Nuomonė: Susargdinti gali ir negatyvas laikraštyje

Šiandieną – Tarptautinė cukrinio diabeto diena. Man po kelių mėnesių bus aštuoniasdešimt metų, iš jų beveik dvidešimt sergu diabetu. Tad savotiški jubiliejai ant nosies.

Albinas Pilypas

Apie diabetą nemažai rašiau. Esu knygos „Diabetas – mano draugas“ autorius, tad rašyti apie tai lyg ir pakanka. Bet… Yra tokia populiari TV laida „Klauskite daktaro“, kurią žiūri dažnas druskininkietis. Ir, be abejonės, diabetikai. Prieš kelias savaites žiūrėjau vieną iš tokių laidų ir pašiurpau. Kalbėdamas apie diabetą, laidos vedėjas prof. Unikausas tvirtino, kad diabetikams reikia valgyti kuo mažiau gliukozės – geriau ir visai jos atsisakyti ir kuo daugiau judėti. Ką tai reiškia? Puikiai žinoma, kad žmogaus energijos šaltinis yra gliukozė, kuri ir gaunama iš angliavandenių. O jei organizmas jos negavo, tai kokios pasekmės? Judėdamas, net mąstydamas, žmogus sunaudos organizme esančią gliukozę ir … hipoglikemija. O nesiėmus priemonių, nepapildžius organizmo gliukoze, – diabetinė koma. Jei šalia nėra išmanančio žmogaus – neišvengiama mirtis.

Mano vienas draugas, kuris gydėsi insulinu, buvo mėgėjas išgerti, kaip ir aš savo laiku. Nežinodamas, kad alkoholis stipriai mažina gliukozės kiekį kraujyje, gerai neužvalgė angliavandenių ir … naktį jį užklupo mirtis. Mano žmonos bendraklasės vyrui naktį prasidėjo diabetinė koma, jis pradėjo dusti. Prabudo jo žmona ir per jėga sugrūdo į burną saldumynų – žmogus buvo išgelbėtas. Daug pasako tai, kad ta moteris yra vaistininkė, o jei būtų nelabai susigaudanti, kaip ankščiau minėto draugo žmona? Beje, taip ir knieti pasigirti. Tas minėtas pilietis prieš kelis metus gydėsi Santarų klinikose diabeto komplikacijas ir ten ligoniams buvo duodama paskaityti mano knygelė „Diabetas – mano gyvenimo palydovas“.

Visiems vieno recepto nėra, kiekvienam reikia surasti savą, bet yra bendri dėsningumai – racionali mityba ir judėjimas. Dar vienas iš tokių dėsningumų – pozityvus mąstymas. Tai tinka ne tik diabetikams, bet visiems žmonėms. Kokią literatūrą beskaitytum apie sveiką gyvenseną, visur tai pabrėžiama. Dabar skaitau vieno labiausiai pasaulyje skaitomo autoriaus Napoleono Hilo, parašiusio knygą „Mąstyk ir būk turtingas“, knygą „Pergudrauti velnią“. Ji buvo išleista, tik praėjus 70 metų po autoriaus mirties. Bet dabar knyga aktualesnė, nei autoriui gyvam esant. Joje taip pat labai pabrėžiamas pozityvus mąstymas, o velnio parankiniams tai – tiesiog nuodas. Ir skaitydamas net nusikvatoju, nes dažnai prisimenu tą mūsų miesto laikraštį „Druskonis“. Ten tiek negatyvo apie Druskininkus, jog tiesiog prie geriausių norų nepajusi, kad gyveni viename iš gražiausių Lietuvos miestų. Ten liberalas J. Šarkus net, cituodamas Georgą Orwelą, mus, rinkėjus pavadino nevykėlių, vagių ir sukčių bendrininkais, nes už tokius balsuojame. Tai mes, 30 metų atgal stojome ir į Baltijos kelią. Ir aš galiu didžiuotis, kad asmeniškai savo žiguliuku nuvežiau žmoną, dvylikametę dukrą, jos pusbrolį ir pusseserę į Baltijos kelio atkarpą, prisijungiau prie kitų druskininkiečių. Malonu buvo, kad mano dukra Emilė, amerikiečio lietuvių emigranto palikuonio Sauliaus žmona, trijų vaikų mama ta proga nuotrauką iš Baltijos kelio patalpino savo „Facebook“ paskyroje. Tada, kai visi balsavome už Sąjūdį, mus bolševikiniai veikėjai taip pat vadino panašiais žodžiais, kaip ponas Šarkus. Mūsų galvos tos pačios, smegeninės tos pačios, o, paskaičius tą laikraštį ir ten pasisakančių politikierių mintis, atrodo, kad esame buki, patys nieko nesuprantame ir nematome.

Ką gi, gyvename demokratijoje, žodžio laisvės sąlygomis, bet kai skleidžiamas toks negatyvas, tai sveikos gyvensenos šalininkams vienas pasiūlymas – vengti to juodo negatyvo ir tikrai bus sutaupyta nemažai sveikatos.

Diabetas – ne liga, o gyvenimo būdas. Buvau storas ir pilvotas, dusulio ir depresijos kamuojamas niūrus tipas. Ir jau seniai gulėčiau A+A, nes tokia jau mano genetika – motina mirė aštuoniais metais jaunesnė, tėvas – trimis, jaunesnė sesuo keturiais, tėvų broliai ir seserys mirė jaunesni už mane, seneliai taip pat. Išgelbėjo mane diabetas – kardinaliai pakeičiau mitybą, pradėjau sportuoti, numečiau viršsvorį, savaime pradėjau pozityviai mąstyti, tapau lieknu, ištvermingu, krosus bėgiojančiu, dviračiu važinėjančiu, nerūkančiu, praktiškai negeriančiu trijų anūku seneliu. Diabeto dienos proga linkiu visiems skaitytojams sveikos gyvensenos ir pozityvaus mąstymo.