Druskininkų gimtadienio nesugebėjo sugadinti net ir gamtos stichijos

„Mes pasiilgome vieni kitų, mes norime, kad miestas būtų gyvas, pulsuotų gera energija, trauktų žmones iš visos Lietuvos ir užsienio“, – toks buvo praėjusį savaitgalį nuvilnijusio Druskininkų gimtadienio leitmotyvas. Po pusketvirto mėnesio pertraukos Druskininkuose vėl ošė šventė. Tai buvo ne tradicinis kurorto sezono atidarymas, bet Druskininkų gimtadienis „KurortIN 2020“. Visas tris dienas druskininkiečiai ir kurorto svečiai be išbandymų po karantino išlaisvėjusiu bendravimu dar turėjo išlaikyti ir gamtos stichijos testą – nuo alinančios kaitros iki iš koto verčiančio škvalo. Bet noras švęsti džiaugsmą buvo stipresnis už gamtos stichijas – šventė pavyko, sutraukė gausybę svečių ir žinomų žmonių iš visos Lietuvos bei užsienio.

Po pusketvirto mėnesio pertraukos Druskininkuose vėl ošė šventė – Druskininkų gimtadienis „KurortIN 2020“/Justino Kygos nuotrauka

Įvairiose miesto erdvėse galėjai išgirsti ne tik pokalbius mūsų gimtąja kalba, bet ir lenkų, rusų, vokiečių, anglų, prancūzų, vengrų, latvių ir kitomis pasaulio kalbomis klegančius kurorto svečius.

Vietoj eisenos – orkestro maršai

Nuo pat penktadienio ryto Vilniaus alėjoje ir erdvėse aplink bažnyčią šurmuliavo amatininkai, tautinio paveldo prekeiviai, o įvairios miesto erdvės užsipildė gausybe renginių – kiekvienam pagal skonį ir pageidavimą.

Šventės pradžią paskelbė Kauno „Ąžuolyno“ pučiamųjų orkestras, trankiai ir spalvingai pražygiavęs M. K. Čiurlionio gatve ir pradėjęs muzikinį gimtadienio kelią. K. Dineikos sveikatingumo parke į gyvo garso koncertą pakvietė druskininkietis aktorius ir režisierius Justas Tertelis, Druskonio ežero amfiteatre koncertavo Gintarė Juknaitė su grupe.

Vėlai vakare gimtadienio dalyviai buvo pakviesti į unikalų lauko kino seansą Pramogų aikštėje. Vilniečių eksperimentinio džiazo grupė „Sheep Got Waxed“ pristatė įdomų ir patrauklų garso ir vaizdo projektą: trys muzikantai gyvai kūrė garso takelį 1930 metais sukurtai Siodmak ir Edgar G. Ulmer nebylaus kino komedijai „Sekmadienio žmonės“. Pasak  muzikantų, šis projektas buvo parodytas Paryžiuje ir ten sulaukė didelio pasisekimo.

Muzikinį gimtadienio kelią šeštadienį pratęsė Justino Lapatinsko ir grupės koncertas prie Druskonio ežero. Pasiklausyti savo žemiečio kūrybos susirinko gausus būrys žiūrovų.

Skambėjo dūdos, armonikos ir fortepijonas

Prie M. K. Čiurlionio paminklo pučiamųjų muzikos gerbėjų laukė jaunieji orkestro „Mikutis“ muzikantai, jų pasirodymas palydėtas audringais susirinkusiųjų plojimais ir širdučių gausa tiesioginėje „Facebook“ transliacijoje.

Tautinės muzikos mėgėjai skverelyje prie Nemuno galėjo pasiklausyti Neveronių folkloro ansamblio „Viešia“ grojimo, o restorano „Kolonada“ lankytojai buvo maloniai nustebinti, kai netikėtai restorano terasoje įsitaisę diksilendo grupės „Vilniaus šypsena“ muzikantai surengė smagų koncertą.

Rimtosios muzikos ir įtaigaus žodžio mėgėjų laukė maloni staigmena M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje, kuriame koncertą surengė pianistai Sonata ir Rokas Zubovai.

Pro atvertą langą muzika pasiekė kiekvieno iš kiemelyje susirinkusių klausytojų širdį. Pianistams talkino aktorius Ridas Jasiulionis, muzikinę kompoziciją papildęs dokumentiniais tekstais apie M. K. Čiurlionį.

Aerodrome pasitiko liūtis

Muzikinio kelio finalas vedė į Druskininkų aerodromą, kuriame buvo surengtas visus saugaus renginio standartus atitinkantis koncertas, jo klausant automobiliuose.

