Savanorystė: ne tik duoti, bet ir gauti

Druskininkų jaunimo užimtumo centras – tai jaunimo idėjoms atviri namai.

Juose 14-29 metų jaunas žmogus gali saugiai bendrauti su bendraamžiais, susirasti naujų draugų ir prasmingai praleisti laisvalaikį, įgyvendinti savo sumanymus, atrasti ir realizuoti save įvairiose veiklose, gauti atsakymus į jam svarbius klausimus bei sulaukti profesionalios pagalbos. Jaunuoliai gali gauti informaciją apie įsidarbinimo galimybes Druskininkuose, projektus, jaunimo mainus, kitus jiems svarbius ir aktualius klausimus.

2019 m. JUC veiklas papildė galimybė tapti jaunimo savanoriškos tarnybos dalyviu ir savanoriauti Druskininkų jaunimo užimtumo centre.

N. Straigytė: „Gera, pagelbėjus žmogui, pamatyti tikrą, natūralią jo šypseną, laimę ir polinkį džiaugtis gyvenimo teikiamais pasiūlymais.“/JUC archyvo nuotrauka

Tai kas gi yra ta „savanorystė“? Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, išgirdę žodį „savanoris“, pirmiausia pagalvodavome apie žmones, savanoriškai tarnaujančius krašto apsaugoje. Bet šiandien šis žodis įgavo platesnę reikšmę.

Druskininkų JUC 2020 m. balandį vykdytos apklausos rezultatai parodė, kad dauguma jaunuolių mano, jog „savanorystė“ – tai žmogaus laisva valia skiriamas savas laikas, žinios, patirtis ir energija visuomenės naudai, atliekama veikla, už kurią negaunamas piniginis atlygis.

Kas paskatina savanoriauti?

Vieni jaunuoliai savanorystę renkasi, norėdami apsispręsti, ką veikti gyvenime, kuriuo keliu pasukti, pasisemti naujos patirties, kiti nori išbandyti savo jėgas, realizuoti save naujoje, dar neišbandytoje srityje, trokšdami naujų iššūkių, treti nori padėti tiems, kuriems labiausiai reikalinga pagalba, tikėdami, kad, dirbant savanorišką darbą, galima pakeisti ne tik savo, bet ir kitų žmonių gyvenimą.

O tuos, kurie anksčiau iš viso negalvojo apie savanorystę, paskatino už 6 mėnesių nepertraukiamą savanorystę suteikiamas 0,25 stojamojo balo į Lietuvos aukštąsias mokyklas.

G. Akstinaitė: „Savanorystė – veikla, kurioje tu padedi kitiems, bet dar daugiau padedi sau.“/JUC archyvo nuotrauka

Kodėl verta rinktis savanorystę?

Savanorystė padeda jaunam žmogui jaustis reikalingu visuomenėje, įgyti vertingų įgūdžių ir asmens savybių, naudingų, siekiant asmeninės karjeros, suteikia galimybę susirasti naujų draugų.

Ji leidžia išbandyti save įvairiose situacijose, išėjus iš „komforto zonos“, išmoko bendrauti ir dirbti komandoje, skatina komunikabilumą, suteikia neformalaus mokymosi galimybes. Jaunuolis taip pat įgauna organizacinių įgūdžių, mokosi atsakomybės, tolerancijos, altruizmo ir pagarbos. Druskininkų JUC savanoriavę jaunuoliai sakė, kad savanorystė – tai būdas gyventi prasmingiau, galimybė padėti kitiems, realizuoti savo gabumus, įgyti naujos patirties ir įgūdžių, aktyviai įsitraukti į visuomenės gyvenimą.

Kaip tapti Jaunimo savanoriškos tarnybos savanoriu?

Būtinos dvi sąlygos: pirmoji – jaunuolis turi būti apsisprendęs skirti savo laiką visuomenei, negaudamas jokio piniginio atlygio, o antroji – jaunuolis turi atrasti pelno nesiekiančią, akredituotą organizaciją, kuriai reikia savanorio pagalbos.

Druskininkuose savanorišką veiklą organizuojanti organizacija yra asociacija „Padėkime vaikams“, kuri padeda jauniems žmonės rasti akredituotas organizacijas, palydi savanorius viso proceso metu. Druskininkų JUC yra akredituota organizacija priimti Jaunimo savanoriškos tarnybos savanorius ir koordinuoti, siųsti bei priimti Europos solidarumo korpuso tarptautinius savanorius.

Jaunuoliai, savanoriaujantys Druskininkų JUC, pasirenka renginių organizavimo kryptį arba išbando jaunimo darbuotojo veiklą – darbą su jaunimu.

Jeigu 14-29 metų jaunuolis tvirtai apsisprendė įsitraukti į Jaunimo savanoriškos tarnybos programą nuo 2021 metų, kviečiame registruotis iki 2020 m. gruodžio 7 d., užpildant registracijos anketą: https://jst.jrd.lt/newCandidate

Daugiau informacijos apie Jaunimo savanoriškos tarnybą rasite: jrd.lt/savanoryste/jst

Druskininkų JUC šiais metais sukaukė dviejų savanorių. Neda Straigytė baigė 6 mėnesių tarnybą, o Gabrielė Akstinaitė visai nesenai pradėjo savo savanorystės kelią. Šios dvi labai skirtingos merginos JUC veiklą papildė savo kūrybiškumu ir idėjomis.

