Kas yra biudžeto planavimas naudojant vokų sistemą?

Ar žinojote, kad vokai gali būti naudojami ne tik laiškų siuntimui ar atvirukams, bet ir biudžeto planavimui? Tai vadinama vokų sistema – išlaidų planavimo sistema, kuri leidžia sekti ir planuoti savo išlaidas. Taip ne tik žinosite, kur išleidote tam tikras sumas, bet ir galėsite sutaupyti. Taigi, kas tiksliai yra ši vokų sistema, kuri sparčiai populiarėja socialinėse medijose?

Vokų sistema – tai biudžeto sudarymo metodas, leidžiantis fiziškai paskirstyti mėnesines pajamas į skirtingas išlaidų kategorijas. Nors ji gyvuoja jau daugelį metų, pastaruoju metu itin išpopuliarėjo TikTok socialinėje platformoje. Sistemos koncepcija paprasta: reikia paimti kelis vokus, ant kiekvieno iš jų užrašyti  konkrečią išlaidų kategoriją, pavyzdžiui, maisto prekės, nuoma arba paskola,  ir tada į vokus įdėti pinigus, kuriuos planuojate išleisti tiems dalykams. Tradiciškai šiai sistemai naudojami tikri vokai ir grynieji pinigai, bet pastaruoju metu atsirado ir tam skirtų įrankių. Įvairių popierinių vokų, kurie tinka biudžeto planavimui, galite įsigyti eripo.lt.

Kaip pradėti naudoti vokų sistemą?

Skamba paprastai, ar ne? Tai iš tiesų itin efektyvu ir nesudėtinga, tačiau reikalauja šiek tiek planavimo ir organizacinių įgūdžių. Štai 3 žingsniai, kurie jums padės suprasti, kaip tai veikia:

  • Išlaidų paskirstymas. Tinkamas išlaidų paskirstymas yra vienas iš pagrindinių etapų. Apsvarstykite galimybę naudotis 50/30/20 taisykle, pagal kurią 50 % pajamų atskaičius mokesčius skirsite būtiniems poreikiams, tokiems kaip nuoma ir maistas, maždaug 30 % – kelionėms ir kavinėms, o mažiausiai 20 % – santaupoms ir skolų grąžinimui;
  • Vokų kategorijų surašymas ir pinigų įdėjimas. Antras žingsnis – įsigyti vokus, ant kurių užrašysite tam tikras kategorijas. Kategorijos priklauso nuo to, kaip paskirstėte išlaidas. Tada į atitinkamą voką įdėkite grynųjų pinigų sumą;
  • Išlaidų sekimas. Dabar svarbiausia – nepamiršti naudoti pinigų iš vokų, nes tik taip galėsite sekti savo išlaidas. Pavyzdžiui, pirkdami maisto prekes, naudokite pinigus iš maistui skirto voko. Eidami į kavinę naudokite kavinės pinigus. Žinoma, maistas priskiriamas prie būtinų poreikių, tačiau apsilankymus kavinėse galite apriboti – su vokų sistema tai lengva, nes matysite, kiek pinigų dar liko.