Vieta, kur pražysta šypsena

Druskininkuose įsikūrusiame didžiausiame sveikatos ir poilsio centre „Grand SPA Lietuva“ nuo 2009-ųjų veikianti viena moderniausių šalyje gydytojos Liudmilos Todurovos vadovaujama Odontologijos klinika siūlo naujovę: Edelweiss dantų laminates, padedančias vos per vieną dieną grąžinti pacientui nuostabią švytinčią šypseną.

sveikata„Grand SPA Lietuva“ Odontologijos klinikos vadovė L. Todurova pasakojo, kad pirmoji pacientė, kuriai jų centre buvo atlikta dantų padengimo Edelweiss laminatėmis procedūra, pasižiūrėjusi į veidrodį… apsiverkė. „Išsigandau, kad kažką padarėme ne taip, – kalbėjo klinikos vadovė. – Bet ji verkė iš džiaugsmo – tokia graži buvo lygių, blizgančių dantų šypsena“.

Pastaruoju metu Lietuvoje vis dažniau taikomi ne tik tradiciniai dantų restauracijos metodai, tokie kaip estetinis plombavimas ar protezavimas vainikėliais, bet ir pagal naujausias moderniosios estetinės odontologijos technologijas sukurtas tausojantis protezavimas laminatėmis. „Grand SPA Lietuva“ Odontologijos klinikoje pacientams siūlomos Austrijos bendrovės „Edelweiss dentistry“ specialistų išrastu unikaliu metodu pagamintos laminatės, leidžiančios ekonomiškai sutvarkyti dantų defektus.

Laminačių klijavimo procedūrą „Grand SPA Lietuva“ Odontologijos klinikoje atliekantis gydytojas odontologas Giedrius Kenstavičius šio metodo subtilybių patirties sėmėsi Austrijoje. „Mane Edelweiss laminatės sužavėjo tuo, kad, jas naudojant, galima patikimai ir estetiškai spręsti dantų problemas. Vos vieno vizito metu galime dovanoti pacientui nuostabią šypseną“, – pasakojo jis.

Taupo laiką ir pinigus

„Grand SPA Lietuva“ Odontologijos klinika pacientams siūlo naujovę – danties paviršiaus padengimą Edelweiss laminatėmis. Kas tai yra?

Tai prie priekinio danties paviršiaus klijuojamos ypač plonos, idealiai natūralią dantų spalvą ir formą atitinkančios plokštelės. Laminatės naudojamos, siekiant pagerinti natūralių dantų atspalvį, formą bei padėtį. Tai geriausia išeitis, atstatant nusidėvėjusius, patamsėjusius, ne visai preciziškai atiderinant spalvą užplombuotus ar kreivus dantis. Be to, laminatės padeda paslėpti įvairius nuskilimus, trūkimus, puikiai atnaujina anksčiau darytas restauracijas bei maskuoja tarpelius tarp dantų.

Estetinės laminatės gali būti klijuojamos ant vieno danties, gali būti sutvarkyta visa burnos ertmė. Tačiau, net padengus vieną dantį, rezultatas būna akivaizdus: laminatė padeda sukurti sveikos burnos vaizdą. Jos nepriekaištingai padengia dantų paviršių ir suteikia jiems natūralią gražią formą bei spalvą.

Anksčiau Lietuvoje pacientams siūlytos tik individualiai gaminamos laminatės. Kuo naudingesni Edelweiss produktai?

– Mūsų naudojamos laminatės gaminamos Austrijos bendrovės „Edelweiss“ atrastu metodu, pirmą kartą odontologijos istorijoje naudojant nano-hibridinį kompozitą, apdorotą moderniomis lazerinėmis technologijomis. Kaitinant lazeriu, skaidrūs sustiklėję ruošinių neorganiniai paviršiai tampa itin panašūs į natūralaus danties emalį, todėl tokios laminatės yra estetiškos, patvarios ir ekonomiškesnės, nei individualiai gaminamos keramikinės ar porcelianinės laminatės.