Į aerodromo pievelę suvažiavo daugiau kaip šimtas automobilių, tarp jų – ir Druskininkų meras Ričardas Malinauskas su savo kemperiu, kiti Savivaldybės vadovai, politikai, miesto bendruomenės atstovai, svečiai iš kitų miestų.

Kadangi automobiliui buvo skirti 25 kv. m., daugelis žiūrovų pievelėje prieš sceną išsidėliojo piknikui skirtą atributiką ir, laukdami koncerto, iškylavo ir bendravo. Tačiau gamta nusprendė išbandyti susirinkusiųjų norą švęsti – iš apniukusio dangaus pasipylė ypatingo stiprumo lietus, lydimas audringo vėjo.

Nors mėsos kepimui paruošti griliai buvo akimirksniu užgesinti, koncertas vyko, nepaisant audros, o automobiliuose įsitaisę žiūrovai, pritardami atlikėjams ir koncerto vedėjo replikoms bei raginimams, signalizavo automobilių garsiniais signalais ir pritariamai mirksėjo automobilių žibintais.

Koncerte pasirodė Tomas Sax ir Indraya, Evita ir grupė, „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“ bei „Baltic Balkan“.

Gamta, supratusi, jog savo stichija neišvaikys susirinkusiųjų, į vėlyvo vakaro pusę nusiramino ir leido be didesnių stresų nuotaikingai užbaigti antrąją Druskininkų gimtadienio dieną.

O vyšnią ant miesto gimtadienio torto uždėjo „Bliko“ meistrai, išraižę darganotą dangų spalvingais fejerverkais.

Vaišino gimtadienio tortais

Festivalyje „KurortIN 2020“ buvo gausu ne tik malonių potyrių akims ir ausims, bet ir progų pamaloninti gomurį saldžioje kulinarinėje kelionėje. Beveik visi Druskininkuose veikiantys restoranai ir kavinės miesto jubiliejaus proga pasiūlė druskininkiečiams ir kurorto svečiams paragauti specialiai miesto gimtadieniui sukurtų tortų.

Gardų veganišką gimtadienio tortą pjaustė „Toli toli“ restorano kolektyvas, o „Kolonada“ labai originaliai  pateikė savo sukurtą gimtadienio saldumyną – jis buvo apgaubtas baltų garų migla. „Velvetti“ gimtadienio tortą suskaidė į daug mažų tortukų, o „Karma“ dalijo didžiulius savos gamybos sluoksniuoto vaisinio torto gabalėlius.

Šeštadienio vidurdienį Vilniaus alėją užplūdo daug retro drabužiais pasidabinusių ponių ir ponų. Jie kvietė žmones keliauti kartu į nemokamą ekskursiją po Druskininkų istorines vietas. Taip Druskininkų gidų grupės „Artelė“ nariai nusprendė prisidėti prie miesto gimtadienio.

Per miesto gimtadienį nebuvo pamiršti ir aktyvaus sporto mėgėjai – K. Dineiko sveikatingumo parke jiems rytais buvo rengiami jogos užsiėmimai, tabata treniruotės, teniso kortuose organizuotas dvejetų turnyras mero R. Malinausko taurei laimėti.

Norintieji suderinti sportą ir šokį, galėjo tai padaryti Pramogų aikštėje – vadovaujami legendinės grupės „Rokada“ choreografės Marijos, visą valandą jie sukosi zumbos ritmu.

Miesto gimtadienyje visi rado sau mielų užsiėmimų, džiaugėsi maloniais susitikimais po ilgo karantino režimo, džiaugėsi, kad Druskininkai vėl pradeda gyventi kurorto ritmu ir laukia svečių. Beje, daugelis renginių buvo tiesiogiai transliuojami Druskininkų gerbėjams, gyvenantiems kaimyninėse šalyse ir už Atlanto, sulaukta sveikinimų net iš Arizonos.

Druskininkai vėl atsivėrė – savo miesto žmonėms ir pasauliui. Kalbinti miesto svečiai pripažino po ilgo karantino nesitikėję tokios įspūdingos miesto šventės. Visi vienu balsu tvirtino: „Pasiilgome Druskininkų, čia atvažiuoti gera ne tik per šventes, bet ir bet kurią metų dieną“. 

