Jaunimo mainai – augina ir padeda atrasti save


Druskininkų jaunimo užimtumo centras (JUC) bendradarbiauja su patikimais partneriais – „Youth Center of Georgia“iš Sakartvelo, „Fundatia Pentru Tineret Buzau“ iš Rumunijos ir „Eunoia“ iš Šiaurės Makedonijos. Nors šiais metais ir buvo sudėtinga keliauti bei dalyvauti tarptautiniuose projektuose, atlaisvėjus griežtiems ribojimams, Druskininkų JUC išlydėjo jaunuolius į jaunimo mainus. Jų laukė net trys skirtingi projektai, skirtingos temos ir tikslai, tačiau bendrumas buvo juntamas visuose – užsimezgusios draugystės su kitų šalių dalyviais, nuostabiai ir kūrybiškai praleistas laikas, asmeninis tobulėjimas ir praplėstas akiratis.

Jaunimui ilgam įsimins nuostabiai ir kūrybiškai praleistas laikas, asmeninis tobulėjimas ir praplėstas akiratis/Asmeninio archyvo nuotrauka

Pirmieji jaunimo mainai „Let’s Turn Ideas To Action Together” (liet. „Paverskime idėjas veiksmais kartu“) surengti dar šių metų vasaros pabaigoje, rugpjūčio 21-31 dienomis, prie Juodosios jūros esančiame Sakartvelo miestelyje Kobuleti. Projekto veiklų tvarkaraštis buvo intensyvus ir įvairus: daug neformalaus ugdymo žaidimų, formuojančių komandą, taip pat ir vadinamųjų „ledlaužių“ bei susipažinimo žaidimų. O tema – asmeninis tobulėjimas ir verslumo skatinimas tarp jaunų žmonių. Anot projekte dalyvavusių Gretos, Nedos, Ievutės, Rojaus ir Mato, dvi įsiminusios detalės buvo šios: 1) sukurta „gandų dėžutė“, į kurią suplaukdavo įvairūs pastebėjimai, nuotykiai ir „gandai“, todėl diena prasidėdavo visada nuotaikingai; 2) burtų metu ištrauktas „slaptas draugas“, kuriuo reikėjo rūpintis visų mainų metu. Mūsų jaunimas taip pat sužavėjo ir iniciatyvumu: grupės vadovė Neda rytais visus kvietė į jos vedamą jogą, Matas visus stebino parkūro elementais, fotoaparatu amžino visas akimirkas. Po lietuvių kultūrinio vakaro kitų šalių atstovai vienbalsiai patvirtino, kad lietuvaičių komanda pasirodė geriausiai, nes vaišino pačių gamintais šaltibarščiais, bulvėmis su lupenomis, įvairiais sūriais ir kitais skanėstais, taip pat dainavo lietuvių liaudies dainas bei šoko liaudiškus šokius. Beje, beveik visi vakarai baigdavosi, stebint nuostabius saulėlydžius, juokiantis ir kalbantis, visiems susėdus ant jūros kranto.

Į antrųjų mainų kelionę, vykusią rugsėjo 24-30 dienomis, leidosi keturi jaunuoliai iš Druskininkų – Struga mieste, Šiaurės Makedonijoje jie praleido savaitę, diskutuodami bei reflektuodami aplinkosaugos klausimais. ERASMUS+ projekte „AdVenture” (liet. „Nuotykis“) surengtas naktinis žygis į kalnus, kelionės po vietines apylinkes, įvairios veiklos aplinkosaugos tematika, buvo suorganizuota šiukšlių rinkimo talka, rengiamos prezentacijos su vizijomis, kokius metodus taikyti, norint pagerinti aplinkosaugos situaciją taršai mažinti ir skleisti žinią platesnei visuomenės daliai. Taip pat vyko kultūriniai vakarai, kurių metu jaunimas pristatė savo šalis su nacionaliniais skanėstais, šokiais, dainomis. Pačių dalyvių įspūdžiai įvairūs: turintiems daugiau mainų patirties norėjosi intensyvesnio tvarkaraščio, na, tiems, kurie pirmą kartą leidusiems į šią kelionę, veiklos ir laisvas laikas kaip tik atrodė subalansuoti. Projekte dalyvavo jaunuoliai iš 6 šalių: Italijos, Bulgarijos, Graikijos, Š. Makedonijos, Lietuvos ir Rumunijos. Vienas iš druskininkiečių, Martynas, džiaugėsi, susiradęs bendraminčių, su kuriais, ir pasibaigus mainams, palaiko draugiškus ryšius.