N. Straigytė ir G. Akstinaitė JUC veiklą papildė savo kūrybiškumu ir idėjomis/JUC archyvo nuotraukos

Kaip save pristatytumėte vienu sakiniu? Koks žodis geriausiai apibūdina tave ?

Neda: „Kreipkis į mane tau maloniausiu būdu, tik nepamiršk, kad galiu nustebinti. Žodis – pozityvumas.“

Gabrielė: „Aš esu Gabrielė Akstinaitė, iš Druskininkų, man 14 metų. Žodis – azartiškumas.“

Ką Jums reiškia savanorystė?

Neda: „Savanorystė – geranoriška, nuoširdi pagalba kitiems, be jokio atlygio. Man ji – išpildytas noras, pagelbėjus žmogui, pamatyti tikrą, natūralią jo šypseną, laimę ir polinkį džiaugtis gyvenimo teikiamais pasiūlymais.“

Gabrielė: „Savanorystė – veikla, kurioje tu padedi kitiems, bet dar daugiau padedi sau. Patirties įgyjimas, komunikabilumo tobulinimas, mąstymo praplėtimas, naujų draugų susiradimas.“

Kodėl nusprendėte savanoriauti ?

Neda: „Iš tikrųjų nenorėjau savanoriauti, nes maniau, kad pavargsiu ir tuomet nesugebėsiu nuoširdžiai, tinkamai atlikti savo darbo.

Tačiau kažkas viduje pakuždėjo, kad privalau tuo užsiimti. Savanorystei įsibėgėjus, supratau, kad pradedu dar labiau įsigilinti į save. Laikui bėgant, atsirado didžiulė motyvacija, dėl kurios likau ir tęsiau savanorystę toliau, kad išmokčiau perlipti per baimes, išsiugdyčiau naujų kompetencijų ir paprasčiausiai pagelbėčiau ne tik sau, bet ir tiems, kuriems reikia pagalbos.“

Gabrielė: „Savanoriauti nusprendžiau, nes norėjau išbandyti kažką naujo. Dažnai sakoma – daryk taip, kaip sako širdis. Būtent tada, kai reikėjo rinktis organizaciją, širdis pasakė – JUC. Ir labai džiaugiuosi savo pasirinkimu, nes čia – ne tik įdomios veiklos, bet ir nuostabus, draugiškas, šiltas kolektyvas! Aš savanoriauju jau 2 mėnesius. Ir tiek daug išmokau iš kiekvieno ten esančio žmogaus!“

Koks Jūsų palinkėjimas JUC lankytojams?

Neda: „Mieli JUC Lankytojai, ši organizacija pripildyta pačio pačio nuostabiausio, šmaikščiausio ir originaliausio personalo, kuris kiekvienos dienos minutę Jūsų visada lauks išskėstomis rankomis. Todėl perlipkite per savo baimę, požiūrius ir išdrįskite apsilankyti Jaunimo užimtumo centre. Kartu atsiveskite ir draugą! Kiekviena akimirka šiame centre gali būti neįkainojama, jei tik pasinaudosite jos teikiamais pasiūlymais. JUC‘e yra daugybė žaidimų – ir loginių, ir juoką keliančių. Yra nuostabi lauko erdvė, kurioje galite nemokamai lankytis ir išmokti važinėti riedučiais, riedlentėmis, BMX dviračiais; galite žaisti futbolą, krepšinį, tinklinį, lauko tenisą ar ateiti pasmaguriauti bei pabendrauti maisto piknikuose! JUC‘e teikiamos psichologo ar „draugo“ paslaugos, todėl visada sulauksi pagalbos! Žodžiu, žmonės nuostabūs, veiklos nuostabios, belieka tiks Jums patiems tapti nuostabiais!“

Gabrielė: „Kiekvienam JUC lankytojui linkiu gerai praleisti laiką, išsinešti kuo daugiau žinių ir patirties, gerų emocijų, motyvacijos pačiam sau.“

Neda: „Noriu nuoširdžiai padėkoti JUC personalui už įspūdinga galimybę susipažinti su naujais gyvenimo iššūkiais. Pirmiausia charizmatiškai, tuo tikruoju stiprybės varikliuku esančiai JUC direktorei Aušrai Nedzinskienei.

Ačiū Jums už tokį norą ir didelį įdirbį jaunimo tobulėjimui ir gerovei.

Be Jūsų judrumo, pozityvumo ir našumo mes, jaunimas, nepasiektume ir, svarbiausia, neišbandytumėme daugybės skirtingų veiklų, nerastume nuostabių draugų, kurie mus subūrė šioje organizacijoje!

Taip pat noriu padėkoti dažniausiai nuotaiką pakeliantiems, šmaikštiems bei originaliems JUC‘o darbuotojiems: Aistei, Gerdai, Daivai, Justinui, Deividui, Justui ir jau čia nedirbančiam Mariui!

Šie žmonės sugeba pagelbėti, prajuokinti ir motyvuoti imtis veiklų bei tobulėti.

O jų kuriami projektai ir renginiai, stovyklos suteikė man daug patirties, teigiamų emocijų bei papildė noro gyventi ir džiaugtis kiekviena akimirka.

Norėčiau visiems palinkėti darnos, juoko ir dar didesnių įspūdingesnių darbų! Ačiū Jums!

Labai džiaugiuosi su Jumis susipažinusi ir tikiuosi, kad bendra veikla mus dar ne kartą suvienys!“

Druskininkų JUC informacija