V. K. Jonyno galerijoje – išskirtinė galimybė pažinti meną pojūčiais

Ar įmanoma neregiui suvokti, išjausti meno kūrinį kitais pojūčiais? Atsakyti į šį klausimą siekia Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga, kuri nuo 2000 metų įgyvendina vizualaus meno pažinimo programą „Pažinti meną pojūčiais“. Bendradarbiaudama su Nacionaline dailės galerija, V. K. Jonyno galerija, Janinos Monkutės-Mars muziejumi-galerija ir Žemaičių muziejumi „Alka“ 2018 metais parengė ir išleido meno katalogą Brailio raštu su taktilinėmis meno kūrinių reprodukcijomis „Pažinti meną pojūčiais. Moderni ir šiuolaikinė Lietuvos dailė. II leidinys“. Gegužės 2 dieną išskirtinis šio katalogo pristatymas surengtas Druskininkuose, V. K. Jonyno galerijoje.

Specialios edukacinės programos dalyviai, norintys pažinti meną kitais pojūčiais, turėjo galimybę leidinį ir jame publikuojamus kūrinius paliesti, išgirsti ir net paragauti/V. K. Jonyno galerijos archyvo nuotrauka

„Pojūčių teatro“ režisierė Karolina Žernytė, aktorė Aistė Jančiūtė, muzikantas Gediminas Žilys ir edukatorė Eglė Nedzinskaitė parengė specialią edukacinę programą norintiems pažinti meną kitais pojūčiais, išskyrus regą. Renginio dalyviai turėjo galimybę leidinį ir jame publikuojamus kūrinius paliesti, išgirsti ir net paragauti! Užrištomis akimis kiekvienas dalyvis galėjo individualiai išgyventi siautulingą šventės šėlsmą pagal V. Valiaus paveikslą „Užgavėnės“ (1960), pasijausti paties velnio gundomiems ir sulaukti išganingo ryto pagal V. K. Jonyno medžio raižinį  „Šv. Antanas“ (1950), taip pat pažinti J. Monkutės-Mars popmeno kūrinį „Coca Cola“ (1965). Klausos ir lytėjimo pojūčiais renginio dalyviai išgyveno ir skausmingą ligos temą pagal M. T. Rožanskaitės kūrinį „Rentgeno kabinetas“ (1983) ir galiausiai M. P. Vilučio kūrinys „Parašiutininkė“ (1973) suteikė galimybę pasijausti laisvais ir lengvais it balionėlis.

V. K. Jonyno galerijoje renginys organizuotas dukart. Pirmojo susitikimo metu lankėsi Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos nariai iš Lazdijų ir Kaišiadorių. Netradicinis, modernus taktilinio meno katalogo pristatymas negalią turintiems žmonėms paliko daug įspūdžių, įkvėpė pasitikėjimo lankytis muziejuose ir smalsumo domėtis Lietuvos daile. Įspūdžiais ir pastabomis dalijosi antrojo susitikimo metu renginyje dalyvavę ir jį stebėję Druskininkų pedagogai, muziejininkai ir moksleiviai. „Galerijoje pristatyti penkių lietuvių menininkų kūriniai mane nunešė į dykumą, Užgavėnių šventę prie laužo ir net rentgeno kabinetą poliklinikoje. Pojūčius sustiprino šalia gyvai atliekami garsai ir muzikiniai intarpai, liečiamos įvairių faktūrų medžiagos ir ragaujama coca cola. Nuostabu, kad Lietuvoje yra kūrėjų, kurie geba vaizduojamąjį meną pristatyti visiškai kitaip. Tai nepakartojama patirtis net ir reginčiajam“, – sakė meno edukatorė Aušra Sedlevičiūtė. „Pojūčių teatro“ veikėjais trumpam buvo tapę ir M. K. Čiurlionio meno mokyklos V. K. Jonyno dailės skyriaus moksleiviai. „Vaikai labai skirtingai išjautė tamsos būseną, labai jautriai reagavo į kiekvieną garsą, kvapą, lietė meno kūrinių reljefinius paviršius. Kai žmogus nemato, tuomet labiau suaktyvėja lytėjimo, klausos pojūčiai. Mes esame labiau susipažinę su literatūrinio meno perteikimu nematančiam žmogui, kas panašu į radijo teatrą, bet paveikslo pajautimas yra daug sudėtingesnis, verčiantis ieškoti išradingų paveikslo pasakojimo būdų. Galbūt ateityje dailininkais tapę mažieji menininkai prisimins šį patyrimą ir pritaikys savo kūryboje“, – pasakojo su savo auklėtiniais dalyvavusi mokytoja Onutė Zakarienė.

Su taktilinio meno katalogais „Pažinti meną pojūčiais. Moderni ir šiuolaikinė Lietuvos dailė“ (2019) susipažinti gali kiekvienas, apsilankęs V. K. Jonyno galerijoje. Juose Brailio bei reginčiųjų raštu pateikiama penkių labai skirtingų XX-XXI a. Lietuvos menininkų biografija, kūrinių ir juos saugančių muziejų bei galerijų aprašai. Reljefinės kūrinių reprodukcijos ir audiovizualiniai darbų aprašai padės ir silpnaregiui – galerijos lankytojui pažinti V. K. Jonyno bei kitų menininkų kūrybą. Katalogas kviečia domėtis ne tik šiuolaikine Lietuvos daile, bet ir suprasti, padėti regos negalią turintiems asmenims pažinti jį supantį pasaulį, tamsą prasklaidantį meną.

Regina Stankevičienė