaikyti pagarbius santykius su saviškiais – reikia stengtis ir iš priešų daryti draugus bei pasekėjus, o ne atvirkščiai.

Valstybė nėra nei partijų, nei frakcijų nuosavybė. Vertybės glūdi žmogaus širdyje ir prote. Man buvo ir yra svarbi morali politika, pagarba žmogui bei jo nuomonei. Nepritariau ir nepritarsiu sprendimams, menkinantiems ir silpninantiems šeimą, legalizuojantiems narkotikų vartojimą ir platinimą, kertantiems šaknis lietuvių kultūrai, kalbai ir tradicijoms. Tą atspindi ir atspindės mano balsavimai.

– Ar apie savo sprendimą konsultavotės su savivaldybių, kurių ribose buvote išrinktas į Seimą, vadovais?

– Su Lazdijų mere Ausma Miškiniene buvau susitikęs, o su meru Ričardu Malinausku kalbėjausi telefonu, dar nepriėmęs sprendimo.

Jei požiūriai būtų iš esmės skyręsi, gal mano sprendimas būtų ir kitoks. Juk visų pirma mes drauge turime dirbti Druskininkų ir Lazdijų kraštui bei jų žmonių labui.

– R. Karbauskis teigia, kad palikusieji valstiečių frakciją išdavė savo rinkėjus. Ką galėtumėte atsakyti į tokius kaltinimus?

– Man atrodo, išduočiau rinkėjus tokiu atveju, jei iš esmės keistųsi mano pažiūros, vertybės ir sprendimai. Mes nepalikome, neišdavėme Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos, o tiesiog pasukome šiek tiek kitu keliu, kuriame mažiau politikavimo ir kritikos, daugiau klausymosi, kalbėjimosi, tarimosi ir pagarbos kito nuomonei.

– Ar išėjus į naująją frakciją, keisis Jūsų įsipareigojimai rinkėjams?

– Ne. Ne tik nesikeis, bet, manau, palengvės jų įgyvendinimo galimybės, net ir dirbant opozicijoje. Dar sykį patvirtinsiu, kad naujos frakcijos įkūrimas siejamas ne su priešų paieška ar vėlimusi į konfliktus, o su gebėjimu ieškoti valstybiškų sprendimų.

– Kokia bus naujosios frakcijos politinė kryptis, kokie svarbiausi klausimai, kuriuos frakcija įtrauks į Seimo posėdžių darbotvarkes? Kokius matote svarbiausius klausimus, kurių sprendimų laukia Jotvingių apygardos rinkėjai?

– Frakcijos politinė kryptis – centro kairė. Esame pasirengę būti konstruktyvia opozicija dabartiniams valdantiesiems ir sieksime, kad nauji sprendimai atlieptų žmonių ir valstybės interesus.

Iš Seimo rudens sesijoje pateiktų 430 teisės aktų nekuklią dalį sudaro frakcijos „Vardan Lietuvos“ pasiūlymai. Manau, kad jie prisidės prie socialinės nelygybės mažinimo, valstybės valdymo, ekonomikos ir žaliojo kurso klausimų sprendimo.

Druskininkiečiams svarbiu turėtų tapti Kurortų įstatymas, nekilnojamojo turto mokesčio pajamų tiesioginis skyrimas savivaldai, valstybinės žemės perdavimas savivaldai, turizmo trimečio finansavimo didinimas iš Valstybės biudžeto lėšų, smulkų verslą skatinantys įstatymai bei nutarimai ir sprendimai finansuoti Kultūros centro užbaigimo darbus, pasirengimo Pasaulio lietuvių žaidynėms bei daugybė mažesnių svarbių projektų.

Mano darbas Demokratų frakcijoje „Vardan Lietuvos“ – tai ir darbas vardan Druskininkų ir Lazdijų krašto ir jų žmonių.

Užsakymo Nr. MDR-322-01

Kalbino Laimutis Genys