Druskininkų gimtadienyje apsilankė daug žinomų žmonių. Jie dalyvavo įvairiuose koncertuose, renginiuose ir išsakė savo palinkėjimus Druskininkams miesto gimtadienio proga

Justas Tertelis, aktorius, režisierius, bardas: „Grįžti į Druskininkus – jautru, nes sutinku tuos pačius žmones, kurie mane augino, stebiu tas pačias vietas, kurios mane ugdė. Saviems žmonėms linkėti yra nelengva. Esu su projektais ir spektakliais apvažiavęs visą Lietuvą, tačiau galiu pasakyti, kad Druskininkai man visada kelia pasididžiavimą – visi Lietuvoje žino Druskininkus, kaip nuostabų miestą. Esu kultūros žmogus, todėl norėčiau palinkėti, kad čia būtų kultūros sostinė. Daug kultūros žmonių yra išėję iš Druskininkų, matyt, tos pušys sudaro sąlygas augti talentams. Linkėčiau, kad kuo daugiau menininkų atvažiuotų ir puoštų Druskininkus, keltų kultūrinius klausimus. Kaip teatro žmogus, norėčiau savo miestui palinkėti turėti ir teatrą, europinio ar bent Lietuvos lygio teatro salę, nes teatralai visada šiek tiek skundžiasi, kad Druskinikuose sunku surasti tinkamą erdvę. Žinau, kad kyla naujasis Kultūros centras, tai teatralai čia tikrai bus dažni svečiai. Linkiu, kad druskininkiečių bendruomenė jaustųsi integrali kultūros dalis, o mūsų žmonės aktyviai dalyvautų kultūros kūrime“.

Rokas Zubovas, pianistas, muzikos akademijos profesorius: „Druskininkai visada buvo, yra ir liks daug savitų bei skirtingų aspektų sugebantis suderinti miestas. Net prieš 200 metų, sudarant kultūrines programas, savo žodį tardavo medikai, kokia programa pacientams labiau tiktų. Todėl mes negalime norėti, kad Druskininkai būtų vieta, skirta tik Čiurlioniui ir dvasinėms aukštybėms. Druskininkai visada bus žemės ir dangaus ryšys. Nuo giliausių vandenų, nuo šaltinių, nuo purvo, iki dangaus, kuris čia labai gražus. Todėl reikia atrasti tą bendrą skalę, harmoniją. Žinoma, Čiurlionio figūra čia yra labai svarbi, per jį iškomunikuokime ne vien kūnui skirtą gerovę, bet ir palaimą širdžiai, dvasiai ir visoms mūsų emocijoms“.

Justinas Lapatinskas, populiariosios muzikos atlikėjas: „Norėčiau, kad visi dar kartą įsimylėtų savo miestą, pamatytų kitomis akimis, kokios yra gražios gatvės, iš naujo įsimylėtų savo upes, ežerus. Linkiu, kad suprastume, kokia nuostabi Dzūkija. Nereikia veržtis į platų pasaulį, kad pamatytume kažką nepaprasto. Mes gyvename pačiame gražiausiame krašte. Aš mačiau visą Lietuvą, todėl galiu tai tvirtai teigti. Likime tokie patys paprasti dzūkai, mylintys savo kraštą.“

Leonardas Pobedonoscevas, aktorius, renginių vedėjas: „Noriu palinkėti, kad visi druskininkiečiai mylėtų ir brangintų šį unikalų žemės kampelį, kurį be išimties myli visi lietuviai. Mūsų šeima labai myli Druskininkus, mes visus metus čia važiuojame ir gaudome tą ramybę. Puoselėkite savo miesto grožį, išlaikykite pavyzdingą švarą ir tvarką bei saugokite ramybę, kurią visi taip vertina ir čia ieško.“

„Antikvariniai Kašpirovskio dantys“, muzikinė grupė, įvairių nominacijų laimėtoja: „Vis daugiau žmonių atranda Druskininkus, vietą, kurioje smagu ramiai pailsėti, o kam reikia, tai ir pasiausti. Linkime, kad kuo daugiau žmonių iš viso pasaulio atvažiuotų į Druskininkus ir kiekvienais metais kartu su druskininkiečiais švęstų Druskininkų gimtadienį. Gyvenimas be druskos būtų neskanus ir neįdomus, todėl linkime Druskininkams dar daugiau druskos. Būkite ir likite išskirtiniai!“

Miesto gimtadienyje visi rado sau mielų užsiėmimų, lankėsi koncertuose ir sporto renginiuose, džiaugėsi maloniais susitikimais po ilgo karantino režimo, džiaugėsi, kad Druskininkai vėl pradeda gyventi kurorto ritmu/Justino Kygos, Laimučio Genio, Sporto centro ir „Mano Druskininkai“ archyvo nuotraukos