Druskininkų kurorto šiukšlintojai nemalonumų neišvengia

Druskininkai pelnytai laikomas švariausiu ir tvarkingiausiu Lietuvos kurortu. Tam, kad jis toks liktų ir prasidedant vasaros kurorto sezonui, ir visus metus, reikia ne tik tvarkdarių, bet ir visos bendruomenės pastangų ir sąmoningumo, atsakingai tvarkant atliekas.

Artėjant Kurorto šventei, Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro konteinerių eksploatavimo padalinio specialistai pasirūpino, kad bendro naudojimo konteineriai ir jų aikštelės Druskininkuose būtų pakartotinai nuplauti, šventės išvakarėse bus papildomai surinktos tekstilės atliekos.

ARATC konteinerių aikštelių priežiūros specialistas J. Rasimavičius pastebi, kad
Druskininkuose atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimų nuolat mažėja, žmonės tampa
sąmoningesni / Laimos Rekevičienės nuotrauka

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro konteinerių aikštelių priežiūros specialistas Juozas Rasimavičius pastebi, kad Druskininkuose atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimų nuolat mažėja, žmonės tampa sąmoningesni, geranoriškai priima pastabas.

Prieš keturis mėnesius Druskininkuose „reindžeriu“ dirbti pradėjęs J. Rasimavičius prižiūri apie 100 Druskininkų savivaldybėje esančių konteinerių aikštelių: kontroliuoja, kad gyventojai į konteinerius  mestų išrūšiuotas atliekas, nepaliktų atliekų prie konteinerių, prižiūri, kad konteineriai būtų laiku ištuštinami, informuoja vežėjus, jeigu jie būna perpildyti.

Nuo vasario iki gegužės mėnesio aikštelių priežiūros specialistas užfiksavo 34 atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimus. Duomenys apie 19 pažeidėjų perduoti savivaldybei, kiti, reaguodami į specialisto pastabas, netinkamai išmestas savo atliekas sutvarkė patys. „Reindžeris“ nuolat lankosi konteinerių aikštelėse, kalbasi su žmonėmis, dalina lankstinukus.

Paklaustas, kokius atliekų tvarkymo pažeidimus dažniausiai pastebi, J.Rasimavičius teigė, jog daugiausia pažeidimų yra susijusių su didelių apimčių pakuočių palikimu prie konteinerių. 

„Žmonės gauna siuntas didelėse pakuotėse ir tas pakuotes palieka prie konteinerių, prieš tai jų nesutvarkę pagal reikalavimus  – nesuplėšę, nesusmulkinę ir nesumetę į atitinkamą konteinerį. Neišlankstytas dėžes ir kitas dideles atliekas reikia vežti  į stambių gabaritų atliekų aikštelę“, – pasakojo J.Rasimavičius. 

Tarp pažeidimų jis išskiria ir kai kurių žmonių norą į konteinerius išmesti statybines atliekas, likusias po būsto remonto. Jas irgi būtina išvežti į stambių gabaritų atliekų aikštelę.

„Žmonės darosi remontą ir prie konteinerių neša į krepšius sudėtas statybines atliekas. Stebiu situaciją, kaimynų paklausiu, kas name atlieka remontą, ir išsiaiškinu pažeidėjų tapatybę. Pats tuos žmones  įspėju – dažniausia po to jie taip nebedaro. Buvo atvejų, kai žmonės atvažiuoja automobiliu ir krauna atliekas prie konteinerio, tada nustatyti pažeidėją padeda užfiksuotas jo automobilio valstybinis numeris“, – pasakojo J. Rasimavičius. 

Jis pastebėjo, jog neretai žmonės nori didelius maišus su atliekomis sugrūsti pro siaurą konteinerio angą, o kai maišai netelpa, juos palieka prie konteinerių.

„Noriu priminti, jog buitines atliekas reikia išrūšiuoti ir dėti į mažesnius maišus, tada nekils problemų dėl jų įmetimo į konteinerius“, – sakė J.Rasimavičius.

Vis dažniau apie pastebėtus atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimus praneša ir patys druskininkiečiai – jie atsiunčia informacijos, leidžiančios identifikuoti pažeidėjus, kuriems po perspėjimų tenka sutvarkyti savo atliekas.  

Druskininkų savivaldybės administracijos Ūkio ir turto valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas Albinas Žaliaduonis teigė, jog savivaldybei buvo perduota 19 pranešimų dėl atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimų.

„Daugiausia pranešimų buvo susijusių su stambių pakuočių palikimu prie atliekų konteinerių, jos turėjo būti išvežtos į stambių gabaritų atliekų aikštelę. Keletui druskininkiečių esame surašę įspėjimus dėl netinkamai tvarkomų atliekų, tačiau piniginių baudų dar neskyrėme. Jei per metus pažeidimas bus pakartotas, tai jau bus paskirta piniginė bauda“, – sakė savivaldybės atstovas.

LR Administracinių nusižengimų kodeksas numato, kad už  atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimus gresia  bauda nuo 30 iki 140 eurų.

ARATC informacija