Druskininkų kultūros puoselėtojo premija – dviem Druskininkų miesto tautodailininkams

Druskininkų savivaldybė garbingiausią kultūros srities apdovanojimą – Kultūros puoselėtojo premiją – nuo 2001 metų skiria labiausiai nusipelniusiems Druskininkų krašto meno žmonėms bei kolektyvams. Premija skiriama už reikšmingą, aktyvią ir kūrybingą veiklą kultūros ir meno srityje.

Sausio 28 dieną sušaukto nuotolinio Druskininkų savivaldybės tarybos posėdžio metu buvo pritarta premiją skirti dviem tautodailininkams Dianai Lukošiūnaitei bei Gintautui Akstinui.

Ji skirta sertifikuotai tautodailininkei, druskininkietei karpinių meistrei Dianai Lukošiūnaitei – už tradicinių amatų, ypač karpinių, puoselėjimą ir sklaidą, Druskininkų vardo garsinimą ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. D. Lukošiūnaitė per savo kūrybinį laikotarpį dalyvavo beveik 100-e parodų Lietuvoje, Lenkijoje, Baltarusijoje, surengė daugiau kaip 15 autorinių parodų. Nuo 2010 metų D. Lukošiūnaitė yra Lietuvos Tautodailininkų sąjungos, Poezijos ir kitų menų mėgėjų asociacijos „Branduma“ bei Lietuvos meno terapijos asociacijos narė. 2012 m. jai suteiktas Meno kūrėjo statusas. Diana yra 2014 m. ir 2020 m. Respublikinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ regioninio turo III-iosios vietos laureatė. 2015 metais sertifikuotos jos sukurtos langų užuolaidos ir paveikslai. Menininkė sukūrė 15 karpinių ciklą, skirtą Lietuvos Valstybės atkūrimo šimtmečiui: šiuose darbuose dominuoja „gyvybės medžio“ motyvas. Piliakalnių metams paminėti ji sukūrė 10-ies karpinių ciklą „Piliakalnių sakmės“. Diana yra daugelio vaikams išleistų knygelių kūrybinė bendraautorė ir dailininkė.

Druskininkiečiui, meno kūrėjui, medžio drožėjui, tautodailininkui Gintautui Akstinui premija skirta už tradicinio medžio drožybos amato puoselėjimą ir sklaidą, Druskininkų vardo garsinimą ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. G. Akstinas yra nuolatinis Druskininkų kultūros centro organizuojamų medžio drožėjų plenerų „Lietuviško ąžuolo pasaka“ ir edukacinių užsiėmimų dalyvis bei konsultantas. Drožėjo darbais papuoštos Latežerio, Viečiūnų, Švendubrės ir kitos vaizdingos Druskininkų apylinkių vietos. Jis aktyviai dalyvauja LTS Dzūkijos skyriaus, respublikinėse ir tarptautinėse parodose, respublikiniuose, tarptautiniuose medžio drožėjų pleneruose bei kūrybinėse stovyklose, parodose-konkursuose. 2011 m. jam suteiktas Meno kūrėjo statusas. G. Akstinas yra daugkartinis Respublikinio tautodailės konkurso „Aukso vainikas“ Alytaus apskrities regioninio turo bei tarptautinio Šv. Jurgio skulptūrų konkurso prizininkas. Už Druskininkų kurorto garsinimą, dalyvaujant respublikiniame liaudies meno konkurse „Aukso vainikas“, ir krašto etnokultūros tradicijų puoselėjimą 2010 m. jam įteiktas garbingas Druskininkų savivaldybės apdovanojimas – Mineralinio vandens lašo skulptūrėlė.

Posėdžiavę Tarybos nariai pabrėžė, kad 2020-ieji buvo tautodailės metai, todėl, paminint praėjusius metus, negalima išskirti šių dviejų kūrėjų, o premiją būtina skirti jiems abiems. Menininkams bus skiriamos premijos po 1500 Eur bei Kultūros puoselėtojo laureato diplomai.

2020-ųjų metų Kultūros puoselėtojo premija paskirta G. Akstinui bei D. Lukošiūnaitei/L. Rekevičienės ir armeninio archyvo nuotraukos.