Pramoniniu būdu laminatės gaminamos, vadovaujantis auksinės proporcijos – tam tikro danties ilgio ir pločio santykio – principu, taigi jos idealiai tinka, be to, yra gerokai pigesnės, nei užsakomos individualiai. Kol kas vieno danties padengimas Edelweiss laminate mūsų klinikoje kainuoja apie 150 eurų – tai yra beveik keturis kartus mažiau, nei, tarkime, atskirai parenkamų stiklo laminačių pritaikymas.

Taupomas ir paciento laikas – nelikus būtinybės taikyti individualias laminates, dabar vieno ar kelių dantų atstatymas trunka vos kelias valandas – jau tą pačią dieną galima džiaugtis švytinčia šypsena, be to, nereikia pakartotinai lankytis klinikoje dantų poliravimui, kaip, pavyzdžiui, pasirinkus estetinio plombavimo procedūrą.

Ir gražina, ir gydo

Ar laminatės – tik estetinis sprendimas? Kada pacientams rekomenduojate jas pritaikyti?

– Žinoma, laminatės labai gražiai atnaujina dantis – jie natūraliai spindi, nerėžia akies perdėtu baltumu, kaip reklaminiuose Holivudo filmų plakatuose, padeda išvengti varginančių ir skausmingų balinimo procedūrų. Tačiau šie dantų dangalai atlieka ne tik estetinę paskirtį. Laminatės labai padeda, jei dantys nudilę: jas galima panaudoti ne tik priekinių, bet ir krūminių dantų padengimui, stabilizuojant veido raumenis bei smilkininio apatinio žandikaulio sąnarį. Laminatėmis atstatomi lūžę, skilinėjantys dantys, aptrupėję krašteliai. Jomis galima koreguoti sąkandį bei smilkininio-žandikaulio sąnario būklę. Taigi tai yra ir gydymo metodas.

Kaip vyksta dantų padengimo laminatėmis procedūra?

– Prieš uždedant laminates ant gyvų dantų, atliekamas nuskausminimas. Nuo danties nušlifuojamas labai plonas emalio sluoksnis. Taigi sveiki audiniai pažeidžiami minimaliai! Net jei įvyktų taip, kad laminate sutvirtintame dantyje prasidėtų kariesas, jį gydyti būtų galima, nejudinant pasirinktos konstrukcijos – juk ši plokštelė yra tarsi natūralus danties emalis. Jei gydytojas procedūras atliko pagal protokolą, o pacientas tvarkingai prižiūri savo dantis, laminatės tarnauja ilgus metus, nes yra itin patvarios.

Jei pacientas apsisprendžia laminates tvirtinti tik ant priekinių dantų – ar nebus patebima, kad tai „netikri“ dantys?

– Laminatės atrodo labai natūraliai. Net jei dantų spalva laikui bėgant kinta, laminatės turi tą privalumą, kad yra skaidrios, taigi, natūraliam dančiui tamsėjant, kontrastas tikrai nesusidaro.

Be jokių apribojimų

Kada laminačių klijuoti nerekomenduotumėte?

– Griežtų apribojimų nėra. Tačiau tais atvejais, jeigu dantų defektai labai dideli – gydyti danties kanalai, įdėtos labai didelės plombos, trūksta didelės dalies danties audinio – vertėtų pagalvoti apie danties sutvirtinimą vainikėliu.

Laminačių klijavimui nėra ir amžiaus cenzo. Žinoma, vaikams iki 18 metų, kol dantys nėra pilnai susiformavę, rekomenduočiau su šia procedūra luktelėti.

Ar žmogus, gyvenantis su laminate, turi laikytis kažkokių reikalavimų? Ar jis galės gerti kavą, raudonąjį vyną, kąsti kietesnį maistą?

– Tą pačią dieną, kai pacientas, kuriam priklijuotos laminatės, uždaro mūsų klinikos duris, jis jau gali gyventi visavertį gyvenimą. Be to, laminatė, kitaip nei, tarkime, estetinio plombavimo metu naudojamos medžiagos, turi tą privalumą, kad jos spalviniai pokyčiai faktiškai nepastebimi, nes specialiai apdorotas paviršius nesugeria dažančių medžiagų. Taigi šiuo metodu dantis susitvarkęs žmogus neprivalo atsisakyti savo įpročių ar nuolat galvoti apie tai, ką geria, valgo – jis tiesiog turi sveikus, tvirtus, gražius dantis, nekeliančius papildomų rūpesčių.