Druskininkų jaunimas atstovavo miestui trijuose skirtinguose projektuose – užsimezgė draugystės su kitų šalių dalyviais/Asmeninio archyvo nuotraukos

Dar vienas projektas „tebekvepia“ karštais įspūdžiais iš jaunimo mainų, organizuotų spalio 6-15 dienomis Sarata Monteoru-Buzau miestelyje, Rumunijoje. Šio projekto tikslas – gerinti jaunimo įsidarbinimo galimybes ir pasiruošimą darbo pokalbiui su potencialiais darbdaviais. Projekto veiklose dalyvavo Bulgarijos, Kroatijos, Graikijos, Italijos, Latvijos, Lietuvos, Ispanijos ir Rumunijos jaunuoliai.

„Neturėjau jokių lūkesčių… – tokiu sakiniu savo pasakojimą pradeda mainų grupės lyderis Martynas Ivanauskas. – Tačiau gal tai ir puiku, nes visa, kas nutiko vėliau, tapo tik dar ryškesne ir nuoširdesne patirtimi“.

„Viskas jau prasidėjo oro uoste, kai labai draugiškai ir atvirai nusiteikęs ispanas, nusileidęs panašiu metu, pakvietė susitikti ir susipažinti. Manyčiau, kad kita diena buvo tikras lūžis mūsų visų bendravime. Jei iš vakaro dar jautėmės šiek tiek įsitempę, tai kitą dieną organizuoti „ledlaužio“ žaidimai tuos ledus tikrai pralaužė. Pačių veiklų metu visi dirbome komandomis – vis kitos sudėties. Manau, jog tai man padėjo būti atviram visoms idėjoms. O jei kartais komandoje būdavo žmogus, silpniau kalbantis angliškai, jausdavau kažkokį stiprų norą jam padėti ir įtraukti į mūsų veiklas. Džiaugiuosi, kad ši mano pastanga visada būdavo sėkminga. Jaučiuosi labai daug išmokęs apie CV rašymo ypatumus, taip pat sužinojęs, į kokias pagrindines kompetencijas dažniausiai dėmesį atkreipia darbdaviai, kaip pasiruošti darbo pokalbiui ir kaip jame dalyvauti. Šios veiklos, užduotys bei darbas tarptautinėse komandose man padėjo geriau save pažinti, – plačiai šypsodamasis dėstė Martynas. – Gyvenu dėl tokių potyrių ir tikiuosi, kad, jei prasidės senatvės demencija, – tai bus vienas paskutiniųjų dalykų, kuriuos užmiršiu.“

Labai panašia patirtimi dalinosi ir Aivaras Žukauskas, kitas mainų dalyvis. Tai buvo pirma jo patirtis ERASMUS+ projekte, palikusi labai gerų įspūdžių. Vaikinas sakė, kad jam baisu bus dalyvauti kituose mainuose – jie gali ir nebūti tokie geri.

Abu mainų dalyviai akcentavo, kad geriausia dalis – užsimezgusios draugystės, ypač – su Graikijos atstovais, todėl atsisveikinimo procesas buvęs itin jautrus ir ašaringas.

Jaunuoliai ne tik dalyvavo veiklose, bet aplankė ir apylinkes, buvo nuvykę į purvo vulkanus.

Geriausia patirtis, kurią galima parsivežti iš šių unikalių kelionių, – tai draugystės, neturinčios ribų ir sienų, padedančios paaugti, įgauti drąsos bei padėti plisti Europos Sąjungos pamatinėms vertybėms, kurios aktualios visoms kartoms.

Druskininkų JUC informacija

Projektą „LET’S TURN IDEAS TO ACTION TOGETHER“ finansavo Europos Sąjunga.
Projekto Nr. KA105-67712614.

Projektą „AdVenture“ finansavo Europos Sąjunga.

Projekto Nr. KA105-B86B17B4

Druskininkų JUC informacija

Projektą „FACE TO FACE“ finansavo Europos Sąjunga.

Projekto Nr.: KA105-F82805CD.