Muziejuje – unikali antropologo B. Pilsudskio nuotraukų paroda

Praėjusį penktadienį Druskininkų miesto muziejuje atidaryta garsaus lietuvių kilmės antropologo Bronislovo Pilsudskio nuotraukų paroda „Lietuvis Bronislovas Pilsudskis – žinomas Japonijoje, pamirštas Lietuvoje“ paroda veiks iki 2019 m. vasario.

Prisiminti mokslininko gyvenimo istoriją bei apžiūrėti unikalią parodą į Druskininkus atvyko Japonijos ambasadorius Lietuvai Shiro Yamasaki, Lenkijos instituto Vilniuje direktorius Marcin Łapczyński, Prancūzų instituto Lietuvoje direktorius Jean-Marie Sani.

Druskininkų miesto muziejaus direktorius G. Dumčius pabrėžė, kad unikali kolekcija  yra Muziejaus nuosavybė/Roberto Kisieliaus nuotrauka

 

Druskininkų miesto muziejaus direktorius Gintaras Dumčius pabrėžė, kad kolekcija yra Muziejaus nuosavybė: „Kolekciją padovanojo Muziejaus bičiuliai, mecenatai, kolekcininkai Snieguolė ir Domas Akstinai. Kolekciją specialiai apžiūrėti bei patyrinėti buvo atvykę mokslininkai iš Japonijos, Lenkijos, Šveicarijos, Rusijos. Iš 50 aštuonios nuotraukos yra pažymėtos kaip neidentifikuotos, nes niekur pasaulyje nėra žinomos.“

Kaip per parodos atidarymą sakė Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas, Druskininkai prisimena ir puoselėja praėjusių laikų bei kuria rytdienos istoriją. Renginyje dalyvavęs LR Seimo narys Zenonas Streikus pasidžiaugė, kad ši unikali paroda – tai tarsi dar vienas simbolinis tiltas, jungiantis tautas ir kultūras. Lenkijos instituto Vilniuje direktorius M. Łapczyński pastebėjo, kad B. Pilsudskis yra pamirštas ir Lenkijoje, todėl ši paroda yra ne tik unikali, bet ir svarbi tuo, jog padės prisiminti nepelnytai pamirštą žymųjį tyrinėtoją. Prancūzų instituto Lietuvoje direktorius J.-M. Sani išreiškė nuomonę, jog Druskininkuose yra geros galimybės vykdyti ir kultūros bei bendradarbiavimo projektus. Japonijos ambasadorius Lietuvai S. Yamasaki padėkojo už parodą ir pasidžiaugė Druskininkais: „Tai draugiškas, atviras ir žavus miestas.“

„Atgimimo“ mokyklos merginų šokio kolektyvas, direktorė D. Časienė, mokytoja R. Kvaraciejūtė su Japonijos ambasadoriumi Lietuvai Shiro Yamasaki/Roberto Kisieliaus nuotrauka

 

Renginio metu susirinkusieji turėjo galimybę pamatyti ir „Atgimimo“ mokyklos merginų šokio kolektyvo atliekamą japonišką šokį (choreografijos mokytoja Valė Šmitienė). Užsienio svečiams buvo maloni staigmena, kad „Atgimimo“ mokykloje yra suburtas japonų kalbos ir kultūros klubas „Sakuros žiedas Druskininkuose“ (vadovė Rovena Kvaraciejūtė).

Parodos lankytojai išvydo 50 kadrų, kuriuose įamžintos 1898-1905 metais Sachaline gyvenusios Tolimųjų Rytų gentys. Nykstančių tautų tyrimais išgarsėjęs B. Pilsudskis per keletą gyvenimo Sachalino saloje metų dokumentavo ainų, nivchų, orokų genčių gyvenimą, išsaugojo kalbos įrašus, tekstus. B. Pilsudskio vardas pasaulyje žymus: jo vardo centrai veikia Lenkijoje, Rusijoje, Japonijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje, D. Britanijoje, Suomijoje, Šveicarijoje bei Nyderlanduose; rengiamos jo vardo konferencijos; atminimas įamžintas Japonijos, Rusijos ir Austrijos muziejuose; Sachaline ir Hokaide stovi paminklai B. Pilsudskiui atminti. Tyrinėtojas palaidotas Montmorence kapinėse prie Paryžiaus.

Remiantis Druskininkų miesto muziejaus informacija, pasaulyje garsus antropologas ir etnografas Bronislovas Pilsudskis – Lietuvoje prieštaringai vertinamo Lenkijos maršalo Juzefo Pilsudskio brolis – Lietuvoje mažai žinomas. Mokslininkas buvo nepriklausomos Lietuvos šalininkas, 1916 m. savo polinkį į lietuvių kultūros tyrimus parodęs išleisdamas knygą apie lietuviškus kryžius. Lietuviams Bronislovas Pilsudskis turėtų būti įdomus ir kaip mokslininkas, kuris pirmasis 1916 m. aprašė ir išleido studiją apie lietuviškus kryžius „Les croix lithuaniennes“. Šią knygą galima pamatyti parodoje.

 

„Mano Druskininkai“ informacija