Nacionalinio „Spalvų muzikos“ orkestro viešnagė Druskininkuose

Rugpjūčio 14-22 dienomis Druskininkuose viešėjo Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ suburtas nacionalinis „Spalvų muzikos“ orkestras (vadovė – draugijos „Guboja“ pirmininkė Viktorija Vitaitė, vyr. dirigentė Natalija Pugačienė), švenčiantis 25 metų kūrybinės veiklos sukaktį.

Kasmet šio kolektyvo veikloje dalyvauja apie 60 įvairią negalią turinčių žmonių bei muzikos profesionalų iš įvairių Lietuvos miestų. Jo branduolį sudaro muzikantai, turintys sutrikusio intelekto ar kompleksinę negalią. Orkestras dirba pagal pažangią „Spalvų ugdymo“ metodiką, perimtą iš Olandijos. Jos esmė – vietoje įprastų natų naudojami spalvoti ženklai, kurie padeda asmenims su negalia greičiau išmokti groti. Pagrindinis orkestro siekis – plėtojant meninę-kūrybinę veiklą, tarpinstitucinį bendradarbiavimą, keisti visuomenės požiūrį į negalios ištiktuosius, pristatant juos visuomenei kaip aktyvius, visaverčius bendruomenės narius – kūrėjus.

Iš Druskininkuose surengtos stovyklos jos dalyviai išsivežė daugybę gerų emocijų ir naujų patirčių / Asmeninio archyvo nuotraukos

Kūrybinis bendradarbiavimas orkestrą sieja su iškiliais Lietuvos profesionalių kūrėjų meno kolektyvais ir atlikėjais – Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kameriniu orkestru, Dainiaus Pulausko vadovaujama džiazo grupe, Lietuvos simfoniniu pučiamųjų orkestru „Trimitas“, dainininku Jurgiu Brūzga ir kitais. Orkestras kasmet sukuria įvairias muzikines programas ir jas pristato Lietuvoje bei užsienyje (Olandijoje, Belgijoje, Latvijoje, Vokietijoje ir kitur).

Tradicinėje muzikinėje stovykloje Druskininkuose kartu su orkestru dalyvavo ir respublikinio įtraukaus muzikavimo konkurso-festivalio „Perliukai“ laureatai (gabūs muzikai talentingi jaunuoliai iš visos šalies, turintys įvairių negalių). Prasminga, kad ši stovykla vyko tarptautinio konkurso ir festivalio „Muzika be sienų“ metu. Tai suteikė galimybę asmenims su negalia koncertuoti vienoje scenoje kartu su šio konkurso ir festivalio dalyviais, o taip pat dalyvauti meistriškumo pamokose, kurias vedė žymūs menininkai – Lietuvos operos primadona, profesorė Irena Milkevičiūtė bei džiazo muzikantas, saksofonininkas, profesorius Petras Vyšniauskas.

Nežiūrint karštų orų, muzikinėje stovykloje vyko intensyvios repeticijos, kūrybiniai, edukaciniai, sveikatinimo bei kiti renginiai, skatinantys asmenų su negalia savarankiškumą, kūrybiškumą, aktyvumą, bendravimą ir bendradarbiavimą. Stovyklos metu Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokykloje surengtas ir parodos „Karalių pasakos“ atidarymas. Jo metu pristatyti Šiaulių miesto savivaldybės globos namų padalinio Dienos centro ,,Goda“ dailės studijos ir Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ Druskininkų skyriaus menininkų su negalia darbai, įkvėpti M. K. Čiurlionio kūrybos.

Stovyklos veiklų įprasminimu tapo „Muzika be sienų“ koncertas Druskininkų pramogų aikštėje bei du koncertai „Vasaros šypsenos“, skirti kurorto gyventojams ir svečiams. Šiuose koncertuose pasirodė nacionalinio „Spalvų muzikos“ orkestro dalyviai iš Vilniaus, Šiaulių, Klaipėdos, Panevėžio, Druskininkų bei solistai. Dauguma iš jų yra respublikinio įtraukaus muzikavimo konkurso-festivalio „Perliukai“ laureatai: Vaida Butautaitė-Sankovskaja (vokalas), Rinalda Pocevičiūtė (vokalas), Raigardas Daraganas (fortepijonas), Svajūnas Birgionas (saksofonas), Žydrūnas Kazlauskas (vokalas), Edvinas Monsovskij (vokalas), Makr Volynskij (vokalas), Nedas Normantas (vokalas) ir kt. Koncertus „Vasaros šypsenos“, kurie vyko Druskininkų pramogų aikštėje ir prie muzikinių fontanų, vedė nacionalinio „Spalvų muzikos“ orkestro solistas, klarnetininkas Karolis Pratkus.

Muzikinė stovykla Druskininkuose baigėsi. Stovyklautojai išsivežė daugybę gerų emocijų ir naujų patirčių.
Nuoširdžiai dėkojame konkurso ir festivalio „Muzika be sienų“ organizatoriams už muzikinę bendrystę, Druskininkų kultūros centro ir „Dainavos“ sanatorijos kolektyvams už bendradarbiavimą ir svetingumą, o Lietuvos kultūros tarybai ir Neįgaliųjų reikalų departamentui prie SADM už draugijos „Guboja“ ir šios stovyklos finansavimą.

Viktorija Vitaitė,
Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ pirmininkė